Konstrukcja domu: jak wyciszyć dźwięki powietrzne i materiałowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Konstrukcja domu: jak wyciszyć dźwięki powietrzne i materiałowe?

Co zrobić, żeby wyciszyć niepożądany dźwięk powietrzny? Jak wyciszyć dźwięki materiałowe?

Co zrobić, żeby wyciszyć niepożądany dźwięk powietrzny?

Dźwięk powietrzny na swojej drodze musi natrafić na materiał na tyle ciężki, że nie będzie w stanie wprawić go w znaczące drgania. Może to być np. mur. Im cięższy, tym lepiej. Dlatego ściana z pełnej cegły albo silikatów (gęstość ponad 1600 kg/m3) będzie pod tym względem wyraźnie lepsza niż z betonu komórkowego (ok. 500 kg/m3). Ale pamiętajmy, że masa naszej konkretnej ściany jest ważniejsza niż gęstość samego materiału. Dlatego nawet przy tym samym materiale nieco można nadrobić grubością.

W praktyce właściwości akustyczne ścianek działowych z lekkich bloczków i pustaków wyraźnie poprawia obustronne pokrycie ich tradycyjnym, dość grubym (ok. 1,5 cm) i ciężkim tynkiem. Ponadto tynk niejako uszczelnia ścianę, zakrywając nie całkiem wypełnione spoiny pomiędzy elementami, które przed jego nałożeniem działają jak mostki akustyczne. W największym stopniu odczuwa się to w przypadku murowania na pióro i wpust, bez wypełniania zaprawą spoin pionowych.

Dlatego pod względem akustycznym korzystniejsze jest murowanie z wypełnianiem spoin pionowych. Nie bez przyczyny, np. bloczki silikatowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej, nie tylko mają dużą gęstość (z racji braku drążeń), ale do tego mają gładkie powierzchnie boczne, co wymusza murowanie na pełne spoiny pionowe.

Drugi sposób to pokrycie przegrody materiałem elastycznym. Może to być wełna mineralna albo rozmaite tworzywa piankowe (np. spieniony kauczuk). Materiał powinien być nie tylko elastyczny, dzięki czemu niejako pochłonie dźwięk, ale i względnie ciężki. Dlatego do izolacji akustycznej stosuje się ciężkie odmiany wełny mineralnej, o gęstości przynajmniej 50 kg/m3. Lżejsze też pomogą, ale zadziałają gorzej. Jednak ten sposób izolacji ścian w domach jednorodzinnych stosuje się rzadko, tylko w szczególnych sytuacjach. Przy tym znacznie korzystniej jest umieścić elastyczny materiał tłumiący od strony źródła hałasu.

Wrócimy jeszcze do tego, ale zasygnalizujmy, że (wbrew obiegowej opinii) wełna mineralna na najpopularniejszych w Polsce ścianach dwuwarstwowych wykończonych cienkowarstwowym tynkiem nie wykazuje wyraźnie lepszych właściwości akustycznych niż styropian. Co więcej, ta metoda ocieplenia może nawet pogorszyć, a nie polepszyć izolacyjność akustyczną względem samego muru.

Za to bardzo dobre efekty daje tworzenie struktur warstwowych, z materiałem elastycznym lub po prostu pustką powietrzną w środku. Najlepszym przykładem są ściany trójwarstwowe z ociepleniem z wełny mineralnej i wentylowaną szczeliną powietrzną.

Schemat: Wytłumianie dźwięków
Dźwięk rozchodzący się przez powietrze skutecznie wytłumi przegroda o dużej masie (a) lub o sprężystej strukturze, np. wypełniona wełną mineralną (b). W przypadku dźwięków materiałowych potrzebny będzie elastyczny materiał (c).

Jak wyciszyć dźwięki materiałowe?

Z kolei dźwięki materiałowe, jako rozchodzące się w ciałach stałych, np. ścianach i stropach można wyciszyć niejako przerywając im trasy przenoszenia w sztywnych materiałach warstwą elastyczną lub znów pustką powietrzną. Przykładem jest choćby podłoga pływająca, czyli wylewka podłogowa ułożona nie bezpośrednio na konstrukcji stropu lecz na kilkucentymetrowej warstwie specjalnego styropianu lub wełny mineralnej.

To samo zjawisko wykorzystujemy zresztą układając elastyczny podkład pod panele podłogowe. To tzw. posadzka pływająca. Tu jednak bardzo ważne, żeby wyeliminować wszelkie sztywne połączenia pomiędzy warstwami rozdzielanymi materiałem elastycznym (ew. powietrzem w murach warstwowych). Dlatego z bardzo dużą starannością trzeba układać izolację brzegową wylewki przy ścianach i wokół słupów. Inaczej powstaną mostki akustyczne i cały trud pójdzie na marne.

Schemat wykonania podłogi pływającej
Podłoga pływająca to struktura wielowarstwowa - na konstrukcji stropu jest jeszcze elastyczny materiał tłumiący oraz sztywna i ciężka wylewka podłogowa.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Rockwool

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje