Składanie ścian z ciężkiego prefabrykatu drewnianego zajęło zaledwie 3 dni!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Składanie ścian z ciężkiego prefabrykatu drewnianego zajęło zaledwie 3 dni!

Na wybór konstrukcji szkieletu drewnianego poważny wpływ miał dość długi pobyt w USA. Z technologii jesteśmy bardzo zadowoleni. Jej podstawowa zaleta to szybkość budowania, najważniejsza korzyść - opłaty za ogrzewanie domu i wody użytkowej dla siedmioosobowej rodziny nie przekraczają kwoty 3000 zł - mówią Monika i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany stawiali w 2007 r.

Dom: parterowy z poddaszem; 140 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Wzniesione w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Konstrukcję zbudowano z zaimpregnowanej kantówki o gr. 16 cm, do jej wypełnienia zastosowano ISO-matę, która chroni ściany pod względem termicznym i akustycznym. 

  • Od strony pomieszczeń ułożono folię paroszczelną i płyty g-k, od zewnętrznej konstrukcję przykryto płytą wiórową, wełną elewacyjną o gr. 5 cm, folią paroprzepuszczalną (tzw. wiatroizolacją).
     
  • Na poziomie parteru ściany zewnętrzne osłonięto tynkiem cienkowarstwowym w kolorze białym, przegrody szczytowe i kolankowe na poddaszu obłożono oblicówką z drewna i pomalowano na kolor ciemnozielony

Decyzja: Na wybór konstrukcji szkieletu drewnianego poważny wpływ miał dość długi pobyt w USA. Po powrocie do kraju postanowiliśmy właśnie w tej technologii zrealizować dom, z możliwie prostą bryłą i dwuspadowym dachem. Zachęcała nas szybka i czysta budowa, naturalne materiały i zapach drewna, łatwość wznoszenia i powiększania domu. Od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy mieć na dachu gontu bitumicznego i to trochę zmieniło sposób budowania - zamiast lekkiego szkieletu, zastosowaliśmy ciężki prefabrykat drewniany.

Konstrukcja szkieletowa została tak zaprojektowana, żebyśmy mogli pokryć dach betonową dachówką. Z dystrybutorem tego rodzaju prefabrykatu skontaktował nas generalny wykonawca. Pojechaliśmy do niego, zapoznaliśmy się z technologią, materiałami i po porównaniu ich z innymi, daliśmy wykonawcom zielone światło. Adaptacją projektu gotowego, który wcześniej sami wybraliśmy, zajął się architekt z firmy wytwarzającej elementy.

Wybrana przez właścicieli technologia ciężkiego prefabrykatu drewnianego pozwoliła pokryć dach dachówką betonową.
Na parterze ściany otynkowano białym tynkiem cienkowarstwowym, a ściany szczytowe i kolankowe na poddaszu obłożono pomalowaną na zielono oblicówką z drewna.

Ściany z ciężkiego prefabrykatu drewnianego - rady i przestrogi:

Z technologii jesteśmy bardzo zadowoleni. Jej podstawowa zaleta to szybkość budowania, najważniejsza korzyść - opłaty za ogrzewanie domu i wody użytkowej dla siedmioosobowej rodziny nie przekraczają kwoty 3000 zł. Nie bez powodu producent określa ją jako energooszczędną. Pomieszczenia, pozostawione bez ogrzewania, nie wychładzają się zbyt szybko.

Ściany mają dobre parametry termoizolacji, ognioodporności i zdolność tłumienia hałasu z zewnątrz. Wykonanie projektu i fundamentów odbyło się jesienią. Wiosną na budowę trafiły gotowe elementy domu, wcześniej ciężarówki i dźwig nie mogły wjechać na mokrą działkę. Składanie ścian zajęło zaledwie 3 dni. Przebiegło szybko, czysto, sucho. Efekt był natychmiastowy.

Już skorzystaliśmy z możliwości łatwej rozbudowy, dostawiając ganek i taras ze stałym zadaszeniem. Oba elementy bardzo poprawiły funkcje użytkowe. Co do wad - na takich ścianach trudno jest wieszać cięższe przedmioty. Nie zgłaszaliśmy dotąd żadnych reklamacji u producenta i wykonawcy domu. Na konstrukcję budynku otrzymaliśmy gwarancję na 25 lat. O co trzeba zadbać podczas realizacji? O dobre materiały, wykwalifikowaną ekipę, znającą tajniki tej technologii, i o długą gwarancję.

Ściany z ciężkiego prefabrykatu drewnianego - koszty:

  • Łączny budowy i wykończenia domu 441 900 zł; 
  • Dodanie ganku 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje