Budowa i remont tarasu w 3 etapach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa i remont tarasu w 3 etapach

Na początku wykonano przy bocznej ścianie domu sam podniesiony prostokątny podest o wymiarach 7,7 x 4 m, ale nie był on funkcjonalny. W późniejszych etapach rozbudowano go i dodano zadaszenie - mówią Monika i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy taras wyremontowali wiosną 2019 r.

Taras:

  • Z drewna, wcześniej dębowego, obecnie modrzewiowego; legary ułożone na stopach z lekkiej żywicznej masy montażowej.
  • Nawierzchnia - nieryflowane deski o grubości 27 mm i szerokości 150 mm, zabezpieczone zabarwionym olejem.
  • Zadaszenie - konstrukcja i balustrada z kantówki dębowej 16 cm; dach pokryty płytami z poliwęglanu 20 mm.
  • Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie; skierowany na zachód.
Rozbudowany narożny taras (podest)
Podest o wymiarach 7,7 x 4 m rozbudowano o 18 m2 (3 x 6 m).

Decyzja: Monika - Na początku mąż i teść wykonali przy bocznej ścianie domu sam podniesiony prostokątny podest o wymiarach 7,7 x 4 m, zrównując go z poziomem podłogi w pomieszczeniach na parterze. Nieryflowane dębowe deski przykręcili do legarów wkrętami do drewna, legary osadzili na stalowych kotwach głęboko wbitych w ziemię. Zapewnili wygodny dostęp z jadalni oraz z trzech stron od ogrodu. Jednak bez stałego zadaszenia podest nie był w pełni komfortowy, bo przeganiał nas byle deszczyk.

W drugim rzucie postawili z drewnianej kantówki pergolę z balustradami i zadaszyli ją płytami poliwęglanu. Powstał osłonięty pokój na powietrzu, który wykorzystujemy jako jadalnię i przestrzeń do gier dla pięciorga dzieci.

W trzecim, tegorocznym, rzucie wymieniliśmy cały istniejący czternastoletni podest na jeszcze większy - jego powierzchnia rozrosła się o kolejne 18 m2, 3 x 6 m. Po modernizacji jest narożny, obejmuje część tylnej elewacji domu. Na korzyść zmieniło się głównie to, że już nie musimy stawiać grilla na trawniku oraz chodzić do niego po schodkach. Dobudowanej części nie zadaszyliśmy. Pergola pozostała bez zmian.

Gładkie deski tarasowe
Gładkie deski tarasowe przykręcono do legarów na specjalne wkręty do drewna.
Balustrada tarasowa
Dodano balustradę identyczną, jak na reszcie tarasu.

Remont tarasu - rady i przestrogi:

Adam: Remont polegał na zdemontowaniu całej podłogi, łącznie z legarami i kotwami fundamentowymi. Początkowo myślałem, że wystarczy zdjąć dębowe deski i dobudować nową część tarasu. Po odkryciu legarów okazało się, że większość z nich nie przetrwa długo, bo była z odzysku - poprzednio działaliśmy metodą gospodarczą, oszczędną. Zdecydowałem się na remont totalny, żeby mieć spokój na 20 lat. W tartaku kupiłem elementy modrzewiowe, niestety, te dębowe i zaimpregnowane przemysłowo były za drogie. Zamówiłem deski przycięte na wymiar. Przykładowo, na dobudowanej części ich długość wynosi aż 6 m, ponieważ nie chciałem łączeń. Celowo wybrałem nieryflowane deski, żeby w żłobieniach nie zbierał się brud.

Obecnie prowadzę własną firmę remontową, więc moja ekipa zaimpregnowała drewno dwukrotnie olejem zabarwionym na kolor zgniłej zieleni - ten sam kolor miał poprzedni podest i ma oblicówka na elewacjach. Przykręciła deski do legarów tradycyjnym sposobem, czyli specjalnymi wkrętami do drewna. Wcześniej legary ułożyła na stopach, wykonanych z lekkiej żywicznej masy montażowej, w której osadziłem kotwy. O takiej nowoczesnej i szybkiej metodzie przeczytałem w Internecie. Żywica wiąże przez 15 minut, więc prace postępują szybko.

Nie chciałem wylewać z betonu stóp fundamentowych, bo jest z tym za dużo zachodu. Pielęgnacja podestu jest następująca. Kolejną warstwę oleju położyliśmy po upływie pół roku, potem będziemy nakładać raz na rok.

Remont tarasu - koszty:

  • taras - drewno na podest prezent od rodziców i robocizna własna,
  • zadaszenie 14 000 zł;
  • nowy podest (2019 r.) 20 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje