Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?

Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy - wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.

aktualizacja: 2021-06-29 06:52:37
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy decydujemy się na zadaszenie tarasu?
  • Czy po zamontowaniu zadaszenia w pomieszczeniu przylegającym do tarasu nie będzie w nim zbyt ciemno?
  • Czy zadaszenie nie zepsuje wyglądu budynku?
  • Czy zadaszenia tarasu nie zniszczy śnieg?
  • Czy taras możemy zadaszyć samodzielnie?
  • Z jakich materiałów pokryciowych są wykonywane zadaszenia tarasu?
  • Ile kosztują przykładowe zadaszenia tarasu?

Przyjemnie jest o poranku na tarasie - kwiaty pachną, wiatr muska twarz, kubek z aromatyczną kawą grzeje dłonie. Kilka godzin później jest już gorzej - słońce pali jak szalone, nagrzane płytki parzą w stopy. Albo odwrotnie, słońce schowało się za chmurami, a my gorączkowo sprzątamy poduchy z foteli, koc, książkę, gazety, ciastko i kawę, bo właśnie zaczęło lać.

Dlatego, wcześniej czy później, każdy posiadacz odkrytego tarasu zaczyna myśleć o jego zadaszeniu. No, może z wyjątkiem tych, którzy wybiorą półśrodek w postaci parasola. Ten chroni raczej przed słońcem, niż przed deszczem, trzeba go składać i rozkładać, chować na zimę i podczas wichury (oczywiście, o ile mamy gdzie). Stałe zadaszenie jest solidniejsze i dużo lepiej zaspokoi nasze oczekiwania. Ochroni też przed deszczem, słońcem oraz śniegiem meble i sprzęty, które trzymamy na tarasie.

Montaż płyt z poliwęglanu komorowego Guttagliss - System KLEMMPROFIL - GUTTA

Nim się na nie zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Stałe zadaszenie tarasu
Stałe zadaszenie tarasu (fot. Carport Planet)

Czy po zamontowaniu zadaszenia w salonie/jadalni/pomieszczeniu przylegającym do tarasu nie będzie zbyt ciemno?

Gdy pomieszczenie ma wiele okien i tylko niektóre z nich wychodzą na taras - nie powinno być problemu. Jeżeli pod nowym dachem znajdą się wszystkie okna, w tej części domu może być mroczno, szczególnie zimą. Jeśli zadaszenie jest niezbędne, wybierzmy przezroczyste i przepuszczające promienie słoneczne. Ale uwaga - zimą zalegający na nim śnieg i tak ograniczy dostęp światła.

Solidnym rozwiązaniem, które jednak nie wpływa na dostęp światła do pomieszczenia jest częściowe zadaszenia tarasowe. Na rynku dostępne są różnorakie daszki montowane nad drzwi, które łączone są modułowo. Ta propozycja świetnie sprawdzi się na tarasie o niewielkiej powierzchni. Oprócz designerskiego wyglądu zadaszenia tarasowe spełniają wszystkie funkcje związane z ochroną drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli jednak zdarzyłoby się drobne uszkodzenie drzwi, to spokojnie można zwrócić się do producenta daszku o odszkodowanie.

Ewentualnie możemy rozważyć kupno rozkładanej, płóciennej markizy. Najpopularniejsze mają ok. 5 m szerokości, wysuwają się na 3,5 m i ważą jakieś 50 kg. Trzeba je jednak zwijać przy zbyt silnym wietrze (chyba że zamontowaliśmy automatykę, która zrobi to za nas) i uważać, żeby nie zwinąć mokrej. Bo mokra, akrylowa lub impregnowana akrylem, tkanina pleśnieje. Markiza daje cień, lecz w upalne dni jest pod nią gorąco. Nie chroni przed deszczem - jej konstrukcja mogłaby nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia! Nie zmienia jednak wyglądu budynku tak, jak stałe zadaszenie, i nie jest droga - ceny markiz zaczynają się od około tysiąca zł.

Markiza markilux 5010 Schattenplus
Markiza daje cień i nie zmienia wyglądu budynku. (fot. markilux)

Czy zadaszenie nie zepsuje wyglądu budynku?

Zadaszenie to ingerencja w wygląd i proporcje budynku. Dobrze, żeby jego kształt, kolor, użyte materiały pasowały do domu. Inne zadaszenie tarasu projektuje się przy nowoczesnej willi, o prostej bryle i utrzymanej w szarościach elewacji, a inne przy tradycyjnym pastelowym domku z drewnianymi detalami i spadzistym dachem z czerwonej dachówki. Jeśli nie mamy pewności, czy daszek nie oszpeci budynku, poradźmy się architekta.

Zadaszenie powinno komponować się z bryłą domu
Zadaszenie powinno komponować się z bryłą domu. fot. Nexbau

Czy zadaszenia tarasu nie zniszczy śnieg?

Zimą i w czasie odwilży ze spadzistego dachu zsuwa się śnieg ważący setki kilogramów (masa 1 m2 pokrywy śnieżnej o grubości 15 cm to przeciętnie 50 kg). Jeżeli na dachu nie ma płotków przeciwśniegowych, delikatne zadaszenie może nie wytrzymać ataku schodzącej z połaci lawiny.

Zadaszenie tarasu dla majsterkowiczów

Proste zadaszenie możemy zrobić samodzielnie. Konstrukcję nośną wykonuje się z profili metalowych (stalowych bądź aluminiowych), ale samodzielnie najłatwiej zrobić ją z drewna. Na ogół wykorzystujemy krawędziaki z drewna iglastego (sosny, świerku, modrzewia). Słupy nośne mogą mieć przekrój od 10 × 10 cm, do 14 × 14 cm. Do nich mocujemy płatwie, a na nich krokwie i łaty. Elementy drewniane powinny być heblowane i zaimpregnowane. Możemy je polakierować, drugą warstwę lakieru kładziemy po zmontowaniu konstrukcji.

Słupów nośnych nie wolno osadzać w gruncie. Posadawia się je na betonowych stopach fundamentowych lub na płycie tarasu, ale nie bezpośrednio, tylko na uchwytach, zamocowanych na śrubach bądź prętach wcześniej osadzonych w betonie. Stopy fundamentowe mają wystawać nad poziom terenu do 10 cm.

Elementy drewniane łączy się, stosując tradycyjne złącza ciesielskie lub połączenia metalowe. Konstrukcja dachu może być samonośna albo z jednej strony mocowana do ściany domu. W takim wariancie belkę, na której opierają się krokwie, przytwierdza się do ściany budynku stalowymi kotwami.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pokrycie dachowe, w zależności od jego rodzaju, można montować do krokwi (płyty z poliwęglanu), łat (blachodachówka) lub deskowania (gont bitumiczny). Jeśli zdecydujemy się na popularne w przypadku tarasów płyty z poliwęglanu, układamy je na uszczelkach i mocujemy w profilach aluminiowych. Dach pokryty poliwęglanem powinien mieć przynajmniej 5° spadek. Płyty układamy warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV (po tej stronie jest folia z nadrukami) do góry. Jeśli wybraliśmy poliwęglan komorowy, to kanaliki powinny przebiegać zgodnie z kierunkiem spadku dachu i mają być zabezpieczone przed wnikaniem brudu, insektów i wilgoci.

Zadaszenie i słupy nośne nie powinny wypadać w świetle otworów okiennych i drzwiowych. Istotne jest też połączenie zadaszenia ze ścianą - jeśli znajduje się pod okapem, to mniejszy problem, ale narażone na działanie wody trzeba odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej montując obróbki blacharskie. Warto też pomyśleć o założeniu rynien.

Solidna konstrukcja nośna z drewna i zadaszenie z poliwęglanu
Solidna konstrukcja nośna z drewna i zadaszenie z poliwęglanu. (fot. Grillo Wędzarnie)

Zadaszenie tarasu - materiały pokryciowe

Popularny poliwęglan to bezbarwny plastik, o połowę lżejszy od szkła i nieporównywalnie bardziej odporny na stłuczenie. Występuje w formie litych płyt (grubość do 15 mm, przepuszczalność światła do 92%) i jako materiał komorowy (kanalikowy) o grubości do 25 mm. Jest odporny na zmiany temperatury (od -40 do +120°C), plastyczny, dzięki czemu łatwo go obrabiać, może być barwiony - wtedy lepiej chroni przed słońcem. Niestety, z czasem będzie się brudził, w wyniku zmian temperatury może trzeszczeć, na tarasie będzie gorąco (trochę jak w szklarni), a cień okaże się dość iluzoryczny. Aby ograniczyć niedogodności wynikające z przezroczystości materiału, pod pokryciem z poliwęglanu można zamontować dodatkowe, płócienne lub bambusowe, rolety.

Blachodachówka to materiał lekki i trwały, ale nie przepuszcza światła. Przy takim zadaszeniu potrzebna będzie podbitka, bo od spodu blacha nie jest zbyt atrakcyjna. W czasie deszczu na tarasie będzie głośno. Gont bitumiczny układa się na pełnym deskowaniu, zaś ciężkie dachówki ceramiczne i betonowe potrzebują wytrzymalszej konstrukcji nośnej. Pokrycia z nietransparentnych materiałów zacienią taras i przylegające do niego pomieszczenia, jednak jeśli są takie, jak pokrycie dachu, to uzyskamy bardziej spójny stylistycznie wygląd budynku.

Zadaszenie mogą tworzyć również rośliny, pnące się po specjalnych konstrukcjach, np. pergoli - dwóch równoległych rzędach słupów i ułożonej na nich lekkiej kratownicy. Co prawda taki dach nie jest szczelny, ale daje cień, a zimą, gdy opadną liście, pozwala słońcu zaglądać do domu. Można też "wpuścić" pnącza na daszek z poliwęglanu, ale wtedy trudno utrzymać go w czystości.

Gotowe zadaszenia tarasu

Wybór gotowych zadaszeń tarasowych jest duży. Ceny prostszych, średniej wielkości, zaczynają się od 2-3 tys. zł. Poniżej prezentujemy zadaszenia bardziej wymyślne.

Na zdjęciu 1 widać konstrukcję z klejonego, skandynawskiego świerku. Łuki zadaszenia gięte w literę S. Rozmiary 4,1 × 5,25 m. Cena 2980 zł, nie obejmuje montażu i materiału pokryciowego. Czas realizacji zamówienia - 2 tygodnie.

Na zdjęciu 2 mamy zadaszenie z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie. To ma 5,1 m szerokości, głębokość 3,9 m i wysokość 3,1 m. Montaż konstrukcji trwał 8 godzin, oczekiwanie na jej dostarczenie 6 tygodni. Kosztowało 18,5 tys. zł.

Zdjęcia 3 i 4 przedstawiają pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (materiał jest trójwarstwowy, izoluje termicznie). Pokrycie jest nieprzemakalne i wytrzymuje wiatr wiejący z prędkością do 120 km/godz. Steruje się nim za pomocą pilota. Cena zaczyna się od 16,4 tys. zł za model montowany jedną stroną do budynku i od 19,1 tys. zł za wariant wolno stojący. Czas realizacji zamówienia - 4 tygodnie.

Zadaszenie tarasu z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne)
Zdjęcie 2) Zadaszenie tarasu z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie (fot. ALUNA)
Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna
Zdjęcie 3) Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (fot. Tarasola)
Pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna
Zdjęcie 4) Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (fot. Tarasola)

Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Sie 2019, 10:40

My zrobiliśmy sobie stałe zadaszenie. Mąż spawacz zrobił stalowy stelaż a na góre położyliśmy poliwęglanowe, bezbarwne płyty komorowe. Takie zadaszenie mamy juz od roku i świetnie się sprawdza, w końcu korzystamy z tarasu

time image

Gość Ania

18 Sie 2019, 10:48

Czy te wodoodporne materiały można zostawić rozwinięte w trakcie deszczu? Czy woda, która się będzie zbierać może być za ciężka?

time image

16 Maj 2018, 10:44

Nazwa producenta jest w podpisie zdjęcia: Tarasola, a cena w tekście nad zdjęciami - od 16,4 tys. zł za model montowany jedną stroną do budynku.

time image

Gość Karolina

16 Maj 2018, 08:45

Witam tez chcialam sie zapytac jaki jest koszt tego tarasu nr4 i jaka firma go wykonuje ,czy robice tez na zamowienie rozne wymiary? Mam problem z tarasem bo mieszkam w domu na pietrze i taras znajduje sie nad pomieszczeniem, ktore jest ogrzewane niestety przecieka byl odpowiednio zabezpieczany ...

time image

29 Mar 2018, 06:11

13 godzin temu, Gość Mirek napisał: Proszę o informację kto jest producentem wersji na zdjęciu nr 4? Dziękuję za odpowiedź. Zdjęcia są podpisane nazwami firm, np. "fot. TARASOLA"

time image

Gość Mirek

28 Mar 2018, 17:04

Proszę o informację kto jest producentem wersji na zdjęciu nr 4? Dziękuję za odpowiedź.

time image

23 Sty 2018, 15:33

1 godzinę temu, Gość rafał napisał: W tamtym roku w wakacje wymieniliśmy daszek ze szklanego na poliwęglanowy i bardzo sobie go cenimy. Spełnia on w pełni swoje funkcje oraz wygląda bardzo estetycznie. Tia... Niczym szklany dach budynku Urzędu Celnego w ...

time image

Gość rafał

23 Sty 2018, 14:05

W tamtym roku w wakacje wymieniliśmy daszek ze szklanego na poliwęglanowy i bardzo sobie go cenimy. Spełnia on w pełni swoje funkcje oraz wygląda bardzo estetycznie.

time image

Gość Michał Pyta

03 Sty 2018, 16:30

Ja rozważałem wszystkie za i przeciw zastanawiałem się długo bo moja ostatnia decyzja była fatalna. Wybrałem markizę elektryczną która wtedy kiedy miała chronić trzeba było ją zwijać ze względu na podmuchy wiatru. Po demontażu markizy wybrałem stałe zadaszenie z drewna ...

time image

11 Wrz 2017, 13:49

Tak, zwijane to najlepsza opcja. Niestety ja zrobiłem kilka lat temu zadaszenie z drewna (wyszło taniej). Teraz tak myślę, że zwijane jest znacznie bardziej opłacalne i wygodniejsze. W dni, w których nie planujemy odpoczynku na tarasie możemy je po prostu zwinąć wpuszczając do ...

time image

Gość Dachy Tarasowe

23 Lip 2017, 21:47

Sa tez zwijane zadaszwnia tarasow z pelnym systemem odprowadzwnia wody tzn rynna,odplyw w slupie i stamtad na zewnatrz.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje