Dlaczego inwestorzy zakładają rolety zewnętrzne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dlaczego inwestorzy zakładają rolety zewnętrzne?

Odpowiedź na zadane w temacie pytanie jest złożona. Inwestorzy zakładają rolety zewnętrzne ponieważ po ich opuszczeniu (właściwie po rozwinięciu pancerza) wyraźnej poprawie ulega większość parametrów przegrody utworzonej w ten sposób, czyli z okna i pancerza rolety właśnie. Ta dwuwarstwowość oznacza solidniejsze zabezpieczenie antywłamaniowe i lepszą barierę dla hałasu. Zimą pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie, dodatkowo latem rolety chronią przed słońcem i upałem.

aktualizacja: 2024-01-16 08:17:46
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety rolet zewnętrznych?
  • Jak zbudowana jest roleta zewnętrzna?
  • Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Zalety rolet zewnętrznych

Według producentów, dzięki zamontowaniu rolet zewnętrznych da się temperaturę w budynku obniżyć o 10°C. Z kolei w sezonie grzewczym straty ciepła przez osłonięte nimi okna spadają o 1/3. Oczywiście tylko wtedy, gdy zostaną zaciągnięte o zmierzchu albo kiedy opuszczamy dom na dłużej. Ważny jest prawidłowy montaż rolet - aby wyeliminować mostki termiczne, wszystkie połączenia z murem mają być szczelne.

Gdy idzie o izolacyjność akustyczną, pancerz rolety obniża dochodzący z zewnątrz hałas średnio o 10 dB. Jednak ich najważniejszym zadaniem jest zniechęcanie i zatrzymywanie włamywaczy. Podniesienie osłony przez osobę niepowołaną utrudniają zamki, rygle i specjalne wieszaki. W modelach bardziej odpornych na ataki pancerz robi się z grubszego/sztywniejszego materiału, prowadnice wzmacnia i inaczej kształtuje.

Podobnie jak okna, rolety teoretycznie występują w sześciu klasach odporności na włamanie. Jednak faktycznie w sprzedaży dostępne są wyroby co najwyżej RC3.

Rolety nakładane - montaż
Rolety nakładane umieszcza się między oknem i nadprożem, tak to wygląda od środka. (fot. Aluplast)

Jak zbudowana jest roleta zewnętrzna?

Schemat: Elementy rolety zewnętrznej
Elementy rolety zewnętrznej

Roleta składa się z kasety i pancerza (płaszcza). Pancerz nawija się na rurę nawojową, umieszczoną we wnętrzu kasety. To od jego parametrów zależy izolacyjność termiczna i akustyczna. Jest zbudowany z zamkniętych, poziomych profili, dodatkowo wypełnionych np. pianką poliuretanową. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach, przytwierdzonych do ościeża lub ramy okna.

Rolety produkuje się z aluminium, stali, PVC. Są oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu łatwo dobrać je do elewacji czy stolarki.

Może cię zainteresować
Jak zamontować drzwi techniczne? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Co daje anodowanie aluminium? Jaka roleta na skośne okno? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Co to za kolor Winchester? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Co to jest szkło ornamentowe? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Okna na straży bezpieczeństwa Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jakie okna przesuwne wybrać? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza?
Zobacz więcej Zwiń

Gdy chodzi o obsługę, to mamy modele zwijane ręcznie lub elektrycznie. Te pierwsze wyposaża się w zwijacz z taśmą lub linką, umieszczony po wewnętrznej stronie okna, ewentualnie w mechanizm korbowy (w przypadku większych pancerzy). Wariant manualny nie sprawdza się przy osłonach, których powierzchnia przekracza 3 m2.

Modele z napędem mają w wale (rurze nawojowej) silnik elektryczny. Można nimi sterować za pomocą łącznika ściennego lub pilota. Gdy mamy ich więcej, da się sterować każdą z osobna lub wszystkimi jednocześnie. Ten wariant jest droższy od ręcznego, ale wygodniejszy. Umożliwia też dodanie rolet do systemu inteligentnego budynku, co pozwala np. na ich automatyczne opuszczanie o określonej godzinie albo zależnie od pogody, czy symulowanie obecności domowników.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Ze względu na sposób montażu, rolety dzielą się na elewacyjne, naokienne, nakładane, do zabudowy i nadprożowe (nazewnictwo może się różnić w zależności od producenta). Dwie ostatnie odmiany trzeba jednak uwzględnić w projekcie domu/zamontować na etapie stanu surowego, więc inwestorom prowadzącym remont nie warto nimi zaprzątać uwagi.

Rolety elewacyjne (nazywane także natynkowymi lub adaptacyjnymi) są uniwersalne - nadają się do wszystkich typów okien i można je montować w wykończonym budynku. Kasetę przytwierdza się do ściany nad oknem, zaś prowadnice - po bokach wnęki okiennej. Ze względu na małą wytrzymałość termoizolacji, do ściany dwuwarstwowej przytwierdza się je długimi kotwami, sięgającymi do części nośnej muru. W przypadku przegród jedno- i trójwarstwowych, wystarczą zwykłe kołki montażowe. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że skrzynka wystaje ze ściany, więc osadza się na niej brud, a zimą zalega śnieg.

W przypadku rolet naokiennych, kasetę mocuje się do górnej ramy okna, zaś prowadnice do jego bocznych profili. Ta odmiana oferowana jest w wersji lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. W pierwszym wariancie pancerz znajduje się bliżej szyby, w drugim - dalej od niej. Prawoskrętne lepiej ocieplają, bo kiedy są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem tworzy się rodzaj poduszki powietrznej (nieruchome powietrze jest izolatorem i chroni pomieszczenie przed utratą ciepła). Wadą modeli naokiennych jest ograniczenie ilości trafiającego do wnętrza światła - kaseta zasłania bowiem fragment przeszklenia. Dlatego nie poleca się ich do mniejszych okien.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Rolety nakładane (nadstawne) to opcja dla inwestorów, decydujących się na ich montaż przy okazji wymiany stolarki. Kasetę przytwierdza się w tym wypadku pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Nowe okna muszą być odpowiednio niższe. Zaletą tego rozwiązania jest to, że skrzynki nie widać. Z zewnątrz osłania ją ocieplenie i tynk, natomiast od środka specjalne profile maskujące.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Krispol

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!