Odpowiedź na zadane w temacie pytanie jest złożona. Inwestorzy zakładają rolety zewnętrzne ponieważ po ich opuszczeniu (właściwie po rozwinięciu pancerza) wyraźnej poprawie ulega większość parametrów przegrody utworzonej w ten sposób, czyli z okna i pancerza rolety właśnie. Ta dwuwarstwowość oznacza solidniejsze zabezpieczenie antywłamaniowe i lepszą barierę dla hałasu. Zimą pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie, dodatkowo latem rolety chronią przed słońcem i upałem.
Janusz Werner
Data publikacji: 2019-12-11
Data aktualizacji: 2024-01-16
Według producentów, dzięki zamontowaniu rolet zewnętrznych da się temperaturę w budynku obniżyć o 10°C. Z kolei w sezonie grzewczym straty ciepła przez osłonięte nimi okna spadają o 1/3. Oczywiście tylko wtedy, gdy zostaną zaciągnięte o zmierzchu albo kiedy opuszczamy dom na dłużej. Ważny jest prawidłowy montaż rolet - aby wyeliminować mostki termiczne, wszystkie połączenia z murem mają być szczelne.
Gdy idzie o izolacyjność akustyczną, pancerz rolety obniża dochodzący z zewnątrz hałas średnio o 10 dB. Jednak ich najważniejszym zadaniem jest zniechęcanie i zatrzymywanie włamywaczy. Podniesienie osłony przez osobę niepowołaną utrudniają zamki, rygle i specjalne wieszaki. W modelach bardziej odpornych na ataki pancerz robi się z grubszego/sztywniejszego materiału, prowadnice wzmacnia i inaczej kształtuje.
Podobnie jak okna, rolety teoretycznie występują w sześciu klasach odporności na włamanie. Jednak faktycznie w sprzedaży dostępne są wyroby co najwyżej RC3.
Rolety nakładane umieszcza się między oknem i nadprożem, tak to wygląda od środka. (fot. Aluplast)
Jak zbudowana jest roleta zewnętrzna?
Elementy rolety zewnętrznej
Roleta składa się z kasety i pancerza (płaszcza). Pancerz nawija się na rurę nawojową, umieszczoną we wnętrzu kasety. To od jego parametrów zależy izolacyjność termiczna i akustyczna. Jest zbudowany z zamkniętych, poziomych profili, dodatkowo wypełnionych np. pianką poliuretanową. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach, przytwierdzonych do ościeża lub ramy okna.
Rolety produkuje się z aluminium, stali, PVC. Są oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu łatwo dobrać je do elewacji czy stolarki.
Gdy chodzi o obsługę, to mamy modele zwijane ręcznie lub elektrycznie. Te pierwsze wyposaża się w zwijacz z taśmą lub linką, umieszczony po wewnętrznej stronie okna, ewentualnie w mechanizm korbowy (w przypadku większych pancerzy). Wariant manualny nie sprawdza się przy osłonach, których powierzchnia przekracza 3 m2.
Modele z napędem mają w wale (rurze nawojowej) silnik elektryczny. Można nimi sterować za pomocą łącznika ściennego lub pilota. Gdy mamy ich więcej, da się sterować każdą z osobna lub wszystkimi jednocześnie. Ten wariant jest droższy od ręcznego, ale wygodniejszy. Umożliwia też dodanie rolet do systemu inteligentnego budynku, co pozwala np. na ich automatyczne opuszczanie o określonej godzinie albo zależnie od pogody, czy symulowanie obecności domowników.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Ze względu na sposób montażu, rolety dzielą się na elewacyjne, naokienne, nakładane, do zabudowy i nadprożowe (nazewnictwo może się różnić w zależności od producenta). Dwie ostatnie odmiany trzeba jednak uwzględnić w projekcie domu/zamontować na etapie stanu surowego, więc inwestorom prowadzącym remont nie warto nimi zaprzątać uwagi.
Rolety elewacyjne (nazywane także natynkowymi lub adaptacyjnymi) są uniwersalne - nadają się do wszystkich typów okien i można je montować w wykończonym budynku. Kasetę przytwierdza się do ściany nad oknem, zaś prowadnice - po bokach wnęki okiennej. Ze względu na małą wytrzymałość termoizolacji, do ściany dwuwarstwowej przytwierdza się je długimi kotwami, sięgającymi do części nośnej muru. W przypadku przegród jedno- i trójwarstwowych, wystarczą zwykłe kołki montażowe. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że skrzynka wystaje ze ściany, więc osadza się na niej brud, a zimą zalega śnieg.
W przypadku rolet naokiennych, kasetę mocuje się do górnej ramy okna, zaś prowadnice do jego bocznych profili. Ta odmiana oferowana jest w wersji lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. W pierwszym wariancie pancerz znajduje się bliżej szyby, w drugim - dalej od niej. Prawoskrętne lepiej ocieplają, bo kiedy są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem tworzy się rodzaj poduszki powietrznej (nieruchome powietrze jest izolatorem i chroni pomieszczenie przed utratą ciepła). Wadą modeli naokiennych jest ograniczenie ilości trafiającego do wnętrza światła - kaseta zasłania bowiem fragment przeszklenia. Dlatego nie poleca się ich do mniejszych okien.
Rolety nakładane (nadstawne) to opcja dla inwestorów, decydujących się na ich montaż przy okazji wymiany stolarki. Kasetę przytwierdza się w tym wypadku pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Nowe okna muszą być odpowiednio niższe. Zaletą tego rozwiązania jest to, że skrzynki nie widać. Z zewnątrz osłania ją ocieplenie i tynk, natomiast od środka specjalne profile maskujące.
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...