Artykuły: Wentylacja i klimatyzacja
Wentylacja - 14 najczęstszych błędów
Sprawna wentylacja należy do podstawowych instalacji każdego domu. Odpowiada za wymianę powietrza, poza tym za odprowadzenie zapachów z kanalizacji. Prace związane z wentylacją branżowo są związane również z przewodami spalinowymi kominów. Ponieważ coraz częściej nowe domy wyposażane są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - bardziej skomplikowaną wykonawczo niż tradycyjna grawitacyjna - o błędy wcale nietrudno. A i w relatywnie prostym systemie grawitacyjnym, stosowanym od lat, się one zdarzają.
Jakie rodzaje wentylacji stosowane są w domach jednorodzinnych?
W każdym budynku potrzebny jest skuteczny system wymiany powietrza. Zwłaszcza że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy średnio aż 90% czasu. W domach jednorodzinnych najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Nie zawsze jest ona jednak skuteczna, dlatego wielu inwestorów wybiera wentylację mechaniczną.
Założyłam klimatyzację, bo gorące powietrze z oranżerii było uciążliwe
Dziesięć lat temu powiększyłam istniejącą sypialnię o 5,76 m2. Zaordynowałam skonstruowanie przy niej przeszklonego ogrodu zimowego o powierzchni 3,4 m2. Światła było więcej, lecz gorąca od oranżerii również - mówi Bogusia, Czytelniczka Budujemy Dom, która stacjonarny klimatyzator użytkuje od 2010 r.
Wentylacja z rekuperatorem jest bez porównania lepsza od grawitacyjnej!
Wentylacja z rekuperatorem jest bez porównania lepsza od grawitacyjnej! Wymianę powietrza można dopasowywać do aktualnych potrzeb - mówią Monika i Irek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r.
Klimatyzator przenośny wystarcza do doraźnego schładzania sypialni
Wiosną 2019 r. kupiłem przenośny klimatyzator. W przeciwieństwie do żony uważam, że do doraźnego schładzania sypialni, przed pójściem spać lub w nocy, nie potrzebujemy stacjonarnej instalacji - mnie odstraszają gromadzące się w niej pleśnie i inne grzyby - mówi Marek, który wraz z Anetą są Członkami Klubu Budujących Dom. Klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r.
Nie wzywałem serwisanta do centrali wentylacyjnej i to był błąd!
Przez prawie 8 lat użytkowania układ wentylacji działał dobrze, więc nie wzywałem serwisanta. To błąd! Niedawno pojawiły się kłopoty z ciśnieniem powietrza w systemie, zmniejszył się przepływ w kanałach - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.
Klimatyzator z funkcją jonizacji powietrza to doskonały zakup!
Wielofunkcyjny model klimatyzatora okazuje się super udany! Łatwo nim sterować i go programować. Jonizowanie jest godne polecenia - mówią Ewelina i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy klimatyzator stacjonarny użytkują od 2019 r.
Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie zimą
Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie w zimie, gdyż wtedy zależy mi na odzyskaniu części ciepła, wytworzonego przez kominek z płaszczem wodnym. W ciepłych miesiącach wolę wietrzyć pomieszczenia - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.
Klimatyzator w jadalni założyłam po 15 latach od budowy domu
Kiedy 15 lat temu budowałam tzw. kanadyjczyk, nie myślałam jeszcze o klimatyzacji. Stało się to konieczne dopiero w zeszłym roku - mówi Ela, Członkini Klubu Budujących Dom, która klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r.
Wentylacja z rekuperatorem - tylko raz pojawiła się usterka
Mechaniczny sposób wentylowania i filtrowania pomieszczeń to coś dla nas. Tylko zaraz po rozruchu systemu pojawiła się usterka - przepalenia się elektrycznego elementu w centrali - mówi Paweł, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Czy warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?
Wentylacja z rekuperatorem to nie jedyne energooszczędne rozwiązanie. Warta rozważenia jest także inwestycja w gruntowy wymiennik ciepła (GWC).
Wentylacja - dom pełen powietrza
Dobra wentylacja? To taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Latem nieco chłodzi, a zimą nie wywiewa nam z domu zbyt dużo ciepła.
Jak zrobić gruntowy wymiennik ciepła?
Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to bardzo proste urządzenie (o ile urządzeniem można nazwać odpowiednio przygotowaną dziurę w ziemi, wypełnioną żwirem), które w znakomity sposób poprawia komfort pracy systemu wentylacji mechanicznej, zwiększa jej efektywność i zmniejsza koszty.
Oczyszczacze powietrza: jak dobrać, jak działają, ile kosztują?
Powietrze w pomieszczeniach można oczyścić, korzystając z urządzeń zwanych oczyszczaczami. Ich filtry wyłapują tworzące smog cząstki pyłów zawieszonych, kurz, roztocza, bakterie. Taki sprzęt sprawdzi się w czasie epizodów smogowych, bardzo przydatny jest też w domach alergików. Niestety, skuteczny będzie tylko w zamkniętych i stosunkowo niewielkich wnętrzach - do około 60 m2.
Nie kupujcie klimatyzatora przenośnego pod wpływem impulsu!
Klimatyzator kupiłam pod wpływem impulsu, w trakcie jednej z letnich fal gorąca. Robiąc zakupy w hipermarkecie budowlanym, przy okazji zobaczyliśmy z mężem przenośny klimatyzator. Kupiliśmy taki, jaki stał na półce, bez wybierania parametrów technicznych. Mając czteroletnie doświadczenia z użytkowania takiego przenośnego modelu, obecnie nie powtórzyłabym zakupu - mówi Marta, Czytelniczka Budujemy Dom, która przenośny klimatyzator użytkuje od 2012 r.
Co to jest Syndrom Chorego Budynku? Jakie są objawy i przyczyny SBS?
W domu zaduch i wilgoć, ale okien lepiej nie otwierać, bo ogrzewanie kosztuje. Kratki wentylacyjne zatkane, żeby nie ciągnęło, na ścianach gdzieniegdzie wykwity pleśni. Jego właściciel nie rozumie ani skąd wzięła się pleśń, ani dlaczego ciągle boli go głowa. Nie wie, że oba zjawiska są ze sobą powiązane i że właśnie zetknął się z Syndromem Chorego Budynku.
Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!
Przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza - mimo solidnego ocieplenia dachu - zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie... - mówi Magda, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzatory użytkuje od 2013 r.
Klimatyzatory, GWC, pompy ciepła i klimakonwektory, czyli skuteczne chłodzenie domu
Utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach coraz częściej oznacza nie tylko ogrzewanie zimą, ale i chłodzenie latem. W jakich domach jest to naprawdę konieczne, czy zawsze potrzebne są typowe klimatyzatory i na jakim etapie budowy powinniśmy myśleć o takich rozwiązaniach?
Jak poprawić jakość powietrza w domu?
Zjawiska smogu nie da się wyeliminować z dnia na dzień. Żeby go pokonać, trzeba w całym kraju zmodernizować miliony instalacji grzewczych, ocieplić podobną liczbę budynków, a to zadanie na lata. Na szczęście, jakość powietrza we wnętrzach można poprawić zdecydowanie szybciej.
Wentylacja w domu - grawitacyjna, mechaniczna czy hybrydowa?
Popularne powiedzenie mówi, że bez jedzenia przeżyjemy 3 tygodnie, bez wody 3 dni, a bez powietrza zaledwie 3 minuty. To wyjaśnia, dlaczego tak ważna jest wymiana powietrza w domu, czyli wentylacja. Wybór jej rodzaju, a potem staranne wykonanie instalacji to jedna z najważniejszych rzeczy w trakcie budowy.
Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!
Jak oceniam mechaniczną wentylację? Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od października 2017 r.
Wentylacja z rekuperatorem i GWC w energooszczędnym domu parterowym
W 2015 r. zbudowaliśmy dom energooszczędny, więc obligatoryjnie musieliśmy zastosować wentylację z rekuperatorem. Dla efektywniejszej pracy układu dodaliśmy GWC - mówią Iwona i Zygmunt, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wentylację z rekuperatorem i GWC użytkują od 2015 r
Wentylacja intensywnie wysusza powietrze!
System wentylacji i GWC pomaga utrzymywać przyjazną temperaturę w lecie. Musiałem wstawić do sypialni nawilżacze, ponieważ wentylacja intensywnie wysusza powietrze! Jako czynny zawodowo stolarz zauważyłem to zjawisko po... elementach z drewna - mówi Igor, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem i GWC użytkuje od 2016 r.
Instalacja wentylacyjna: projekt z Internetu, montaż własny
Kiedy postanowiłem z żoną zbudować dom na wsi, od razu zaplanowałem wentylację z rekuperatorem. Kupiłem przez Internet projekt za 200 zł i położyłem instalację samodzielnie - mówi Jarek, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2015 r.
Dwie jednostki klimatyzacyjne - wady i zalety użytkowania
Na pierwszy klimatyzator otrzymałam 5 lat gwarancji, pod warunkiem wykonywania jednego serwisu w ciągu roku. Choć drugie urządzenie ma identyczne parametry, gwarancja obejmuje 10 lat przy dwóch serwisach rocznie - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, która stacjonarne klimatyzatory użytkuje od 2014 i 2016 r.
Gdy jest 40°C na poddaszu, klimatyzator to konieczność!
W pierwszym roku po przeprowadzce temperatura w górnym holu i w sypialniach dochodziła do 40°C. Zdecydowałem się więc na montaż klimatyzatora. Moje starania poszły w kierunku zminimalizowania szkód montażowych - mówi Piotr, Członek Klubu Budujących Dom, który klimatyzatory użytkuje od 2017 r.
Obudowane jednostki zewnętrzne klimatyzatora działają mniej wydajnie
Wszystkie układy działają bezusterkowo, ale podczas najgorętszych dni muszę pamiętać o zdjęciu fragmentu obudów, którymi stolarz zasłonił dwie jednostki zewnętrzne. Zdaniem administratora osiedla, urządzenia burzyły spójność architektury - mówią Basia i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy klimatyzatory użytkują od 2012 r.
Instalacja klimatyzacji - przezorność się opłaciła!
O założeniu klimatyzacji pomyśleliśmy z mężem w trakcie budowy domu. Woleliśmy poprowadzić instalację przez i na ścianie zewnętrznej przed położeniem ocieplenia ze styropianu i tynków, niż później je kuć. Przezorność się opłaciła! - mówi Eliza, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzator użytkuje od 2017 r.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem - montaż i działanie
Coraz więcej inwestorów stawiających dom pragnie regulować i kontrolować intensywność pracy systemu wentylacyjnego, a także odzyskiwać część wyprodukowanego w budynku ciepła, dlatego zleca specjalistom ułożenie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
20 nowości w branży wentylacji i klimatyzacji w 2019 roku!
Byliśmy na Targach FORUM WENTYLACJA - SALON KLIMATYZACJA w Warszawie, by wypatrzeć dla Was najciekawsze urządzenia i rozwiązania. W tym roku na targach królowały klimatyzatory oraz rozwiązania - coraz skuteczniejsze - do walki ze smogiem. Zobacz, nasz subiektywny przegląd.
Błędy przy wykonywaniu wentylacji
Wymiana zużytego powietrza w domu jest niezbędna nie tylko ze względu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, ale też i kondycję samego budynku. Tam, gdzie popełniono błędy przy wykonywaniu wentylacji, dochodzi do trwałego zawilgocenia elementów budynku, a w następstwie tego - do rozwoju grzybów i mikroorganizmów.
Czy klimatyzacja szkodzi?
Przekonanie, że użytkowanie klimatyzacji szkodzi zdrowiu, to chyba najczęstsza przyczyna niechęci do jej instalowania w domu. Zwykle są to opinie wyrobione na podstawie doświadczeń z klimatyzowanymi pomieszczeniami biurowymi.
Ring: 6 różnic między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną
Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. W naszym cyklu przyszedł czas na porównanie systemów wentylacji – tradycyjnej, nazywanej grawitacyjną oraz mechanicznej, najczęściej występującej jako instalacja z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). Oba rozwiązania mają nam zapewnić świeże powietrze, jednak działają kompletnie inaczej.
Jak dobrać moc klimatyzatora?
Moc chłodnicza klimatyzatora nie powinna być za mała, bo wtedy urządzenie nie spełni oczekiwań i nie będzie chłodzić powietrza do żądanej przez nas temperatury.
Jakie są koszty instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zamiast grawitacyjnej trzeba wydać dodatkowo 10 000–20 000 zł.
Zakładając klimatyzację na stałe, nie warto bawić się w tanie urządzenia
Podczas jednodniowego montażu fachowcy od klimatyzacji narobili w sypialniach dużego bałaganu, bo przy kuciu ścian nie zastosowali folii ochronnych. Wcześniej pytałem, czy mam to sam zrobić, ale zbagatelizowali uwagi. Żona była naprawdę zła - mówi Maciek, Członek KBD, który klimatyzatory użytkuje od 2013 r.