Nie wzywałem serwisanta do centrali wentylacyjnej i to był błąd!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie wzywałem serwisanta do centrali wentylacyjnej i to był błąd!

Przez prawie 8 lat użytkowania układ wentylacji działał dobrze, więc nie wzywałem serwisanta. To błąd! Niedawno pojawiły się kłopoty z ciśnieniem powietrza w systemie, zmniejszył się przepływ w kanałach - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.

Dom:

 • energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem;
 • ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 20 cm styropianu;
 • powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3.

Wentylacja mechaniczna:

 • z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła;
 • z letnim zewnętrznym by-passem;
 • sprawność odzysku ciepła 95%;
 • wydajność 400 m3/h;
 • spręż dyspozycyjny 340 Pa;
 • dwa filtry klasy G3;
 • nagrzewnica wstępna 1000 W.
 • Przewody wentylacyjne - o średnicy 75-180 mm.
Wnętrze centrali z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła
Filtry centrali wentylacyjnej gotowe do odkurzania
Wnętrze centrali z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła i filtry gotowe do odkurzenia

Decyzja: Od początku planowania domu nastawiłem się na instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Po pierwsze - dlatego, że wspólnie z architektem zaprojektowałem budynek energooszczędny. Po drugie - chcę mieć pod kontrolą domowe systemy, szczególnie wentylacyjny i grzewczy.

Przy grawitacyjnej wentylacji trzeba wyposażać każde wnętrze w komin lub kominki wentylacyjne i często nie udaje się trzymać ruchu powietrza we właściwych ramach - doświadczyłem tego w poprzednim blokowym mieszkaniu, w którym albo było za duszno, albo powstawały przeciągi. Postanowiłem uniknąć takich sytuacji.

Rozesłałem do kilku dystrybutorów prośbę o kosztorys układu wentylacji mechanicznej w moim domu - niestety, wskazywały łączne wydatki w przedziale 20 000-23 000 zł. Szukałem oszczędności i udało mi się zejść do 16 000 zł! Kierownik budowy polecił mi skrupulatnego specjalistę od takich instalacji. Przyjechał na miejsce, popatrzył, potem zaprojektował elementy sytemu. Wcześniej poczytałem o rozmaitych rozwiązaniach i na spotkaniu przedstawiłem mu swoją propozycję, lecz ją odrzucił, fachowo argumentując dlaczego to zrobił. Kanały poprowadził zupełnie inaczej.

Wytypowałem model centrali z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła holenderskiego producenta, a kiedy monter potwierdził, że ma on odpowiednie parametry - zleciłem mu ułożenie instalacji w okresie jego zimowego przestoju (dlatego osiągnąłem zmniejszenie kosztów robocizny). W wybranej centrali spodobało mi się, że ma duży wymiennik ciepła, przez co dużą sprawność odzysku ciepła, ponadto - nagrzewnicę elektryczną (chroniącą wymiennik przez zamarznięciem), cichsze i bardziej energooszczędne wentylatory oraz automatyczny letni by-pass.

Nie zamierzałem wyposażać domu w GWC, ponieważ musiałbym rozkopać pół działki i wydać na to dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Centrala wentylacyjna stoi w pralni na poddaszu
Centrala wentylacyjna stoi w pralni na poddaszu
Zaizolowane przewody wentylacyjne i regulator na obudowie centrali
Zaizolowane przewody wentylacyjne i regulator na obudowie centrali

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Ułożenie sieci kanałów wentylacyjnych trzech instalatorów "ogarnęło" w 3 dni. W stropach wykuli otwory, zamontowali okrągłe stalowe rury w otulinie. Poprosiłem ich, żeby podwójną warstwą wełny ocieplili kanały na nieogrzewanym strychu i w garażu. Do centrali podłączyli króćce przyłączeniowe o średnicy 180 mm, w kolejnych odcinkach kanałów zmniejszali średnicę aż do standardowego rozmiaru czerpni i wyrzutni, albo anemostatów.

  Tuż przed przeprowadzką przyjechali zamontować centralę wentylacyjną - od początku zaplanowałem ją w pralni na poddaszu i lokalizację oceniam jako dobrą. Zakończyli pracę pomiarami przepływów powietrza w instalacji - wychodziły książkowo! Polecam założenie (np. w kuchni) przycisku dzwonkowego, który na 30 minut uruchamia wysoki bieg pracy centrali i umożliwia doraźne szybkie wywietrzenie.

 • Zwykle na sterowniku w centrali ustawiam wydajność 100 m3/h. Jedynie wtedy kiedy coś intensywnie z żoną gotujemy lub smażymy, albo przyjmujemy gości, "wchodzę" na poziom 200-400 m3/h. Choć centrala na maksymalnym biegu wytwarza hałas na poziomie 40 dB, to taki tryb pracy wybieramy bardzo rzadko i nigdy nie dotyczy on nocy. Przy funkcjonowaniu na najniższym biegu - z anemostatów wydostaje się cichy szum, do którego szybko się przyzwyczailiśmy.

  Nie polecam wyłączania centrali podczas silnych mrozów! Kiedy tak zrobiłem, żeby nie włączała się nagrzewnica o mocy 1000 W, w obudowie centrali zgromadziło się dużo skroplin. Długo w niej zalegały, nie odpłynęły do kanalizacji. W Internecie znalazłem opis podobnych przypadków.

  Przez prawie 8 lat użytkowania układ wentylacji działał dobrze, więc nie wzywałem serwisanta. To błąd! Zamówię serwis niebawem, ponieważ niedawno pojawiły się kłopoty z ciśnieniem powietrza w systemie, zmniejszył się przepływ w kanałach - obecnie centrala może pracować jedynie na najniższym biegu, maksymalna sprawność to najwyżej 180 m3/h, czyli mniej niż połowa deklarowanej.

 • Na podstawie odczytów miernika obliczyłem, że centrala (działająca na najniższym biegu) zużywa rocznie prądu za 200 zł - pod warunkiem, że zima jest tak ciepła, jak ostatnia. Jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej -5°C, impulsowo włącza się nagrzewnica. W poprzednim roku wygenerowała ona dodatkowy koszt 200 zł. Wniosek - moja centrala nie jest bardzo energożerna.

 • Kupiłem specjalistyczną włókninę (sprzedawaną na metry), przycinam ją na wymiar i mocuję na ramkach filtrów. Dzięki temu nie muszę kupować droższych firmowych. Metr kwadratowy włókniny kosztował chyba 30 zł. Te filtry odkurzam 3 razy w roku, tkanina utrzymuje właściwości przez kilka lat. Informacja o konieczności czyszczenia wyświetla się na sterowniku. Przynajmniej 2 razy w roku myję siatkę na czerpni powietrza - osiadają na niej owady i brud.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wentylacja z rekuperatorem - koszty:

 • instalacja z robocizną 16 000 zł, w tym centrala 8000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny