10 zasad energooszczędnego budynku

10 zasad energooszczędnego budynku

Energooszczędność to obecnie bardzo modne hasło. Każdy świadomy inwestor chce więc wydać na budowę jak najmniej, mieszkać w wygodnym domu dopasowanym do potrzeb rodziny i za jego eksploatację nie płacić za dużo. Aby tak było, dom musi być postawiony zgodnie z zasadami energooszczędnego budowania.

10 zasad energooszczędnego budynku

  1. Zwarta bryła - na rzucie prostokąta; jak najmniejszy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu (A/V).

  2. Nieskomplikowany dach - jedno- lub dwuspadowy.
     
  3. Największa przeszklona elewacja od południa - pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlenia domu.
     
  4. Najmniejsza powierzchnia elewacji od północy, z ograniczoną liczbą okien - wybudowanie jednospadowego dachu (ze spadkiem w kierunku północnym) albo częściowe zagłębienie w gruncie ściany północnej (jeśli budynek usytuowany jest na stoku wzgórza).
     
  5. Szczelny budynek - solidnie zamontowane okna i drzwi o niskim współczynniku U i wysokim g.
     
  6. Izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu grubsza niż standardowo - min. 20 cm izolacji ścian i 30-40 cm ocieplenia dachu;
     
  7. Brak balkonów - mostki cieplne, które powstają na połączeniu płyty balkonu ze stropem, powodują duże straty ciepła.
     
  8. Odzysk ciepła z wywiewanego powietrza - wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z rekuperatorem.
     
  9. Źródło ciepła o jak najwyższej sprawności z zaawansowaną automatyką sterującą - gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł z podajnikiem na paliwa stałe, kocioł elektryczny lub pompa ciepła.
     
  10. Kompleksowe podejście do oszczędzania energii - wyposażeniem domu w sprzęty pobierające jak najmniej energii - pralkę, lodówkę, zmywarkę w najwyższej klasie A+++; zmywanie w zmywarce, korzystanie z LED-owych źródeł światła, obniżanie temperatury ogrzewania na noc i czas wyjazdów.

Joanna Dąbrowska
fot. Monier (Braas)

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz