Klimatyzator w jadalni założyłam po 15 latach od budowy domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klimatyzator w jadalni założyłam po 15 latach od budowy domu

Kiedy 15 lat temu budowałam tzw. kanadyjczyk, nie myślałam jeszcze o klimatyzacji. Stało się to konieczne dopiero w zeszłym roku - mówi Ela, Członkini Klubu Budujących Dom, która klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r.

Dom:

 • Parterowy z garażem, 136 m2.
 • Ściany w technologii szkieletu drewnianego.
 • Duże okna od wschodu i południa, dobudowano zimny ogród zimowy.
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
 • Lokalizacja - na nasłonecznionej działce.

Klimatyzacja:

 • Klimatyzator typu split ze ścienną jednostką wewnętrzną.
 • Wydajność chłodzenia 5,1 kW i grzania 5,2 kW, sześciowarstwowy filtr, ekologiczny czynnik R32, klasa energetyczna A++/A+, tzw. inteligentny nawiew, cicha praca 19 dB, Wi-Fi.
 • Sterowanie - pilotem.
 • Lokalizacja - w jadalni.
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora w jadalni
Jednostka wewnętrzna wisi w jadalni.

Decyzja: Kiedy 15 lat temu budowałam tzw. kanadyjczyk, nie myślałam jeszcze o klimatyzacji, bo lata były umiarkowanie ciepłe. Stało się to konieczne dopiero w zeszłym roku.

Wydaje mi się, że głównym powodem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest szkieletowa konstrukcja budynku. Ściany zewnętrzne, wykonane przez dewelopera, słabo chronią wnętrza przed gorącem z zewnątrz. Problem powiększył się, gdy stary model centrali rekuperacyjnej zaczął szwankować, oraz gdy w 2014 r. dobudowałam przy wschodniej i południowej ścianie domu ogród zimowy. Choć oranżeria ma status zimnej, to jednak przy słonecznej pogodzie gromadzi się w niej gorąco. A kiedy przychodzi długa fala upałów, ciepłe stają się ściany przylegające do niej, a przez to również pomieszczenia dzienne.

W 2019 r. długo utrzymująca się temperatura powyżej 30°C bardzo mnie męczyła, więc syn doradził mi założenie instalacji z klimatyzatorem. Od niego dowiedziałam się, że niektóre klimatyzatory mają też nagrzewnicę i można wykorzystać je do szybkiego doraźnego ogrzewania domu. Pomyślałam - dla seniorki to świetne rozwiązanie na deszczowe lub wietrzne dni. Z wybranego modelu jestem bardzo zadowolona.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora na północnej ścianie.
Jednostka zewnętrzna na północnej ścianie.

Klimatyzator w jadalni - rady i przestrogi:

 • Trafiłam w szczyt sezonu sprzedaży klimatyzatorów, ceny skoczyły trochę w górę, z montażem zeszło się od czerwca aż do sierpnia. Kiedy wreszcie nastąpił, odbył się prawie bezinwazyjnie, chociaż trwał kilka godzin. Podczas przewiercania otworów przez szkieletową ścianę nie było dużo pyłu i brudu. Po obejrzeniu domu monterzy usytuowali jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną po obu stronach północnej przegrody. Instalacja jest krótka, biegnie dosłownie "na przelot".

  Nie pozwoliłam kuć istniejącego tynku, dlatego poprowadzili przewód prądowy z sąsiedniego pokoju, po elewacji na zewnątrz. Tak samo zrobili z rurką usuwającą kondensat - biegnie ona pionowo od jednostki zewnętrznej w kierunku opaski przy cokole i dalej na trawnik - oraz ze stalowym stelażem do zamocowania urządzania. Lokalizacja jest doskonała, ponieważ elementy instalacji nie szpecą budynku i zawsze znajdują się w cieniu.

 • Model jest energooszczędny, chociaż ma dość dużą moc. Musi być mocny, bo potrzebuję chłodzić lub ogrzewać połączoną strefę dzienną i, jak się da, to również sypialnie. Uruchamiam go pilotem, ale mogę to jeszcze zrobić przez internet.

  W celu ogrzania pomieszczeń zadaję temperaturę 27°C, w celu schłodzenia - 24°C. Wyznaczony pułap urządzenie osiąga w krótkim czasie, w ciągu 20-30 minut. To nieprawda, że musi działać godzinami. Podczas pracy szumi delikatniej, niż nawiew w samochodzie nastawiony na wysoki bieg.

Klimatyzator w jadalni - koszty:

 • klimatyzator 1998 zł;
 • montaż 1500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marta

02 Lut 2021, 15:53

My sami nie zakładaliśmy, jednak postawilismy na ekipę która to zrobi, bo ryzyko było spore

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje