Artykuły: Wentylacja i klimatyzacja
Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej
Wszystkie elementy klimatyzacji działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg - mówią Joanna i Artur, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy stacjonarne klimatyzatory użytkują od 2005 i 2010 r.
Wentylacja w kotłowni, salonie z kominkiem oraz garażu
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie o specjalne pomieszczenia lub sytuacje, w których trzeba pilnować wentylacji.
Jakie parametry rekuperatorów są naprawdę ważne, a jakie niekoniecznie?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jakie parametry rekuperatorów są naprawdę ważne.
Czym się kierować, kupując rekuperator?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jak dobrać wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła do konkretnego domu.
Najczęstsze błędy w projektowaniu i wykonaniu wentylacji
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia jakie są powszechnie spotykane błędy w projektowaniu i wykonaniu wentylacji.
Jakie są rodzaje nawiewników okiennych i jak działają?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jaki nawiewnik okienny najlepiej zastosować i jaką wybrać opcję?
Czym wentylacja jest, po co jest potrzebna i jak działa?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jak działa wentylacja i co zrobić, aby funkcjonowała właściwie.
W instalacji wentylacyjnej nie chodzi o oszczędności, ale o świeże powietrze
Kwestię dobrego i ciągłego wentylowania, jak również chłodzenia pomieszczeń w lecie, staraliśmy się załatwić kompleksowo i dodaliśmy GWC. Ochronę przed nadmiarem słońca miały dawać też żaluzje zewnętrzne oraz wysokie sosny, które rosły na działce. Wszystkie elementy wspaniale się uzupełniają, więc nie musimy zakładać klimatyzacji za kilkanaście tysięcy złotych - mówią Martyna i Jakub, Członkowie KBD, którzy wentylację z rekuperatorem i GWC użytkują od 2014 r.
Zachęcam do rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem zachęca do rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja mechaniczna a szczelność budynku. Czym jest wskaźnik n50?
O kontroli nad wentylacją możemy zapomnieć, jeżeli dom jest nieszczelny. Przepływ powietrza i wielkość odzysku ciepła będą prawdziwe tylko na papierze, a nie w rzeczywistości, jeżeli duża część powietrza będzie przepływać przez dom w sposób zupełnie niekontrolowany, przez nieszczelności.
Instalacja klimatyzacyjna z kłopotliwym montażem
Z racji wielkich okien od razu zaplanowałem instalację klimatyzacyjną. Układanie jej było kłopotliwe. Ekwilibrystyki wymagał szczególnie montaż, na wysokości 6 m, kratek kanałowej jednostki. Rurociąg z miedzi wydłużył się do 100 m, bo zależało mi na zamontowaniu jednostki zewnętrznej daleko od strefy mieszkalnej - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który klimatyzatory użytkuje od 2011 r.
Przy dużych przeszkleniach klimatyzacja jest niezbędna!
Podczas budowy domu miałam zamiar zamontować instalację klimatyzacyjną typu multi split, z jednostkami wewnętrznymi niemal we wszystkich pomieszczeniach, lecz nie udźwignęłam wtedy jej kosztu, oszacowanego na 35 000 zł. Tuż po przeprowadzce, w maju 2012 r., nastało upalne lato i cały dom mocno się nagrzewał, bo z trzech nasłonecznionych stron ma duże przeszklenia. Zaczęłam mieć problem z temperaturą we wnętrzach - dochodziła nawet do 36°C... - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która stacjonarne klimatyzatory użytkuje od lat 2012 i 2013.
Wentylacja grawitacyjna - wady i zalety
Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną, wykorzystuje przede wszystkim zjawisko zwane efektem kominowym, a więc powstawanie ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym na skutek różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego (powietrze we wnętrzu domu, o wyższej temperaturze, ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze na zewnątrz, dlatego płynie ku górze).
Zmiana stropu wpłynęła na jakość wentylacji mechanicznej
Zmieniając rodzaj stropu, nieopatrznie zainicjowałem proces przeróżnych zmian. Na czym polega wentylacja mechaniczna, dowiedziałem się zaraz po tej decyzji, kiedy pojawiły się trudności z poprowadzeniem przewodów wentylacyjnych przez strop teriva. - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 3 lata.
Wentylacja mechaniczna w domu z krytym basenem
Dzięki wentylacji, działającej non-stop, w domu i na pływalni oddycha się pełną piersią i nie ma nadmiernej wilgoci. Choć nie zdecydowałem się na kupno specjalnego rekuperatora dedykowanego basenom, bo kosztował aż 25 000 zł, z posiadanego modelu jestem zadowolony mówi Włodek, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje 6 lat.
Dlaczego warto zastosować w domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?
Uważam, że warto zastosować w domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ponieważ podwyższa komfort życia w budynku – zawsze mamy dopływ powietrza zewnętrznego w ustalonej przez nas ilości. Nie ma uczucia duszności, braku tlenu. Nigdy nie otwieramy okien... - mówi Bogdan, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od półtora roku.
Nawiewniki - niezbędny element systemu wentylacji grawitacyjnej
Co mogą zrobić ci, którzy z rozmaitych powodów nie mogą bądź nie chcą zainstalować wentylacji mechanicznej? Pozostaje im choć w części eliminować słabości wentylacji grawitacyjnej. Jeśli chodzi o niedostateczną wydajność, np. w okresie letnim, rozwiązaniem jest montaż odpowiednich nasad kominowych. Ograniczenie strat energii jest też realne - należy wykorzystać nawiewniki, które zamontować można w oknach (okienne) lub ścianach (ścienne) w każdym domu.
Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją?
Czy opłaca się montować wentylację mechaniczną z rekuperacją w domu energooszczędnym, czy też po prostu spełniającym współczesne, wyśrubowane standardy termoizolacyjności? Otóż sprawa nie jest jednoznaczna...
Zalety wentylacji mechanicznej
Jakie są zalety wentylacji mechanicznej? Dlaczego zaczęto ją stosować w domach jednorodzinnych i jakie są jej rodzaje?
Wentylacja grawitacyjna - ile tracimy ciepła?
Przez lata należytą wymianę powietrza w budynkach mieszkalnych zapewniały systemy wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja taka, zwana też naturalną, wykorzystuje przede wszystkim zjawisko zwane efektem kominowym – powstawanie ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym na skutek różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.
Dobór liczby nawiewników - wentylacja w domu
Zgodnie z polskimi przepisami określonymi w normie PN-83/B-03430 Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania" powietrze powinno być doprowadzone do wszystkich pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym.
Architekt radzi: wentylacja grawitacyjna
Do niedawna podstawowym systemem zapewniania wymiany powietrza w budynkach mieszkalnych była wentylacja grawitacyjna. Jej sposób działania był prosty i bazował głównie na niedoskonałych technologiach użytych do ich budowy.
Gdzie jest ta sprawność rekuperatora?
Jak odróżnić rekuperator o dobrych parametrach od urządzeń, które wysoką sprawność i wydajność mają głównie na folderach reklamowych producenta?
Wentylacja mechaniczna w domu inżyniera
Ponieważ jestem inżynierem budowlanym specjalizującym się w zagadnieniach efektywności energetycznej, decyzja o instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła została podjęta już na etapie tworzenia koncepcji domu, czyli w 1999 roku. - mówi Arkadiusz, czytelnik Budujemy Dom.
Wentylacja mechaniczna - doświadczenia użytkownika
Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się z żoną na wentylację mechaniczną, był komfort użytkowania - mówi Jerzy, aktywny użytkownik forum Budujemy Dom
Pomysł na rekuperator wzięty z forum
Decyzja o zastosowaniu rekuperatora została podjęta jeszcze przed pierwszym wbiciem łopaty na budowie, bo od początku planowałem zrezygnować z kominów wentylacyjnych - mówi Adiqq – aktywny uczestnik forum Budujemy Dom.
Ile powietrza potrzebne jest w domu?
Jak najprościej ograniczyć straty ciepła spowodowane wymianą powietrza?
Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?
Oszczędzanie energii jest dziś w modzie. Oszczędności szukamy w wielu miejscach, a jednym z nich jest instalacja wentylacyjna. Sposobem na pogodzenie konieczności wymiany powietrza z energooszczędnością jest najczęściej mechaniczna nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem.
Kominek a wentylacja
Nie można stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, natomiast dozwolona jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa.
Koszty budowy wentylacji - dostępne rozwiązania
Kto buduje lub modernizuje dom, ma do wyboru różne rozwiązania wentylacji. Warto zapoznać się z orientacyjnymi kosztami każdego z nich.
ABC nawiewników
Nawiewniki powietrza służą zaopatrzeniu pomieszczeń w świeże powietrze w sposób kontrolowany zależny od potrzeb użytkowników. Do wyboru mamy nawiewniki okienne i ścienne, regulowane ręcznie i automatycznie: reagujące na różnicę wilgotności i ciśnienia.
Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) - zalety, projektowanie
Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła można ochłodzić powietrze wentylacyjne trafiające do domu. Musi być ono nawiewane (przepływ powietrza przez GWC wymusza wentylator), a więc budynek trzeba wyposażyć w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną (teoretycznie wystarczyłaby mechaniczna instalacja nawiewna, jednak to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie).
Dlaczego wentylacja nie działa prawidłowo? 12 elementów do sprawdzenia
Działanie instalacji wentylacyjnej zależy nie tylko od niej samej. Niedostateczna wymiana powietrza lub całkowity jej brak może być też skutkiem błędów, które niekiedy z wentylacją wydają się nie mieć wiele wspólnego. Oto najczęstsze z nich.
Czy nawiewniki można montować w innych miejscach niż nad oknem?
Ile kosztuje wyposażenie domu w wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem?