Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Choć nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej

Wszystkie elementy klimatyzacji działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg - mówią Joanna i Artur, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy stacjonarne klimatyzatory użytkują od 2005 i 2010 r.

Parametry domu:

 • piętrowy; murowany – ściany z pustaków keramzytobetonowych o gr. 30 cm i na piętrze styropian o gr. 10 cm; 
 • duże okna; 
 • wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. 
 • lokalizacja – w półcieniu.

Klimatyzacja:

 • 3 klimatyzatory typu split, każdy o wydajności chłodniczej 2,5 kW; 
 • inwerterowy napęd sprężarki; 
 • ścienne jednostki wewnętrzne z funkcjami ECO, POWERFUL, SILENT i innymi; 
 • filtr nanotytanowy (usuwa bakterie, zapachy).

Decyzja: już podczas projektowania domu zamówiliśmy u architektów wyposażenie go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC oraz dodatkowo instalację klimatyzacyjną w naszej sypialni na piętrze, bo wychodzi na południe. W momencie projektowania mieliśmy jedno dziecko, ale syn miał zająć północny pokój, więc tam nie zaplanowaliśmy klimatyzatora.

 

Kolejny syn pojawił się kilka lat później i mogliśmy przeznaczyć dla niego już tylko sypialnię położoną jak nasza, czyli na piętrze i od strony południowej. Kiedy miał roczek, nastały ogromne upały i w jego pokoju temperatura wzrosła do 30°C, choć sprawnie działa u nas wentylacja mechaniczna i GWC, a na oknach mamy rolety wewnętrzne z ekranem przeciwsolarycznym. Podejrzewając, że w tym pokoju kilka razy w roku nie da się wytrzymać od gorąca, poprosiliśmy naszego elektryka, żeby dobrał tam i do pokoju starszego syna, klimatyzatory.

 

Potraktowaliśmy dzieci równo – skoro jedno musi mieć klimatyzację w sypialni, drugie też powinno ją dostać, nawet jeśli nie jest w jego pokoju niezbędna. W 2010 r. elektryk zamontował markowe i nowoczesne urządzenia typu split z napędem inwerterowym. Klimatyzator w naszej sypialni, starszy o 5 lat, też jest wysokiej jakości, bo mamy zasadę, żeby kupować sprzęt dobry i bezawaryjny.

Jednostki zewnętrzne ustawiono na płaskim dachu nad parterem
Jednostki zewnętrzne ustawiono na płaskim dachu nad parterem
Jednostki wewnętrzne zamocowano na ścianie blisko okien
Jednostki wewnętrzne zamocowano na ścianie blisko okien

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

 • Choć ogólnie nie znosimy klimatyzacji, nie wyobrażamy sobie naszego domu bez niej. Wszystkie jej elementy działają świetnie. Wykorzystujemy je tylko po to, żeby schłodzić sypialnie tuż przed snem. Klimatyzatory są mocne, więc wystarcza, że włączymy je na godzinę na najwyższy bieg. Nawet na takim biegu nie hałasują. Mają duży zakres regulowania siły i kierunku nawiewu.

   

 • Montaż nie był trudny, bo jednostki zewnętrzne stoją po prostu na płaskim dachu nad parterem. Elektryk umieścił je w przewiewnym i zacienionym miejscu, a jednocześnie w takim, żeby ich odległość do jednostek wewnętrznych była najkrótsza. Na odpowiedniej wysokości przewiercił otwory przez ścianę zewnętrzną i przełożył przez nie rury z miedzi, przeznaczone do układów klimatyzacji. Fragmenty rur, biegnące na zewnątrz, zabezpieczył otuliną termoizolacyjną i przeciwwilgociową. Otulina zlewa się z kolorem tynku.

   

  Jednostki wewnętrzne, zgodnie ze sztuką, zamontował blisko okien, ponieważ wtedy udaje się szybko schłodzić powietrze nagrzane od szkła. Ponadto, taka lokalizacja zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Montaż każdego urządzenia trwał 3–4 godziny.

Klimatyzacja - koszty:

 • każdy klimatyzator ok. 4500 zł z montażem.
W kotłowni zamontowano centralę wentylacyjną z rekuperatorem
W kotłowni zamontowano centralę wentylacyjną z rekuperatorem

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość werka

29 Wrz 2017, 10:08

Zamiast klimy można pomyśleć o markizach zewnętrznych - nie dość, że nie pobierają energii (albo są samowystarczalne dzięki baterii słonecznej) to jeszcze nie mają takiego negatywnego wpływu na zdrowie jak klima.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny