Wentylacja z rekuperatorem i GWC w energooszczędnym domu parterowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wentylacja z rekuperatorem i GWC w energooszczędnym domu parterowym

W 2015 r. zbudowaliśmy dom energooszczędny, więc obligatoryjnie musieliśmy zastosować wentylację z rekuperatorem. Dla efektywniejszej pracy układu dodaliśmy GWC - mówią Iwona i Zygmunt, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wentylację z rekuperatorem i GWC użytkują od 2015 r

Dom:

 • energooszczędny, parterowy, murowany;
 • powierzchnia 140 m2, kubatura 518 m3.

Wentylacja z rekuperatorem:

 • przeciwprądowym, z bypassem;
 • sprawność odzysku ciepła 95%;
 • wydajność 400 m3/h;
 • spręż dyspozycyjny 340 Pa;
 • filtry klasy EU4 (G4);
 • wentylatory EC.
 • przewody wentylacyjne o średnicy 125 i 200 mm.
 • bezprzeponowy żwirowy GWC.
Centrala wentylacyjna na poddaszu i filtry gotowe do wymiany
Centrala wentylacyjna na poddaszu i filtry gotowe do wymiany

Decyzja: w 2015 r. zbudowaliśmy dom energooszczędny, więc obligatoryjnie musieliśmy zastosować wentylację z rekuperatorem. Dla efektywniejszej pracy układu dodaliśmy GWC. Gotowy projekt budynku zawierał projekt takiej instalacji, ale precyzyjniej dopracował go specjalista monter, któremu zleciliśmy usługę. Zaproponował kilka centrali od różnych producentów, wspólnie porównaliśmy ich parametry.

Ostatecznie stanęło na popularnym modelu z bypassem, który sami wyszukaliśmy, przy dobrych parametrach miał korzystniejszą cenę. Podczas wyboru modelu nie daliśmy się ponieść reklamom, ale czytaliśmy w Internecie opinie użytkowników. Szukaliśmy informacji, jaka jest rzeczywista wydajność rekuperatora i realny odzysk ciepła. To było najważniejsze.

Zaizolowane przewody wentylacyjne o średnicy 200 mm poprowadzono na posadzce poddasza
Zaizolowane przewody wentylacyjne o średnicy 200 mm poprowadzono na posadzce poddasza.

Wentylacja z rekuperatorem i GWC - rady i przestrogi:

 • Bypass przydaje się latem, kiedy korzystamy z GWC. Bezprzeponowy wymiennik w gruncie zbudowaliśmy w trakcie wylewania fundamentów - tworzy go specjalna perforowana rura o długości 50 m, obsypana żwirem i zakopana na głębokości 2,20 m wokół domu. Reszta instalacji powstała na etapie stanu surowego zamkniętego, po przeprowadzeniu przez inspektora testu szczelności budynku - był wymagany przez NFOŚiGW i bank, w którym ubiegaliśmy się o dopłatę do kredytu na dom energooszczędny.

  W przypadku naszego parterowego ułożenie instalacji było dość łatwe. Centralę wentylacyjną monter umieścił na nieogrzewanym poddaszu, a przewody poprowadził po podłodze i przez drewniany strop do pomieszczeń. Połacie dachu są doskonale ocieplone otwartokomórkową pianą PU - warstwa piany o grubości 22 cm zapewnia izolacji w dachu szczelność i działa jak 40 cm warstwa wełny mineralnej. Dlatego na strychu temperatura powietrza nigdy nie spada poniżej 10°C, więc funkcja chroniąca wymiennik ciepła od szronienia nie uruchamia się. Skropliny odprowadził rurką do łazienki na parterze i dalej, przez syfon, do kanalizacji.

 • Zygmunt: Niekiedy wydaje mi się, że powietrze w pomieszczeniach nadmiernie się wysusza - zamierzam skontrolować poziom wilgotności w różnych sytuacjach i ewentualnie włączyć do instalacji nawilżacz. Przy niektórych anemostatach pojawiły się delikatne otoczki kurzu na suficie. Zacznę częściej, niż dotąd, myć zakończenia przewodów. Czyszczę również kratki czerpni i wyrzutni, a przed latem umówię serwisanta na sprawdzenie czystości przewodów wentylacyjnych. Filtry wymieniam samodzielnie. Zaraz po przeprowadzce, kiedy dom skrywał jeszcze pobudowlany pył, musiałem kupować je co 3 miesiące, a obecnie - tylko 2 razy w roku.

 • Na regulatorze wpisałem proste ustawienia. Ilość wymienianego powietrza na godzinę w ciągu dnia zaprogramowałem na 35, w nocy - na 65%, co daje komfort oddychania i termiczny, ale bez "huraganu" w pomieszczeniach. Tylko podczas dużych mrozów wyłączam centralę lub zmniejszam zakres wentylacji. Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 3°C - wiadomo, nie chcę wciągać zbyt zimnego przez czerpnię w północnej ścianie domu - automatycznie uruchamia się dopływ z GWC.

  Powietrze czerpane z tej głębokości jest cieplejsze, ma 7-10°C, a po zmieszaniu z powietrzem pokojowym i odebraniu z niego ciepła, samo ogrzewa się do 15-16°C. Do komfortowej temperatury 20-22°C doprowadzają go potem promienniki podczerwieni, którymi ogrzewamy budynek. Natomiast latem - kiedy temperatura zewnętrznego powietrza przekracza 23°C - automatycznie zamyka się czerpnia w ścianie, a otwiera w GWC, tyle że wtedy zależy nam na chłodzeniu pomieszczeń. System robi to znakomicie, więc cieszę się z posiadania kompletu - rekuperatora i GWC. To były dobrze wydane pieniądze!
Anemostat w przewodzie wywiewnym w kuchni
Anemostat w przewodzie wywiewnym w kuchni.
Anemostat w przewodzie nawiewnym w jednym z pokojów
Anemostat w przewodzie nawiewnym w jednym z pokojów.

Wentylacja z rekuperatorem i GWC - koszty:

 • instalacja z robocizną 16 000 zł,
 • żwirowy GWC 9500 zł;
 • filtry 200 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje