Nawilżacze powietrza - rodzaje i dobór urządzeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nawilżacze powietrza - rodzaje i dobór urządzeń

Nawilżacz to niewielkie urządzenie, dzięki któremu łatwo utrzymać optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Kiedy stosujemy nawilżacze i jak je dobrać?

Kiedy stosujemy nawilżacze powietrza?

Osoby szczególnie wrażliwe, oddychając zbyt suchym powietrzem, mogą odczuwać kłopoty z koncentracją i snem. Ponadto takie powietrze może wysuszać spojówki oczu i błonę śluzową nosa, powodować kaszel, problemy z oddychaniem, z cerą, a nawet osłabienie układu odpornościowego. Aby uniknąć tych dolegliwości, należy zadbać o poprawę wilgotności powietrza. Najzdrowsza jest na poziomie ok. 50%.

Osiągnąć ją można, korzystając z nawilżaczy. Najtańsze są ceramiczne zbiorniki, po wypełnieniu wodą wieszane na grzejnikach. Pod wpływem ciepła woda zaczyna parować, nawilżając w ten sposób wnętrze. Niestety, dobrze sprawdzają się jedynie w niewielkich pomieszczeniach.

Ceramiczny nawilżacz powietrza do powieszenia na grzejniku
Ceramiczny nawilżacz powietrza do powieszenia na grzejniku. (fot. emako.pl)

Znacznie skuteczniejsze są urządzenia elektryczne, oferowane w trzech wariantach:

  • parowe - grzałka podgrzewa wodę, która po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wytwarza parę w formie ciepłej mgiełki. W minimalnym stopniu podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Modele wyposażone w specjalnie filtry oczyszczają też powietrze, niektóre umożliwiają inhalację;
  • ultradźwiękowe - fale te rozbijają cząsteczki wody w postać mgiełki, która nawilża powietrze. Para może być także podgrzewana. Sprzęt działa bardzo cicho, lecz fale ultradźwiękowe są słyszalne dla zwierząt i mogą być dla nich męczące;
  • ewaporacyjne - woda swobodnie odparowuje ze specjalnego wkładu nawilżającego. To najbardziej naturalny i najzdrowszy sposób; urządzenia wyposażane są w maty, które oczyszczają powietrze z drobinek kurzu i brudu. W przeciwieństwie do niektórych wersji ultradźwiękowych i parowych, powietrze nie jest w nich podgrzewane.

Czym się kierować przy doborze nawilżacza?

Dobierając nawilżacz, trzeba kierować się indywidualnymi preferencjami. Odmiany parowe są skuteczne, ale podnoszą temperaturę powietrza. Jeśli nie chcemy tego efektu, powinniśmy zdecydować się na wersję ewaporacyjną. Sprzęt ultradźwiękowy ma natomiast bogaty wybór funkcji regulacyjnych.

Najtańsze są nawilżacze tradycyjne, kosztują kilkanaście złotych. Urządzenia parowe i ultradźwiękowe to wydatek minimum 100 zł, ewaporacyjne 350 zł. Najbardziej energooszczędne są te ostatnie. Parowe pobierają 3 razy tyle prądu, ile ultradźwiękowe.

Najistotniejszy parametrem nawilżacza jest jego wydajność. Najczęściej podawana jest jako maksymalna powierzchnia nawilżania w m2. Kupić można urządzenia przeznaczone do pomieszczeń do 10 m2 oraz modele, które obsłużą cały dom jednorodzinny do 300 m2. W przypadku wersji parowych, podawana jest wydajność parowania. Określa ona to, ile pary sprzęt wyprodukuje w danym czasie. Najpowszechniejszą jednostką jest tu ml/h albo l/dobę. W pomieszczeniu o powierzchni 40 m2 wystarczy model o wydajności parowania 5-6 l/dobę.

Warto też zwrócić uwagę na moc. Informuje o ilości energii pobieranej w trakcie pracy. Urządzenia o wyższej mocy są w stanie szybciej nawilżyć powietrze, dlatego mogą działać krócej. Powinno się to uwzględnić i, z racji pozornych oszczędności, nie kupować wyrobów o niewielkiej mocy.

Ważne są także filtry. Wariant węglowy redukuje nieprzyjemny zapach, a HEPA usuwa z powietrza alergeny i drobinki kurzu. Niektóre wersje wyposażone są w maty z jonami srebra, które zapobiegają rozwojowi bakterii i wirusów.

Zbiornik na wodę - im większą ma pojemność, tym rzadziej trzeba go uzupełniać. Najczęściej bardziej wydajne modele zawierają duży pojemnik.

Dostępne w sklepach nawilżacze na ogół działają cicho, ale warto sprawdzić deklarowany przez producenta poziom hałasu, podawany w decybelach dB.

Do nawilżacza można dodać olejek eteryczny i korzystać z inhalacji
Do nawilżacza można dodać olejek eteryczny i korzystać z inhalacji. (fot. Oskar Stadler Form)

Przy wybieraniu sprzętu, dobrze jest przeanalizować jego dodatkowe funkcje i wyposażenie. Na przykład higrometr mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu i na tej podstawie reguluje pracę nawilżacza. Niektóre modele umożliwiają wykonywanie inhalacji i aromaterapię. Większość urządzeń wyposażona jest w lampkę sygnalizującą konieczność uzupełnienie wody w zbiorniku, i funkcję automatycznego wyłączenia sprzętu po wyczerpaniu wody. Można też określić czas, intensywność pracy i wilgotność powietrza. Te z trybem snu mogą działać wyjątkowo cicho.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Ewaporacyjny nawilżacz powietrza. (fot. Mira Stylies)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

26 Wrz 2019, 12:20

Masz w domu higrometr? Wiesz jaką masz wilgotność powietrza? Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna być w granicach 30-65%.   Może trzeba zmniejszyć wydajność nawilżacza... a jak? Dnia 25.09.2019 o 07:41, uroboros napisał: Przeczytać ...

time image

Gość kamila

25 Wrz 2019, 15:28

Kolego o to chodzi że właśnie potrzebujemy włączać nawilżacz dlatego pytam czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją :) a nie po to żeby ktoś mi odpisał że mam nie włączać czegoś czego potrzebuje ........

time image

Gość

25 Wrz 2019, 05:41

8 godzin temu, Gość kamila napisał: Co robić? Przeczytać instrukcję obsługi... Sprawdzić wentylację... Nie włączać nawilżacza...

time image

Gość kamila

24 Wrz 2019, 20:46

Posiadam Nawilżacz powietrza i nie wiem co zrobić z tym jakie szkody on wyrządza. Mianowicie nawilżacz stoi w pokoju gdzie jest dużo sprzętu elektrycznego i wilgoć dostaje się do środka tych urządzeń! Co robić?

To już jakiś armagedon. Czy Gość Jakub na pewno używa nawilżacza?

time image

10 Kwi 2019, 10:53

Plamy na suficie? :o Jestem w szoku. My mamy nawilżacz philipsa, serio bodajże 2000. I szczerze mówiąc, do tej pory nie zauważyłem by w jakikolwiek sposób gdziekolwiek pozostawiał nalot. Staramy sie tylko pilnować, by znajdowalo się od pozostałych elementów (mebli, ścian) w odległości ...

time image

Gość Jakub

10 Kwi 2019, 10:31

Po użyciu mojego nawilzacza na suficie robią się okropne plamy raczej kiedyś było tam zalane gdy używam go na minimum nic nie widać dopiero jak go podkrece wychodzą na suficie w kilku miejscach mieszkanie jest podeveloperskie Jeszcze na gwarancji czy można jakoś zareagować coś z tym zrobić.

time image

Gość Piotr

15 Wrz 2016, 11:12

Istnieją również nawilżacze które rozbijają wodę mechanicznie. Posiadają filtr powietrza, Jonizują powietrze ujemnie (taki efekt powietrza jest np po burzy). Nie mają elementów grzewczych, nie są nieprzyjemne dla zwierząt jak np nawilżacze ultradźwiękowe.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje