![]() |
Nawilżacz powietrza to nieduże przenośne urządzenie, które powinno się ustawić w miejscu, w którym jest swobodny przepływ powietrza fot. Zelmer (nawilżacz 23Z052) |
Wygląda podobnie jak oczyszczacz, ale działa inaczej. Zanim się go włączy, trzeba wlać do niego wodę. Jeśli ma zamontowany filtr odwapniający, może to być zwykła woda z kranu, jeśli nie – lepiej używać demineralizowanej lub przynajmniej przegotowanej. Najczęściej ma czujnik braku wody, który wyłącza urządzenie, gdy woda się skończy (w zależności od modelu i wielkości pojemnika, ustawionej wilgotności urządzenia i wilgotności w pomieszczeniu, wodę trzeba uzupełniać co 7–22 godziny).
Niektóre nawilżacze mają czujniki wilgotności, które włączają lub wyłączają urządzenie. Są takie, dzięki którym wilgotność będzie utrzymywała się na stałym poziomie (czasami widać to na wyświetlaczu).
Uwaga! Nie należy zostawiać wody w urządzeniu, jeśli nie zamierza się z niego korzystać przez dłuży czas, bo może powstać kamień. Nawilżacz powinien być ustawiony w centralnym miejscu pomieszczenia, na stabilnym i równym podłożu (najlepiej nie na posadzce drewnianej, gdyż w jego otoczeniu mogłaby ulec lekkiemu zawilgoceniu) i co najmniej 0,5 m od ścian, by wokół urządzenia mogło swobodnie przepływać powietrze.
![]() |
Nawilżacz w pokoju dziecka powinien stać w takim miejscu, by dziecko nie miało do niego swobodnego dostępu fot. Zelmer (nawilżacz 23Z051) |
To wydmuchiwane przez nawilżacz nie powinno być skierowane na meble ani inne przedmioty. Nawilżacz działa najskuteczniej w pomieszczeniu, w którym są zamknięte okna. Mogą być jednak otwarte drzwi wewnętrzne, bo dzięki temu powietrze będzie krążyć między pokojami.
Uwaga! Nie należy ustawiać nawilżacza w miejscu, w którym mogłoby dojść do jego przegrzania, czyli np. przy grzejnikach ani też w miejscach wilgotnych, np. w łazience, bo w takich pomieszczeniach wyprodukowana przez nawilżacz para i tak uchodziłaby z wentylacją. Co 10–14 dni pojemnik na wodę trzeba przetrzeć wilgotną gąbką.
Do czyszczenia nie należy używać detergentów ani żadnych rozpuszczalników. Jeśli pojawi się kamień, można go usunąć metalową szczotką, albo specjalnym roztworem (3/4 destylowanej wody, 1/4 octu) lub preparatem dostępnym w sprzedaży.
Niektóre nawilżacze mogą mieć wbudowany jonizator, który generuje jony ujemne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (fot. De'Longhi) |
![]() |
![]() |
Rodzaje nawilżaczy
Ewaporacyjne. Działają na zasadzie samoparowania wody. W środku, oprócz zbiornika na wodę, mają filtr, który oczyszcza powietrze zasysane z pomieszczenia. Wilgoć, która wydostaje się z urządzenia, ma postać mgiełki, a więc nie jest widoczna. Mają pojemnik, w którym można rozpylać środki zapachowe.
Ultradźwiękowe. Jak wskazuje nazwa, wytwarzają ultradźwięki, a te rozbijają cząsteczki wody, dzięki czemu powstaje chłodna mgiełka. Mogą mieć filtr powietrza (jeśli tak, to trzeba go wymieniać), a także filtr odwapniający wodę. Nie można do wody dodawać środków zapachowych.
Parowe, zwane są też termicznymi lub grzewczymi. Mają grzałkę, dzięki której zagotowują wodę. W ten sposób powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Do specjalnego pojemnika z wodą można dodawać środki zapachowe. Niektóre nawilżacze parowe mają filtr wodny.
![]() |
![]() |
![]() |
Nawilżacze powietrza dzięki ultradźwiękom rozbijają wodę na drobne cząsteczki pary, które wydostają się z urządzenia w postaci białej mgiełki (fot. ECOCLIMA McGregor) |
Zdaniem naszych Czytelników
Gość
26 Wrz 2019, 12:20
Masz w domu higrometr? Wiesz jaką masz wilgotność powietrza? Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna być w granicach 30-65%. Może trzeba zmniejszyć wydajność nawilżacza... a jak? Dnia 25.09.2019 o 07:41, uroboros napisał: Przeczytać ...
Gość kamila
25 Wrz 2019, 15:28
Kolego o to chodzi że właśnie potrzebujemy włączać nawilżacz dlatego pytam czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją :) a nie po to żeby ktoś mi odpisał że mam nie włączać czegoś czego potrzebuje ........
Gość
25 Wrz 2019, 05:41
8 godzin temu, Gość kamila napisał: Co robić? Przeczytać instrukcję obsługi... Sprawdzić wentylację... Nie włączać nawilżacza...
Gość kamila
24 Wrz 2019, 20:46
Posiadam Nawilżacz powietrza i nie wiem co zrobić z tym jakie szkody on wyrządza. Mianowicie nawilżacz stoi w pokoju gdzie jest dużo sprzętu elektrycznego i wilgoć dostaje się do środka tych urządzeń! Co robić?
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
10 Kwi 2019, 11:02
To już jakiś armagedon. Czy Gość Jakub na pewno używa nawilżacza?
michaLJablon
10 Kwi 2019, 10:53
Plamy na suficie? :o Jestem w szoku. My mamy nawilżacz philipsa, serio bodajże 2000. I szczerze mówiąc, do tej pory nie zauważyłem by w jakikolwiek sposób gdziekolwiek pozostawiał nalot. Staramy sie tylko pilnować, by znajdowalo się od pozostałych elementów (mebli, ścian) w odległości ...
Gość Jakub
10 Kwi 2019, 10:31
Po użyciu mojego nawilzacza na suficie robią się okropne plamy raczej kiedyś było tam zalane gdy używam go na minimum nic nie widać dopiero jak go podkrece wychodzą na suficie w kilku miejscach mieszkanie jest podeveloperskie Jeszcze na gwarancji czy można jakoś zareagować coś z tym zrobić.
Gość Piotr
15 Wrz 2016, 11:12
Istnieją również nawilżacze które rozbijają wodę mechanicznie. Posiadają filtr powietrza, Jonizują powietrze ujemnie (taki efekt powietrza jest np po burzy). Nie mają elementów grzewczych, nie są nieprzyjemne dla zwierząt jak np nawilżacze ultradźwiękowe.