Instalacja klimatyzacji - przezorność się opłaciła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja klimatyzacji - przezorność się opłaciła!

O założeniu klimatyzacji pomyśleliśmy z mężem w trakcie budowy domu. Woleliśmy poprowadzić instalację przez i na ścianie zewnętrznej przed położeniem ocieplenia ze styropianu i tynków, niż później je kuć. Przezorność się opłaciła! - mówi Eliza, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzator użytkuje od 2017 r.

aktualizacja: 2022-11-23 09:51:12

Dom: parterowy; powierzchnia 121 m2; murowany - dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 20 cm.; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja: na nasłonecznionej działce.

Klimatyzacja:

  • klimatyzator stacjonarny split ze ścienną jednostką wew.;
  • moc chłodzenia 3,5 kW;
  • filtr podwójny przeciw kurzowi;
  • technologia inwerterowa DC;
  • głośność 19 dB;
  • sterowanie pilotem.
  • lokalizacja w jadalni połączonej z salonem.

Decyzja: o założeniu klimatyzacji pomyśleliśmy z mężem w trakcie budowy domu. Mieszkamy na nasłonecznionej działce, więc podejrzewaliśmy, że będzie potrzebna szczególnie w salonie, z dużymi oknami od wschodu i południa. Woleliśmy poprowadzić instalację przez i na ścianie zewnętrznej przed położeniem ocieplenia ze styropianu i tynków, niż później je kuć. Przezorność się opłaciła!

Ścienna jednostka wewnętrzna wisi na granicy jadalni i salonu
Ścienna jednostka wewnętrzna wisi na granicy jadalni i salonu.
Jednostkę zewnętrzną osłania od słońca daleko wysunięty okap dachu
Jednostkę zewnętrzną osłania od słońca daleko wysunięty okap dachu.

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

  • Polecamy ułożenie wszystkich elementów na etapie budowy, bo można wtedy łatwo je ukryć. Nasza instalacja jest krótka, po jednej stronie ściany znajduje się jednostka zewnętrzna, a po drugiej - wewnętrzna, natomiast rurka grawitacyjnie odprowadzająca skropliny biegnie w styropianie. Kondensat odpływa nią do studzienki przy rurze spustowej i dalej do rury drenażowej w ogrodzie. Montaż był sprawny i szybki. Wykonali go pracownicy firmy od klimatyzacji, która ma siedzibę w sąsiedztwie - dobre jest to, że serwis jest tak blisko. Monterzy zaproponowali system split i dobrali jego moc. Moc urządzenia musi być odpowiednio większa, ponieważ strefa dzienna łączy się z szerokim korytarzem do sypialni. Zamiast 2,5 kW, zastosowali model o mocy 3,5 kW i taki jest OK.
  • System pracuje bezawaryjnie i cicho. W lecie 2018 r. podczas gorących dni włączałam klimatyzator na 2-3 godziny, zawsze przed wyjściem z domu, np. na zakupy. Dzięki temu po powrocie w pomieszczeniach dziennych panowała komfortowa temperatura 25°C. Zaledwie kilka razy używałam funkcji Jet Cool, czyli bardzo szybkiego schładzania. Na ogół włączam zwykły tryb chłodzenia i kieruję go lekko na dół, operując żaluzjami. Dzięki wentylacji z rekuperatorem schłodzone powietrze dociera do innych części budynku - w sypialniach nie odczuwaliśmy gorąca, więc nie potrzeba zakładać dodatkowych klimatyzatorów. Trybu ogrzewania nie używam. Włączyłam za to tryb automatycznego oczyszczania wymiennika ciepła, dzięki czemu kiedy jest mokry nie rozmnażają się na nim grzyby i bakterie, nie pojawia przykry zapach. System pracował zalewie jeden sezon, dlatego jeszcze nie wzywałam serwisanta, ani nie wymieniałam filtrów przeciwkurzowych. Zrobię to przed najbliższym latem.

Koszty założenia klimatyzacji:

  • instalacja z montażem 3500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!