Instalacja klimatyzacji - przezorność się opłaciła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja klimatyzacji - przezorność się opłaciła!

O założeniu klimatyzacji pomyśleliśmy z mężem w trakcie budowy domu. Woleliśmy poprowadzić instalację przez i na ścianie zewnętrznej przed położeniem ocieplenia ze styropianu i tynków, niż później je kuć. Przezorność się opłaciła! - mówi Eliza, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzator użytkuje od 2017 r.

Dom: parterowy; powierzchnia 121 m2; murowany - dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 20 cm.; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja: na nasłonecznionej działce.

Klimatyzacja:

 • klimatyzator stacjonarny split ze ścienną jednostką wew.;
 • moc chłodzenia 3,5 kW;
 • filtr podwójny przeciw kurzowi;
 • technologia inwerterowa DC;
 • głośność 19 dB;
 • sterowanie pilotem.
 • lokalizacja w jadalni połączonej z salonem.

Decyzja: o założeniu klimatyzacji pomyśleliśmy z mężem w trakcie budowy domu. Mieszkamy na nasłonecznionej działce, więc podejrzewaliśmy, że będzie potrzebna szczególnie w salonie, z dużymi oknami od wschodu i południa. Woleliśmy poprowadzić instalację przez i na ścianie zewnętrznej przed położeniem ocieplenia ze styropianu i tynków, niż później je kuć. Przezorność się opłaciła!

Ścienna jednostka wewnętrzna wisi na granicy jadalni i salonu
Ścienna jednostka wewnętrzna wisi na granicy jadalni i salonu.
Jednostkę zewnętrzną osłania od słońca daleko wysunięty okap dachu
Jednostkę zewnętrzną osłania od słońca daleko wysunięty okap dachu.

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

 • Polecamy ułożenie wszystkich elementów na etapie budowy, bo można wtedy łatwo je ukryć. Nasza instalacja jest krótka, po jednej stronie ściany znajduje się jednostka zewnętrzna, a po drugiej - wewnętrzna, natomiast rurka grawitacyjnie odprowadzająca skropliny biegnie w styropianie. Kondensat odpływa nią do studzienki przy rurze spustowej i dalej do rury drenażowej w ogrodzie. Montaż był sprawny i szybki. Wykonali go pracownicy firmy od klimatyzacji, która ma siedzibę w sąsiedztwie - dobre jest to, że serwis jest tak blisko.

  Monterzy zaproponowali system split i dobrali jego moc. Moc urządzenia musi być odpowiednio większa, ponieważ strefa dzienna łączy się z szerokim korytarzem do sypialni. Zamiast 2,5 kW, zastosowali model o mocy 3,5 kW i taki jest OK.

 • System pracuje bezawaryjnie i cicho. W lecie 2018 r. podczas gorących dni włączałam klimatyzator na 2-3 godziny, zawsze przed wyjściem z domu, np. na zakupy. Dzięki temu po powrocie w pomieszczeniach dziennych panowała komfortowa temperatura 25°C. Zaledwie kilka razy używałam funkcji Jet Cool, czyli bardzo szybkiego schładzania. Na ogół włączam zwykły tryb chłodzenia i kieruję go lekko na dół, operując żaluzjami. Dzięki wentylacji z rekuperatorem schłodzone powietrze dociera do innych części budynku - w sypialniach nie odczuwaliśmy gorąca, więc nie potrzeba zakładać dodatkowych klimatyzatorów.

  Trybu ogrzewania nie używam. Włączyłam za to tryb automatycznego oczyszczania wymiennika ciepła, dzięki czemu kiedy jest mokry nie rozmnażają się na nim grzyby i bakterie, nie pojawia przykry zapach. System pracował zalewie jeden sezon, dlatego jeszcze nie wzywałam serwisanta, ani nie wymieniałam filtrów przeciwkurzowych. Zrobię to przed najbliższym latem.

Klimatyzacja - koszty:

 • instalacja z montażem 3500 zł.

Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny