Odpowiedź eksperta: Klimatyzator multi split składa się zawsze z kilku jednostek wewnętrznych montowanych w pomieszczeniach oraz jednej zewnętrznej. Miejsce jej montażu to nie tylko kwestia estetyki. Trzeba zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół niej, by klimatyzator mógł skutecznie przekazywać do otoczenia ciepło odebrane z pomieszczeń. Dlatego np. jednostek zewnętrznych nie należy umieszczać w głębokich wnękach.
Klimatyzator powinien być chroniony przed nadmiernym nasłonecznieniem, by się niepotrzebnie nie nagrzewał. Dlatego zaproponowane miejsce na płaskim dachu - choć dopuszczalne - także nie jest najlepsze. Tym bardziej że takie płaskie dachy zwykle są pokrywane papą, a ta ze względu na ciemną barwę latem bardzo silnie się nagrzewa, co jeszcze podnosi temperaturę w pobliżu klimatyzatora.
Jednostkę zewnętrzną można zamontować również nie na budynku lecz obok niego, można ją umieścić np. na bloczkach betonowych lub innym fundamencie. Ważne, by znalazła się przynajmniej 30-40 cm powyżej poziomu gruntu. Dzięki temu klimatyzator nie będzie miał kontaktu z zalegającym i topniejącym śniegiem. Warto też wykonać opaskę żwirową, by ograniczyć rozpryski wody deszczowej. Całość można ukryć przed wzrokiem, sadząc wokół rośliny.
Ostateczną decyzję co do lokalizacji trzeba podjąć wspólnie z fachowcem, który będzie wykonywał instalację. Klimatyzator wymaga zasilania elektrycznego (230 V), ponadto jednostkę zewnętrzną łączą z jednostkami wewnętrznymi rurki, którymi płynie czynnik chłodniczy ("freon"). Ich maksymalna długość oraz dopuszczalna różnica wysokości pomiędzy jednostką zewnętrzną i jednostkami wewnętrznymi jest określona w dokumentacji urządzenia.
Redakcja BD
fot. otwierająca: L. Jampolska