Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na poddaszu bez klimatyzacji ani rusz!

Przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza - mimo solidnego ocieplenia dachu - zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie... - mówi Magda, Czytelniczka Budujemy Dom, która klimatyzatory użytkuje od 2013 r.

Dom:

 • Parterowy z poddaszem; powierzchnia 250 m2; murowany - dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm; wielkie okna; wentylacja grawitacyjna.
 • Lokalizacja wśród drzew.

Klimatyzacja:

 • typu split; 
 • trzy ścienne jednostki wewnętrzne o mocy 2,5 kW z inwerterowym napędem sprężarek; 
 • cicha praca dmuchaw 19-42 dB; 
 • klasa energetyczna AA (niskie zużycie energii); 
 • sterowanie trzema pilotami.
Klimatyzator
Prędkość i kierunek nadmuchu reguluje się pilotem.

Decyzja: przed budową własnego domu, mieszkaliśmy z mężem u rodziców na poddaszu. Latem było tam gorąco. Pytaliśmy również o doświadczenia znajomych, szukaliśmy opinii w Internecie i wynikało z nich, że poddasza - mimo solidnego ocieplenia dachu - zawsze się silnie nagrzewają od słońca. Przystępując do budowy, postanowiliśmy zamontować klimatyzację w trzech sypialniach na górnej kondygnacji i w wysokim salonie.

Zrobiliśmy to na etapie układania instalacji grzewczej i hydraulicznej, bo nasz hydraulik zawodowo zajmował się też instalacjami klimatyzacyjnymi. Ostatecznie sprzeciwiłam się zawieszeniu jednostki wewnętrznej w salonie, choć monter doprowadził tam rury, ponieważ nie chciałam oglądać mało estetycznego "pudła" w najbardziej reprezentacyjnej strefie domu. Zwykłe modele nie są ładne, a te ozdobne drogie. Czas pokazał, że nie jest tam potrzebna, bo salon zacieniają drzewa, za to w sypialniach klimatyzacja przydaje się bardzo.

Podczas dobierania urządzeń zdaliśmy się na rekomendację fachowca, zaznaczyliśmy tylko, żeby były dobrej jakości oraz żeby nie umieszczał modułów wewnętrznych blisko łóżek. Z hoteli wynieśliśmy doświadczenia, że zimny nadmuch na wypoczywającego lub śpiącego człowieka kończy się chorobą. Mając do wyboru układy typu split i multi split, poprosiliśmy o ten pierwszy, ponieważ nie różnił się ceną od drugiego, natomiast dawał większy komfort użytkowania - osobne splity są tak samo wydajne przy jednoczesnej pracy, a kiedy zepsuje się jedna z kilku jednostek zewnętrznych, pozostałe będą działać. W układach multi split "pada" od razu cała instalacja.

Jednostki zewnętrzne klimatyzatora
Trzy jednakowe jednostki zewnętrzne usytuowano na mało widocznej ścianie budynku. Przygotowano rurociąg i przewody elektryczne dla czwartej jednostki, której nie zamontowano w salonie.

Klimatyzacja na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Nie obawialiśmy się, że kilka jednostek zewnętrznych popsuje wygląd elewacji. Zgrupowaliśmy je bowiem na bocznej północnej ścianie domu, którą rzadko oglądamy. Zakładanie klimatyzacji nie było dla nas uciążliwe - pracochłonny rurociąg powstał na etapie stanu surowego. Monter polecił nam nowoczesne japońskie urządzenia. Są oszczędne i rzeczywiście bardzo ciche, mają wiele przydatnych funkcji - chłodzenie, w tym oszczędne chłodzenie ECONO COOL, osuszanie, filtrowanie, ogrzewanie.

 • Klimatyzacja służy nam doskonale, to były fajnie wydane pieniądze. Musimy jednak wezwać montera, by sprawdził ciśnienie czynnika chłodniczego, bo jednostka w naszej sypialni nie jest tak wydajna, jak powinna. Posługujemy się trzema pilotami, lecz sypialnie są tak blisko siebie, że inicjując pracę jednego klimatyzatora ten sam pilot "łapie" drugi. Klimatyzatory włączamy na około 40 minut, przed pójściem spać, i potem wyłączamy.
   
  W ciągu dnia sypialnie są puste, więc nie ma potrzeby ich schładzać, choć silnie się nagrzewają przez liczne okna połaciowe - każda z sypialni ma 3 lub 4 okna! Na naszym poddaszu klimatyzacja jest wręcz niezbędna. Z nią unikamy trzytygodniowej męczarni podczas fali upałów.

Klimatyzacja na poddaszu - koszt:

 • razem 17 000 zł, w tym rurociąg z ułożeniem 4500 zł i urządzenia z montażem 12 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Mariusz Gawlas

02 Cze 2016, 17:47

Nie mam klimatyzacji na poddaszu, mam rekuperator z gruntownym wymiennikiem ciepła i rolety nawet na oknach dachowych, ocieplenie dachu 25 cm wełna skalna na części mieszkalnej rozciągnięta od strony dachu folia aluminiowa i powiem że przy upałach mam 25 stopni na poddaszu, czy to zły ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje