Gdy jest 40°C na poddaszu, klimatyzator to konieczność!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdy jest 40°C na poddaszu, klimatyzator to konieczność!

W pierwszym roku po przeprowadzce temperatura w górnym holu i w sypialniach dochodziła do 40°C. Zdecydowałem się więc na montaż klimatyzatora. Moje starania poszły w kierunku zminimalizowania szkód montażowych - mówi Piotr, Członek Klubu Budujących Dom, który klimatyzatory użytkuje od 2017 r.

Dom:

 • parterowy z poddaszem;
 • powierzchnia 218 m2; murowany - dwuwarstwowe ściany z pustaków betonowych o gr. 18 cm i styropianu o gr. 20 cm;
 • wentylacja grawitacyjna.

Lokalizacja:

 • w słońcu.

Klimatyzacja:

 • stacjonarna, typu split;
 • jednostka wewnętrzna z inwerterem;
 • moc 7 kW;
 • cicha praca 19 dB;
 • filtry katalityczny i przeciwkurzowy;
 • sterowanie pilotami.

Decyzja: nasze poddasze, mimo solidnego ocieplenia dachu, nagrzewa się od słońca. W pierwszym roku po przeprowadzce temperatura w górnym holu i w sypialniach dochodziła do 40°C. Zdecydowałem się więc na montaż klimatyzatora. Moje starania poszły w kierunku zminimalizowania szkód montażowych. Najpierw przejrzałem projekt domu i wytyczyłem mało inwazyjną drogę rur klimatyzacyjnych i odprowadzenia skroplin do kanalizacji, wstępnie określiłem najdogodniejszą lokalizację obu jednostek.

Instalację multi split od razu odrzuciłem, raz - ze względu na wysokie koszty, dwa - zależało mi na jednej zgrabnej i estetycznej jednostce wewnętrznej, mogącej obsłużyć całe poddasze, oczywiście pod warunkiem otworzenia drzwi do trzech sypialni. Celowo umieściłem ją blisko pionu z łazienką, żeby móc łatwo odprowadzić skropliny. Jednostkę zewnętrzną zaplanowałem na tylnej ścianie budynku, od strony północnej.

Swoje plany skonsultowałem z monterami klimatyzacji, z którymi mam kontakt w pracy. Pomogli mi wyliczyć właściwe parametry obu jednostek. Wybrałem prestiżowego japońskiego producenta, kierowałem się niezawodnością jego wyrobów. Kiedy wszystko było jasne, zamówiłem usługę montażu.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora
Jednostkę zewnętrzną ustawiono przy mało widocznej (tylnej i północnej) ścianie budynku

Klimatyzacja na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Sam przygotowałem otwory w ścianach na instalację, bo się obawiałem, że monterzy rozbebeszą dom. Wierciłem otwory delikatnie, a oni tylko przepychali przez nie rury. Wszystko trwało trzy godziny. Instalacja ma długość 10 m i nie szpeci domu. Dobrze zaizolowane rury o średnicy 25 i 32 mm i przewód elektryczny, wychodzące z jednostki zewnętrznej, co prawda, ułożono na tynku, lecz maskuje je termoizolacja i plastikowa osłona. Pod okapem wchodzą one na strych, biegną pod krokwiami i podwieszanymi sufitami i łączą się z jednostką wewnętrzną, zawieszoną na ścianie w górnym holu. Rur nie widać, a jednostka wygląda estetycznie i nie rzuca się w oczy.

 • Układ jest doskonale programowalny, można go idealnie dostosować do warunków w budynku oraz potrzeb domowników. Nie tylko chłodzi i osusza powietrze. W zimie codziennie używam go rano - zaprogramowałem na stałe, żeby przez pół godziny przed moim wstaniem szybko ogrzewał poddasze. System c.o., który dopiero rusza, robi to wolniej. Nie boję się używać klimatyzacji, ponieważ ma klasę energetyczną AA i niskie zużycie energii. Nasz model pracuje cicho, to był ważny parametr wyboru.

  Dwa razy w roku wyjmuję filtry wielokrotnego użytku, odkurzam i myję w ciepłej wodzie z detergentem. Kiedy są czyste mam świadomość, że dobrze filtrują i jonizują powietrze. Raz w roku rozbieram obudowę jednostek i odkurzam wnętrze.

  Operując żaluzjami i prędkością nawiewu, unikam przeciągów, a co za tym idzie - przeziębień. Temperaturę zadaję tak, aby nie było ogromnych różnic między parterem i poddaszem, ani temperaturą zewnętrzną. Rada? Warto położyć rurociąg i kable elektryczne podczas budowy domu, to mały koszt.

Klimatyzacja na poddaszu - koszty:

 • z montażem 8000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje