Dwie jednostki klimatyzacyjne - wady i zalety użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwie jednostki klimatyzacyjne - wady i zalety użytkowania

Na pierwszy klimatyzator otrzymałam 5 lat gwarancji, pod warunkiem wykonywania jednego serwisu w ciągu roku. Choć drugie urządzenie ma identyczne parametry, gwarancja obejmuje 10 lat przy dwóch serwisach rocznie - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, która stacjonarne klimatyzatory użytkuje od 2014 i 2016 r.

aktualizacja: 2019-04-11 09:08:15

Dom:

 • parterowy z poddaszem i garażem;
 • powierzchnia 136 m2;
 • murowany - dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu o gr. 12 cm;
 • średniej wielkości okna;
 • wentylacja grawitacyjna.
 • lokalizacja: w słońcu.

Klimatyzacja:

 • dwie oddzielne instalacje stacjonarne, każda o mocy 2,5 kW;
 • inwerterowy napęd sprężarki;
 • filtry przeciwkurzowe;
 • sterowanie pilotami.
Pilot do sterowania klimatyzacją
Pilot do sterowania klimatyzacją

Decyzja: w 2013 r. kupiłam dom bez instalacji klimatyzacyjnej, ale po przeprowadzce okazało się, że jest potrzebna. Wymagało jej zwłaszcza małe studio, które urządziłam nad garażem. Kiedy w lecie nagrzała się czarna blachodachówka na dachu, w pomieszczeniu robiło się nie do wytrzymania, temperatura dochodziła nawet do 38°C.

Szybko poprosiłam fachowców o zamontowanie klimatyzatora. Najpierw przepytali mnie m.in. na temat przewidzianej powierzchni do schładzania i wytypowali kilka urządzeń typu split z najmniejszą wydajnością, napędem inwerterowym i funkcjami: chłodzenia, osuszania, ogrzewania powietrza. Wybrałam markowe, bo nie chciałam mieć z nim żadnego kłopotu.

Tak dobrze się ono sprawdziło, że dwa lata później dodałam jego nowszy odpowiednik do sypialni rodziców, która znajduje się na poddaszu.

Jednostka klimatyzacyjna w sypialni na poddaszu
Nowszą ścienną jednostkę wewnętrzną zamontowano w sypialni rodziców (na poddaszu).

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

 • Pierwsza instalacja ma długość 6 m, jednostka zewnętrzna wisi na ścianie garażu pod okapem dachu, wewnętrzna - nad drzwiami na ścianie działowej między studiem i moją sypialnią. Dzięki takiemu położeniu i odpowiedniej mocy urządzenia, mogę schłodzić lub ogrzać samo studio, a jeśli otworzę drzwi - dodatkowo sypialnię. Druga instalacja jest krótsza, ma 1,3 m. Montaż narobił trochę hałasu i pyłu. W pomieszczeniach nie chciałam wkuwać rurek w ścianę, biegną po tynku.

  Na pierwszy klimatyzator otrzymałam 5 lat gwarancji, pod warunkiem wykonywania jednego serwisu w ciągu roku. Choć drugie urządzenie ma identyczne parametry, gwarancja obejmuje 10 lat przy dwóch serwisach rocznie. Wzywam zatem serwisanta zgodnie z nakazami, czego zaletą jest regularne przeglądanie wszystkich elementów instalacji, wadą natomiast - pilnowanie terminów, opłaty za serwis i wymianę filtrów.

  Filtry nie brudzą się zbyt szybko, wymagają wymiany co kilka lat. Po dwóch latach użytkowania pierwsza instalacja uległa rozszczelnieniu i płyn chłodniczy wypłynął, klimatyzator grzał, zamiast chłodzić. Wezwałam serwis, ponowne napełnienie instalacji trwało moment.

 • Chętnie korzystam ze wszystkich trybów pracy klimatyzacji. Kiedy jest gorąco, często na pilocie zadaję tryb schładzania powietrza, kiedy latem pada deszcz - osuszania. Gdy jesienią i wiosną jest zimno, a gazowa instalacja c.o. jest wyłączona, uruchamiam funkcję ogrzewania. Fantastycznie się ona sprawdza w studio i sypialni również wtedy, gdy w zimie c.o. wyłączy się już na noc, a ja jeszcze nie idę spać. Wystarczy 5 minut ciepłego nawiewu do podtrzymania komfortowej temperatury.

  Przy wysokich obrotach słychać szum klimatyzatora. W studiu muszę mieć absolutną ciszę, więc najpierw nastawiam tryb schładzania lub ogrzewania, dopiero potem pracuję. Podobnie, jak ja, rodzice również już nie mogą żyć bez klimatyzacji, lecz swoją sterują zupełnie inaczej. Dlatego cieszymy się z posiadania oddzielnych układów.

Klimatyzacja - koszty:

 • instalacje z montażem 2800 zł i 3400 zł;
 • serwis 2 razy w roku 250 zł.

Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny