Obudowane jednostki zewnętrzne klimatyzatora działają mniej wydajnie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Obudowane jednostki zewnętrzne klimatyzatora działają mniej wydajnie

Wszystkie układy działają bezusterkowo, ale podczas najgorętszych dni muszę pamiętać o zdjęciu fragmentu obudów, którymi stolarz zasłonił dwie jednostki zewnętrzne. Zdaniem administratora osiedla, urządzenia burzyły spójność architektury - mówią Basia i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy klimatyzatory użytkują od 2012 r.

aktualizacja: 2019-04-11 07:48:03

Dom: wielokondygnacyjny; powierzchnia 120 m2; murowany - dwuwarstwowe ściany; ogromne okna od podłogi do sufitu; wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Lokalizacja w słońcu.

Klimatyzacja:

  • trzy instalacje typu split;
  • ścienne jednostki wewnętrzne;
  • moc chłodzenia 2,5 kW i 5 kW;
  • inwerterowy napęd sprężarek;
  • filtry przeciwkurzowe;
  • czynnik chłodniczy R410a;
  • sterowanie trzema pilotami.

Decyzja: Basia - Budynek ma ogromne przeszklenia, więc jasne było, że jego wnętrze będzie się nagrzewać. Już na etapie stanu deweloperskiego trzy pomieszczenia, wychodzące na południe, postanowiliśmy wyposażyć w klimatyzację. Wyznaczyliśmy budżet, wykonawca miał się w nim zmieścić. Jednak najpierw zaproponował układ typu multi split, którego nie przyjęliśmy z powodu sporo wyższej ceny.

Ponadto przy takich urządzeniach instalacja jest bardzo rozbudowana, a awaria wspólnej jednostki zewnętrznej skutkuje "padnięciem" całego układu. Woleliśmy mieć trzy niezależne, krótkie i proste systemy split z jak najlepszym sprzętem. Podaliśmy parametry pomieszczeń, czyli ich powierzchnię i kubaturę, monter przyjechał jednak, żeby sprawdzić, jaka jest możliwość odprowadzenia skroplin i którędy biegną przewody elektryczne.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora
Jednostki wewnętrzne wyświetlają docelową temperaturę w pomieszczeniu.

Klimatyzacja - rady i przestrogi:

Jarek: W dniu montażu zjechali się elektrycy i spece od klimatyzacji. Pierwsi pociągnęli oddzielne obwody do każdej jednostki split i podpięli je do trzech różnych faz. Drudzy położyli rurki na tynku, a wszędzie gdzie trzeba - izolację z otuliny, taśmy, osłonki oraz zamontowali urządzenia. Zajęło im to dzień.

Kiedy wcześniej przyszło do konkretów dotyczących wytypowania modelu i producenta sprzętu, najpierw sprawdziłem dostępność serwisu. Nie stawiałem wymagań co do nadzwyczajnych parametrów filtrów, skupiłem się na łatwości ich wymiany i czyszczenia. Jednostki wewnętrzne zawierają siatkowe filtry przeciwkurzowe, które myję dwa razy w roku ciepłą wodą z detergentem.

Do tej pory tylko raz serwisant skontrolował ilość płynu chłodniczego w instalacjach, czystość elementów składowych, odpływ skroplin - dwie krótkie instalacje o długości 3 i 4 m z jednostkami wewnętrznymi zawieszonymi na ścianach, blisko tarasów, odprowadzają kondensat grawitacyjnie i na zewnątrz do wpustów rynnowych, ta o długości 7 m wymagała zastosowania pompki przetłaczającej - do niej można się dostać przez drzwiczki rewizyjne.

Wszystkie układy działają bezusterkowo, ale podczas najgorętszych dni muszę pamiętać o zdjęciu fragmentu obudów, którymi stolarz zasłonił dwie jednostki zewnętrzne. Zdaniem administratora osiedla, urządzenia burzyły spójność architektury - osłony nie ma tylko najmocniejsza jednostka, ulokowana we wnęce.

Choć osłony z drewna są ażurowe, przy ekstremalnie wysokiej temperaturze ostatniego lata, jedna z instalacji nagle stała się mniej wydajna. Po konsultacji z serwisem okazało się, że przyczyną jest słaby przewiew i muszę zdjąć drewniane drzwiczki. Wszystkie systemy zaprogramowałem na tryb auto, a temperaturę docelową na 21°C. Podczas upałów pracują w godzinach 9:00-16:00.

Klimatyzacja - koszty:

  • łącznie 15 200 zł.

Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny