- Dlaczego trzeba odpowiednio dobrać moc klimatyzatora do naszych potrzeb?
- Co się stanie, gdy dobierzemy zbyt dużą moc klimatyzatora?
- Czym jest metoda wskaźnikowa w doborze mocy klimatyzatora?
- Co ma wpływ na dobranie odpowiedniej mocy klimatyzatora?
Jeżeli moc będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, wzrośnie koszt zakupu urządzenia, a jego możliwości nie będą wykorzystane. W klimatyzatorze o zbyt dużej mocy chłodniczej często też włącza się i wyłącza sprężarka, co obniża jej trwałość.
Ponieważ klimatyzator stacjonarny typu split dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie zamontowany, będzie on spełniał nasze oczekiwania. Gorzej jest z klimatyzatorami przenośnymi - nie ma możliwości dopasowania ich mocy do potrzeb konkretnego pomieszczenia, bo z założenia są one urządzeniami mobilnymi.
Jeżeli kupimy klimatyzator o dużej mocy chłodniczej, który będzie w stanie ochłodzić większe pomieszczenie, będzie on nadmiernie chłodził mały pokoik, a ponadto będzie duży i ciężki. Z kolei klimatyzator o zbyt małej mocy chłodniczej zupełnie się nie sprawdzi w większych pomieszczeniach.
Moc klimatyzatora dobieramy dwiema metodami - orientacyjną wskaźnikową albo dokładną za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.
Metoda wskaźnikowa polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m² powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m², a klimatyzator o mocy 7 kW - do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m². Są to bardzo duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie.
Obliczenie za pomocą programu komputerowego jest znacznie dokładniejsze. Większość firm sprzedających klimatyzatory dobierze je bezpłatnie za pomocą takiego właśnie programu.
Ile mocy potrzeba?
Na wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia:
- długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
- powierzchnia okien na poszczególnych ścianach - w zależności od kierunku stron świata i liczby szyb w oknach,
- rodzaj zamontowanych żaluzji - czy są wewnętrzne, czy zewnętrzne,
- folie odbijające światło zamontowane na oknach (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła),
- izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem,
- usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu,
- sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych,
- rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej wytwarzają tradycyjne żarówki),
- zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, lodówki lub telewizora),
- liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu, oraz to czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę. Większej mocy klimatyzatora będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej - w sypialni.
fot. otwierająca: Ventia