Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!

Jak oceniam mechaniczną wentylację? Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od października 2017 r.

Dom:

 • parterowy z garażem;
 • powierzchnia 120 m2, kubatura 400 m3.

Wentylacja z rekuperatorem:

 • odzysk ciepła powyżej 90%;
 • wydajność 400 m3/h;
 • system przeciw szronieniu;
 • letni bypass;
 • 2 kasety z płaskimi filtrami klasy EU4 (G4);
 • wentylatory EC;
 • panel sterowania z płynną regulacja obrotów i kalendarzem tygodniowym.
 • przewody wentylacyjne o średnicy 200 mm.
Wyrzutnię powietrza zamontowano w podbitce okapu dachu.
Wyrzutnię powietrza zamontowano w podbitce okapu dachu.

Decyzja: choć gotowy projekt domu zawierał wariant z wentylacją mechaniczną, zamierzałem zrealizować wariant tańszy, ze zwykłą grawitacyjną - myśleliśmy z żoną o domu prostym i tanim w budowie. Jednak po odwiedzinach znajomych, którzy borykają się z nadmierną wilgocią we wnętrzach, zmieniliśmy zdanie. Generalny wykonawca uprzedził mnie, że przy nieogrzewanym poddaszu w przewodach wentylacyjnych będzie się skraplać wilgoć i spływać na parter, a ich zakończenia w postaci grzybków nie ozdobią połaci dachu.

Obawiałem się nadmiaru wilgoci, bo w poprzednim mieszkaniu często pojawiała się para na szybach. Wyszło na to, że jednak potrzebujemy wdrożyć wariant z wentylacją mechaniczną. Rodzaj i wydajność centrali dobrał specjalista.

Elementy instalacji wentylacyjnej ułożone w stropie na nieużytkowym strychu
Elementy instalacji wentylacyjnej ułożone w stropie na nieużytkowym strychu.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że decyzję o zmianie sposobu wentylacji podjąłem przed wylaniem miksokretem wylewki na stropie typu teriva - na stropie i warstwie styropianu wykonawca ułożył przewody wentylacyjne i przykrył je takim samym materiałem, wydrążając otwory pod rurociąg, potem na strychu zamontował centralę. Skoro gotowy był już gruby betonowy strop, musiał wywiercić w nim przejścia do poszczególnych wnętrz. Nie było to bardzo trudne!

 • Urządzenie stoi na gumowych nóżkach, chroniących od wibracji. Pracuje cicho, prawie go nie słychać. Z anemostatów wydobywa się cichy jednostajny szum, nie przeszkadza dzieciom, ani dorosłym. Co 4-5 miesięcy wymieniam 2 filtry z włókniny. Kupuję oryginalne, nie bawię się w zamienniki. Komplet kosztuje 95 zł. Jak oceniam mechaniczną wentylację? Fajne jest poczucie, że zawsze oddychamy przefiltrowanym powietrzem i że odzyskuje ona ogromną część ciepła wyprodukowanego przez ogrzewanie. Wewnątrz budynku jest cicho i intymnie, bo nie otwieramy okien. Nie ma w nim much i komarów. W zimie pomieszczenia nie wychładzają się gwałtownie wskutek otwierania okien w celu wietrzenia.

  Sterowanie na regulatorze jest czytelne i łatwe do opanowania - szczególnie na początku chciało mi się obserwować, jak to wszystko działa. Można operować w zakresie 0-99, ale ustawiłem na noc wolną pracę wentylatorów (poziom 10), na rano leciutkie przyspieszenie do 20, a kolejne na poziom 35 w porze 12:00-15:00, żeby podczas nieobecności domowników porządnie przewietrzyć pomieszczenia. Potem obroty wentylatorów spadają do stanu wyjściowego. Kiedy mamy dużo gości, okazyjnie ustawiam wyższe zakresy 50-80. Podczas upałów automatycznie włącza się bypass i dzięki temu temperatura w pokojach nigdy nie wzrosła powyżej 25°C.

  Przy takich parametrach mamy czym oddychać, nie pojawia się wilgoć, w łazience para na lustrze po minucie znika. Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy.

Wentylacja z rekuperatorem - koszty:

 • cała instalacja z robocizną 18 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje