Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!

Jak oceniam mechaniczną wentylację? Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od października 2017 r.

Dom:

 • parterowy z garażem;
 • powierzchnia 120 m2, kubatura 400 m3.

Wentylacja z rekuperatorem:

 • odzysk ciepła powyżej 90%;
 • wydajność 400 m3/h;
 • system przeciw szronieniu;
 • letni bypass;
 • 2 kasety z płaskimi filtrami klasy EU4 (G4);
 • wentylatory EC;
 • panel sterowania z płynną regulacja obrotów i kalendarzem tygodniowym.
 • przewody wentylacyjne o średnicy 200 mm.
Wyrzutnię powietrza zamontowano w podbitce okapu dachu.
Wyrzutnię powietrza zamontowano w podbitce okapu dachu.

Decyzja: choć gotowy projekt domu zawierał wariant z wentylacją mechaniczną, zamierzałem zrealizować wariant tańszy, ze zwykłą grawitacyjną - myśleliśmy z żoną o domu prostym i tanim w budowie. Jednak po odwiedzinach znajomych, którzy borykają się z nadmierną wilgocią we wnętrzach, zmieniliśmy zdanie. Generalny wykonawca uprzedził mnie, że przy nieogrzewanym poddaszu w przewodach wentylacyjnych będzie się skraplać wilgoć i spływać na parter, a ich zakończenia w postaci grzybków nie ozdobią połaci dachu.

Obawiałem się nadmiaru wilgoci, bo w poprzednim mieszkaniu często pojawiała się para na szybach. Wyszło na to, że jednak potrzebujemy wdrożyć wariant z wentylacją mechaniczną. Rodzaj i wydajność centrali dobrał specjalista.

Elementy instalacji wentylacyjnej ułożone w stropie na nieużytkowym strychu
Elementy instalacji wentylacyjnej ułożone w stropie na nieużytkowym strychu.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że decyzję o zmianie sposobu wentylacji podjąłem przed wylaniem miksokretem wylewki na stropie typu teriva - na stropie i warstwie styropianu wykonawca ułożył przewody wentylacyjne i przykrył je takim samym materiałem, wydrążając otwory pod rurociąg, potem na strychu zamontował centralę. Skoro gotowy był już gruby betonowy strop, musiał wywiercić w nim przejścia do poszczególnych wnętrz. Nie było to bardzo trudne!

 • Urządzenie stoi na gumowych nóżkach, chroniących od wibracji. Pracuje cicho, prawie go nie słychać. Z anemostatów wydobywa się cichy jednostajny szum, nie przeszkadza dzieciom, ani dorosłym. Co 4-5 miesięcy wymieniam 2 filtry z włókniny. Kupuję oryginalne, nie bawię się w zamienniki. Komplet kosztuje 95 zł. Jak oceniam mechaniczną wentylację? Fajne jest poczucie, że zawsze oddychamy przefiltrowanym powietrzem i że odzyskuje ona ogromną część ciepła wyprodukowanego przez ogrzewanie. Wewnątrz budynku jest cicho i intymnie, bo nie otwieramy okien. Nie ma w nim much i komarów. W zimie pomieszczenia nie wychładzają się gwałtownie wskutek otwierania okien w celu wietrzenia.

  Sterowanie na regulatorze jest czytelne i łatwe do opanowania - szczególnie na początku chciało mi się obserwować, jak to wszystko działa. Można operować w zakresie 0-99, ale ustawiłem na noc wolną pracę wentylatorów (poziom 10), na rano leciutkie przyspieszenie do 20, a kolejne na poziom 35 w porze 12:00-15:00, żeby podczas nieobecności domowników porządnie przewietrzyć pomieszczenia. Potem obroty wentylatorów spadają do stanu wyjściowego. Kiedy mamy dużo gości, okazyjnie ustawiam wyższe zakresy 50-80. Podczas upałów automatycznie włącza się bypass i dzięki temu temperatura w pokojach nigdy nie wzrosła powyżej 25°C.

  Przy takich parametrach mamy czym oddychać, nie pojawia się wilgoć, w łazience para na lustrze po minucie znika. Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy.

Wentylacja z rekuperatorem - koszty:

 • cała instalacja z robocizną 18 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje