Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie żałujemy wydania na rekuperację sporych pieniędzy!

Jak oceniam mechaniczną wentylację? Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od października 2017 r.

Dom:

  • parterowy z garażem;
  • powierzchnia 120 m2, kubatura 400 m3.

Wentylacja z rekuperatorem:

  • odzysk ciepła powyżej 90%;
  • wydajność 400 m3/h;
  • system przeciw szronieniu;
  • letni bypass;
  • 2 kasety z płaskimi filtrami klasy EU4 (G4);
  • wentylatory EC;
  • panel sterowania z płynną regulacja obrotów i kalendarzem tygodniowym.
  • przewody wentylacyjne o średnicy 200 mm.
Wyrzutnię powietrza zamontowano w podbitce okapu dachu.
Wyrzutnię powietrza zamontowano w podbitce okapu dachu.

Decyzja: choć gotowy projekt domu zawierał wariant z wentylacją mechaniczną, zamierzałem zrealizować wariant tańszy, ze zwykłą grawitacyjną - myśleliśmy z żoną o domu prostym i tanim w budowie. Jednak po odwiedzinach znajomych, którzy borykają się z nadmierną wilgocią we wnętrzach, zmieniliśmy zdanie. Generalny wykonawca uprzedził mnie, że przy nieogrzewanym poddaszu w przewodach wentylacyjnych będzie się skraplać wilgoć i spływać na parter, a ich zakończenia w postaci grzybków nie ozdobią połaci dachu.

Obawiałem się nadmiaru wilgoci, bo w poprzednim mieszkaniu często pojawiała się para na szybach. Wyszło na to, że jednak potrzebujemy wdrożyć wariant z wentylacją mechaniczną. Rodzaj i wydajność centrali dobrał specjalista.

Elementy instalacji wentylacyjnej ułożone w stropie na nieużytkowym strychu
Elementy instalacji wentylacyjnej ułożone w stropie na nieużytkowym strychu.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

  • Dobrze, że decyzję o zmianie sposobu wentylacji podjąłem przed wylaniem miksokretem wylewki na stropie typu teriva - na stropie i warstwie styropianu wykonawca ułożył przewody wentylacyjne i przykrył je takim samym materiałem, wydrążając otwory pod rurociąg, potem na strychu zamontował centralę. Skoro gotowy był już gruby betonowy strop, musiał wywiercić w nim przejścia do poszczególnych wnętrz. Nie było to bardzo trudne!

  • Urządzenie stoi na gumowych nóżkach, chroniących od wibracji. Pracuje cicho, prawie go nie słychać. Z anemostatów wydobywa się cichy jednostajny szum, nie przeszkadza dzieciom, ani dorosłym. Co 4-5 miesięcy wymieniam 2 filtry z włókniny. Kupuję oryginalne, nie bawię się w zamienniki. Komplet kosztuje 95 zł. Jak oceniam mechaniczną wentylację? Fajne jest poczucie, że zawsze oddychamy przefiltrowanym powietrzem i że odzyskuje ona ogromną część ciepła wyprodukowanego przez ogrzewanie. Wewnątrz budynku jest cicho i intymnie, bo nie otwieramy okien. Nie ma w nim much i komarów. W zimie pomieszczenia nie wychładzają się gwałtownie wskutek otwierania okien w celu wietrzenia. Sterowanie na regulatorze jest czytelne i łatwe do opanowania - szczególnie na początku chciało mi się obserwować, jak to wszystko działa. Można operować w zakresie 0-99, ale ustawiłem na noc wolną pracę wentylatorów (poziom 10), na rano leciutkie przyspieszenie do 20, a kolejne na poziom 35 w porze 12:00-15:00, żeby podczas nieobecności domowników porządnie przewietrzyć pomieszczenia. Potem obroty wentylatorów spadają do stanu wyjściowego. Kiedy mamy dużo gości, okazyjnie ustawiam wyższe zakresy 50-80. Podczas upałów automatycznie włącza się bypass i dzięki temu temperatura w pokojach nigdy nie wzrosła powyżej 25°C. Przy takich parametrach mamy czym oddychać, nie pojawia się wilgoć, w łazience para na lustrze po minucie znika. Po półtorarocznej eksploatacji rekuperacji nie żałujemy wydania na nią sporych pieniędzy.

Koszty wykonania wentylacji z rekuperatorem:

  • cała instalacja z robocizną 18 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!