Naprawdę warto budować z generalnym wykonawcą!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Naprawdę warto budować z generalnym wykonawcą!

Justyna i Olgierd budowali pierwszy raz, lecz ich dom jest tak udany, że nie planują kolejnego. Współpraca z generalnym wykonawcą ich nie zmęczyła, bo okazał się bardzo fachowy i rzetelny.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o gr. 36 cm i wełny mineralnej o gr. 15 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną.

 • Powierzchnia działki: 1190 m2.
 • Powierzchnia użytkowa domu: 176 m2.
 • Powierzchnia garażu z kotłownią: 36,10 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 11 115 zł.

To na pewno nie jest dom dla wroga, a sam proces budowania wspominamy dobrze - mówią inwestorzy, zadowoleni z osiągniętego efektu. Jak znaleźli tak dobrą firmę wykonawczą? Ponieważ zamierzali użyć konkretnych bloczków betonowych, szukali w swojej okolicy najlepszej wyspecjalizowanej w tym zakresie ekipy. Kiedy to ustalili, pojechali na dwie aktualnie prowadzone przez nią inwestycje i porozmawiali z właścicielami wznoszonych domów (jedna z budów właśnie została ukończona). Dopiero zebrawszy same pozytywne opinie, oddali swoją w jej ręce.

Pracownicy generalnego wykonawcy zajęli się przygotowaniem wszystkich elementów, poza układaniem granitowych płyt w łazienkach (zrobili to kamieniarze) oraz malowaniem gotowych pomieszczeń. Roboty postępowały przez 3 lata, systematycznie, solidnie. Przed ewentualnymi kłopotami właściciele zabezpieczyli się odpowiednią umową, lecz nie musieli z niej korzystać.

Wspólny dach oraz łącznik na poziomie poddasza spajają dwuczłonową bryłę budynku
Wspólny dach oraz łącznik na poziomie poddasza spajają dwuczłonową bryłę budynku. Nad garażem znajduje się pokój gościnny i łazienka. Zadaszone przejście stało się wyższe po wzniesieniu ścianki kolankowej, właściciele wykorzystują jego mniej dostępne strefy do magazynowania rzadziej używanego sprzętu.

BUDOWA DOMU - KONKRETNE MARZENIA DO REALIZACJI

Pierwsze jednorodzinne cztery kąty, wzniesione według projektu z katalogu (po niewielkiej adaptacji) są tak udane ponieważ żaden element nie powstawał na żywioł, ale był przez właścicieli wcześniej dokładnie określony, omówiony i zaplanowany.

- Najważniejsze w budowaniu jest to, żeby każdy domownik sprecyzował, czego chce - mówi Justyna. - Przed rozpoczęciem wybierania gotowego projektu ustaliliśmy z mężem, że na parterze domu musi być dużo otwartej przestrzeni. Wyjątkiem mogły być tylko oddzielone wiatrołap, łazienka, kotłownia. Nie potrzebowaliśmy tu pokoi, pracowni, gabinetu itp. Marzył się nam dobrze oświetlony dwukondygnacyjny salon i zawieszona nad nim antresola.

Możliwie najwięcej światła oczekiwaliśmy we wszystkich pomieszczeniach, lecz podczas ustawiania budynku na działce postaraliśmy się, żeby nie było w nich bezpośredniego słońca, a co za tym idzie - uciążliwego gorąca. Stąd trochę nietypowe zwrócenie domu w strony świata. Front i kuchnia wychodzą na zachód, jadalnia na północ, salon i narożny taras na wschód i południe. Wybraliśmy projekt, w którym szerokie okapy dachu i wnęki przy największych południowych oknach sprawiają, że w lecie promienie słoneczne nie padają na szyby. Robią to natomiast w zimie, kiedy kierują się pod ostrzejszym katem.

Budowa domu z generalnym wykonawcą - rzut parteru Projekt: "Zacisze" wersja A z antresolą, bez ścianki kolankowej, Pracownia Architektoniczna Horyzont; adaptacja projektu Mariusz Toporowski.

Parter

Parter po zmianach
Budowa domu z generalnym wykonawcą - rzut parteru po zmianach

Nasz rodzinny dom miał mieć tyle powierzchni użytkowej, ile zazwyczaj potrzebują rodzice i dwoje dzieci, czyli ok. 180 m2. Zależało nam także na dobrych parametrach termoizolacyjnych. Przy oglądaniu projektów zwracaliśmy szczególną uwagę m.in. na rodzaj materiałów, ocieplenie, ilość i wielkość okien. Omówiliśmy również ważne elementy wykończenia - wszędzie miały być takie same podłogi oraz powtarzające się niektóre materiały i kolorystyka. Lubimy spójność i umiar.

Dlaczego nie zamówiliśmy projektu, choć tak dokładnie określiliśmy potrzeby? Bo patrząc na kilka wybranych gotowych koncepcji, łatwiej mogliśmy je wspólnie omawiać w wolnej chwili, niż tłumaczyć wszystko od zera architektowi. Projekt "Zacisze" aż na 99% spełniał nasze wytyczne. Dlatego go kupiliśmy, a potem... oddaliśmy do adaptacji, żeby osiągnąć stuprocentowe zadowolenie. Tak było szybciej, taniej. Dla nas ważne jest jeszcze to, że udało się dobrze dopasować dom do wielkości i kształtu zakupionej wcześniej parceli.

Naturalistyczny staw jest widoczny z tylnego tarasu domu
Ze względu na okresowo podmokłe podłoże, ławy fundamentowe wyniesiono ponad grunt, a w najniższym punkcie działki wykopano nieckę z nieumocnionymi brzegami do gromadzenia nadmiaru wody. Naturalistyczny staw jest widoczny z tylnego tarasu. W dachu zamontowano 11 okien dachowych i płaskie kolektory słoneczne.

NA POCZĄTKU PODMOKŁA DZIAŁKA I BEZ PEŁNEGO UZBROJENIA

Działkę pokazali Justynie i Olgierdowi znajomi, którzy są teraz ich sąsiadami. Para zapisała na plus kilka elementów - położenie na końcu ślepej i cichej ulicy, dostęp do sieci elektrycznej i gazowej (obecnie także do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej), niską cenę 110 000 zł oraz fakt, że znajomi, szkoła i przystanek autobusowy są blisko. Niestety, znaleźli również minusy.

- Od razu domyśliliśmy się, skąd taka niska cena - ziemia była podmokła - opowiada właściciel. - Przejęliśmy się tym i zasięgnęliśmy opinii u generalnego wykonawcy Znał skuteczne sposoby na mokry teren. Zapowiedział, że w takim razie nie zagłębi fundamentów, tylko wyleje je ponad gruntem, wokół nich położy odwodnienie, potem będziemy mogli obsypać je ziemią i utworzyć skarpę. Jak zapowiedział, tak zrobił, a my mieliśmy za zadanie odwodnić resztę działki.

Szczęśliwie, przed końcem budowy sprawę zmeliorowania całej wsi, od lat okresowo borykającej się z nadmiarem wody opadowej, rozwiązały miejscowe władze. Na własny koszt musieliśmy natomiast utwardzić końcowy fragment drogi, bo inaczej ciężarówki utknęłyby w błocie i nie dotarły na nasz teren. Z braku dostępu do sieci wodociągowej wykopaliśmy studnię głębinową, żeby ekipie budowlanej zapewnić wodę. Sami również korzystamy ze studziennej.

Półokrągły ryzalit ozdabia północną ścianę budynku
Półokrągły ryzalit ozdabia północną ścianę budynku. Misternie ułożona okładzina z łupka tatrzańskiego subtelnie się mieni w rozproszonym świetle. Okna mają ramy z wielokomorowego PVC, 3 szyby oraz Ug = 0,55.
Na wełnie i siatce ułożono tynk silikonowy, albo okładzinę z kamienia
Nie chcieli mieć na elewacjach ciężkich balustrad, więc przy oknach na poddaszu zastosowali szkło. Kładli nacisk na solidną termoizolację, dlatego np. ławy fundamentowe ociepla od strony zewnętrznej i wewnętrznej styrodur o gr. 10 cm (podczas urządzania ogrodu zostaną obsypane ziemną skarpą), a ściany z bloczków betonowych - wełna mineralna o gr. 15 cm. Na wełnie i siatce ułożono tynk silikonowy, albo okładzinę z kamienia. Rozległy taras wykończono trwałymi ryflowanymi deskami z modrzewia syberyjskiego.

BUDOWANIE I UZBRAJANIE DOMU Z GENERALNYM WYKONAWCĄ

Stało się tak, ponieważ indywidualny koszt doprowadzenia do działki nitki sieci wodociągowej był sporo wyższy, niż utworzenia studni oraz rozbudowanej stacji do uzdatniania wody.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

- Dzięki stacji nie mamy kłopotu np. z wanną z hydromasażem - opowiadają dalej właściciele. - Zależało nam na domowym wodnym masażu ze względu na chore kręgosłupy. Bardzo ucieszyliśmy się, kiedy po trzech latach od przeprowadzki doszła do nas darmowa nitka wodociągu i kanalizacji. Od razu przyłączyliśmy się do… kanalizacji, bo wcześniej, używając szamba, musieliśmy uważać, żeby go szybko nie zapełniać. Z hydromasażu korzystaliśmy raz w miesiącu, a teraz możemy to robić częściej.

Natomiast ciągle pompujemy wodę z własnej studni. Przyłącza do wodociągu nie wykonaliśmy, chcemy zamortyzować koszty budowy studni i stacji uzdatniania wody. Ale nie wykluczamy tego w przyszłości, bo woda w studni opada, staje się brudniejsza, zatem skracają się okresy między płukaniem i wymianą filtrów. Kłopoty z ciśnieniem wody oraz z jej ilością i uzdatnianiem to jedyne problemy naszego domu. Inne instalacje działają świetnie.

Otwarta, wielofunkcyjna strefa dzienna na parterze
Otwarta, wielofunkcyjna strefa dzienna na parterze dobrze służy rodzinie. Na razie jest akustyczna, wymaga wprowadzenia tkanin (największy pogłos tworzy się w jadalni o wysokości dwóch kondygnacji). Justyna planuje zawieszenie rolet, zasłon. Ściany w półokrągłym ryzalicie zamierza ozdobić obrazami, które również wytłumią echo. Balustrady na antresoli wykonano ze szkła, jak na elewacjach.
Parapety-ławy w strefie dziennej
Mała ilość materiałów wykończeniowych, ich wysoka jakość, spójna spokojna kolorystyka wprowadzają do przestronnych pomieszczeń harmonię i spokój. Posadzki w całym budynku (z wyjątkiem łazienek, wiatrołapu, kotłowni) wyłożono efektownymi deskami z drewna (dąb bielony, szczotkowany). Z identycznego rodzaju drewna wykonano ażurowe dwubiegowe schody ze spocznikiem. Właściciele są szczególnie zadowoleni z wydłużenia okien w ryzalicie i ulokowania pod nimi szerokiego parapetu-ławy. Powstał przytulny punkt obserwacyjny z widokiem na zieloną okolicę.

Koszty ogrzewania wody użytkowej obniżają płaskie kolektory słoneczne. Zamontowaliśmy je w trakcie budowy, na etapie pokrywania dachu ceramiczną dachówką. W instalacji grzewczej z grzejnikami na ścianach i kanałowymi - ogrzewanie podłogowe mamy jedynie w łazienkach i w wiatrołapie - pracują jeszcze kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł na gaz z sieci i bufor c.w.u. o poj 300 l. Wspaniałym źródłem ciepła jest nowoczesny kaflowy piec kominkowy. Ma stalowo-żeliwny wkład z komorą wyściełaną szamotem. Daje dużo ciepła i wolno stygnie, więc często w nim palimy drewnem.

Co możemy podpowiedzieć innym, planującym postawienie domu? Naprawdę warto budować z generalnym wykonawcą! Trudno oszacować, czy taki model jest rzeczywiście droższy od systemu kolejnych ekip. Współpracując z wieloma ekipami, zwykle nie udaje się zaangażować samych superfachowców. Jedni są lepsi, drudzy gorsi. W tym systemie jest więcej wpadek i poprawek, które też kosztują. Generalny wykonawca bardziej się stara na każdym etapie budowy, bo wie, że jest zdany tylko na siebie. Nawet jeśli wydaliśmy 30 000 zł więcej, to nie żałujemy. Sami nie możemy uwierzyć, że nasza budowa była aż tak bezstresowa.

Kuchnia z wyspą
W projekcie wyjściowym zaplanowano w kuchni spiżarnię i półwysep. Ich miejsce zajęła obszerna wyspa oraz zabudowa kuchenna.
W salonie stoi nowoczesny kaflowy piec kominkowy
W salonie stoi nowoczesny kaflowy piec kominkowy, którego sercem jest stalowo-żeliwny wkład z komorą wyściełaną szamotem.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Budowa studni - 7000 zł.
 • Stacja uzdatniania wody - 11 000 zł.
 • Przyłącze do kanalizacji (zbudowane 3 lata po przeprowadzce) - 3000 zł.
 • Piec kominkowy - 12 000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 11 115 zł (przed przyłączeniem budynku do sieci kanalizacji zbiorczej opłaty wynosiły 13 715 zł).

Dom ogrzewa się głównie kaflowym piecem grzewczym, kocioł gazowy pracuje w okresie mrozów. Wodę użytkową przez kilka miesięcy ogrzewają płaskie kolektory słoneczne i to korzystnie odbija się na opłatach za gaz z sieci - nie są wyższe niż 2800 zł. Więcej, ok. 3000 zł, kosztuje natomiast drewno do kominka (zużywa się ok. 32 mp., właściciele kupują je bardzo tanio).

Do 2015 r. za wywóz ścieków z szamba płacili aż 4200 zł (każdorazowo 220 zł), po wykonaniu przyłącza do miejscowej sieci kanalizacji zbiorczej - odprowadzanie ścieków kosztuje ok. 1600 zł. Nadal korzystają z wody studziennej, więc praca pomp jest zawarta w koszcie zużycia prądu - dla wszystkich urządzeń elektrycznych w domu kształtuje się on na poziomie 1400 zł na rok. Na uzdatnianie wody wydają ok. 200 zł.

Inne opłaty: wywóz segregowanych śmieci 432 zł, monitoring 590 zł, ubezpieczenie budynku 525 zł, podatek od nieruchomości 568 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • W projekcie spodobało się nam przykrycie dwuczłonowej bryły jednym dachem i łącznikiem na poziomie poddasza. Pokój gościnny i łazienka nad garażem świetnie się sprawdzają też jako strefa do pracy. W planach mamy doprowadzenie do nich zewnętrznych schodów od strony tarasu, dzięki czemu goście zyskają więcej niezależności. Przy takiej bryle podatek od nieruchomości jest mniejszy, w porównaniu z opłatami za dwa wolno stojące zabudowania.

 • Adaptacja projektu udała się, a kosztowała tylko drugie tyle, co gotowy projekt. Dobrze, że podnieśliśmy ścianki kolankowe o 2 pustaki. Poddasze stało się wygodniejsze, przy okazji łącznik, wiszący między domem i garażem, jest wyższy, wygodniejszy do chodzenia. Trafnie oceniliśmy, że duże okno w spiżarni skierowane na "gorący" zachód to będzie pomyłka - produkty lepiej przechowują się w ciemności i chłodzie. Bez oddzielnej spiżarni kuchnia jest przestronniejsza, niezbędne produkty i sprzęt zmieściły się w większej zabudowie kuchennej.

  Ciężkie monolityczne schody nie pasowały do naszej koncepcji domu pełnego swobodnej przestrzeni, więc zamieniliśmy je na ażurowe, z drewna. Bardzo udało się przeorganizowanie zaplecza gospodarczego przy klatce schodowej. Zyskała na tym reprezentacyjna i gospodarcza strefa. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni pod schodami wykroiliśmy przy kotłowni miejsce na hydrofor i dużą stację uzdatniania wody ze studni.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje