Poza kosztem centrali, bardzo duże znaczenie ma to czy w domu można łatwo rozprowadzić rury wentylacyjne. Jeśli mamy parterowy dom z nieużytkowym strychem, to sytuacja jest wręcz idealna. Gdy zaś na potrzeby ukrycia rur trzeba wykonać np. sufity podwieszane, sytuacja się komplikuje a koszty rosną.
Nie zapominajmy jednak, że decydując się na wentylację mechaniczną oszczędzamy, bo nie są potrzebne kominy wentylacyjne, ich przejścia przez dach i stropy oraz nawiewniki okienne. Ile to będzie zależy już od konkretnego projektu domu, tego jak bardzo jest skomplikowany.
Decydując się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem większość osób liczy przede wszystkim na mniejsze zużycie ciepła. Realne oszczędności wynoszą zwykle ok. 1/3 kosztów ogrzewania analogicznego domu z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli przyjąć, że wentylacja grawitacyjna powodowałaby ok. 50% strat ciepła, instalacja z rekuperacja o średniorocznej sprawności 70% pozwala zaoszczędzić 35% ciepła. Jak przełoży się to na pieniądze, zależy od tego czym ogrzewamy dom.
Jarosław Antkiewicz
FOT. WENT-DOM