Dom parterowy, z poddaszem, a może piętrowy? Zalety i wady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dom parterowy, z poddaszem, a może piętrowy? Zalety i wady

Liczba kondygnacji powinna być pochodną przede wszystkim powierzchni działki. Na przeciętnej działce w kształcie niezbyt wydłużonego prostokąta o powierzchni 800-1000 m² można zazwyczaj bez trudu zmieścić zarówno piętrowy, jak i parterowy dom o powierzchni ok. 150 m².

Dom parterowy

Najprostsze w budowie są domy parterowe, pozbawione schodów (poza strychowymi, które mogą być nawet składane). Docenią to zarówno rodzice z małymi dziećmi, jak i osoby starsze czy niepełnosprawne. Strop domu parterowego może być lekki, utworzony na przykład przez dolny pas wiązarów dachowych. Ocieplenie go jest bardzo łatwe, bo układa się je na stropie, a nie w połaciach dachu. Wadą domów parterowych jest stosunkowo duża powierzchnia zabudowy i podłogi posadowionej na gruncie oraz większe fundamenty i znaczna powierzchnia dachu.

Dom z poddaszem użytkowym

Mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe o takiej samej powierzchni mają domy z poddaszem użytkowym. Łatwiej jest je więc zmieścić na małych działkach, jednak często są droższe w budowie. Wynika to z kosztów wykonania stropu i schodów, na które trzeba też przeznaczyć część powierzchni obydwu kondygnacji. Strop pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi musi być solidny i dobrze tłumiący dźwięki.

Dom piętrowy

Zaletą domów piętrowych jest brak na piętrze skosów, które zmniejszają ich użyteczną powierzchnię i przez to utrudniają zagospodarowanie. Choć trzeba też dodać, że poddasza mają wielu zwolenników, ponieważ skosy nadają pomieszczeniom oryginalny charakter. Oddzielone od wpływów zewnętrznych nieużytkowym poddaszem, pomieszczenia piętra są natomiast mniej podatne na przegrzewanie latem i wychładzanie zimą.

Dom podpiwniczony

A co z piwnicą? Tradycyjnie w tej części domu umieszczało się kotłownię, spiżarnię na przetwory czy... skład rupieci. To dobra lokalizacja także dla pracowni, warsztatu majsterkowicza czy magazynu opału do kominka. Niestety, domy podpiwniczone mają też wady.

Najważniejszą są koszty. Skuteczna izolacja przeciwwodna - w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych - jest bardzo trudna do wykonania i kosztowna (choć nawet najkosztowniejsza hydroizolacja nie zagwarantuje, że w przyszłości nie pojawią się przecieki).

W związku z tym piwnica może być znacznie droższa niż podobnej wielkości pomieszczenia nadziemne. Dlatego też jej budowę można rozważać w sytuacji, gdy działka jest bardzo mała lub wąska, albo pochyłość terenu i tak zmusza nas do wykonania wysokiego fundamentu. Oczywiście o ile grunt jest suchy.

Jakie schody w domu piętrowym?

O wygodzie domu piętrowego w dużej mierze decydują schody. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Tradycyjne zakłada umiejscowienie ich w pobliżu wejścia - w holu lub w wydzielonej klatce schodowej. Ogranicza to przenoszenie się dźwięków pomiędzy kondygnacjami i umożliwia dobre odseparowanie wspólnej dla wszystkich dziennej części domu - z salonem i kuchnią na parterze - od sypialni na kolejnej kondygnacji.

Drugie rozwiązanie - szczególnie ostatnio popularne - zakłada usytuowanie schodów w salonie. Oszczędza to nieco miejsca, bo nie trzeba projektować dużego holu ze schodami, ale - choć ładne schody zdobią salon - mogą też utrudniać jego aranżację. Jeśli z braku miejsca lub dla ozdoby wybierzemy schody kręte, prawdopodobnie będą po prostu niewygodne.

Wadą schodów w salonie jest także to, że ułatwiają przenoszenie się dźwięków, a więc goście bawiący się w salonie mogą przeszkadzać dzieciom śpiącym na piętrze, a jeśli ktoś głośno słucha muzyki w pokoju na górze, to będzie ją słychać i w salonie.  

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: A. Papliński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość DobraWentylacja

06 Maj 2014, 13:55

Obecnie coraz modniejsze są parterowe, ale osobiście uważam że obie opcje są doskonałe.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje