Mam problem z izolacją przeciwwilgociową fundamentów

Mam problem z izolacją przeciwwilgociową fundamentów

Mam problem z izolacją przeciwwilgociową fundamentów. Mój dom ma dwa poziomy podłóg na gruncie – w pomieszczeniach gospodarczych posadzka jest położona 25 cm niżej niż w pozostałej części domu. Fundamenty są natomiast na jednakowej wysokości na całym obwodzie domu. Na nich murarze ułożyli poziomą izolację przeciwwilgociową. Kłopot polega na tym, że tam, gdzie jest niżej położona posadzka, dolne partie ścian nie są zabezpieczone przed wilgocią, a będą tynkowane. Jak w takiej sytuacji uchronić je przed kapilarnym przenikaniem wilgoci z gruntu?

Tradycyjny sposób ochrony ścian  przed zawilgoceniem - warstwy nakładane na ścianę
 Tradycyjny sposób ochrony ścian  przed zawilgoceniem - warstwy nakładane na ścianę

Odpowiedź eksperta: Są dwa sposoby na uchronienie ścian przed zawilgoceniem: trzeba użyć tradycyjnych materiałów lub wykonać izolację z tzw. płynnej folii. W obu wariantach na podkładzie stabilizującym grunt układa się izolację z folii budowlanej i wywija ją na ściany do wysokości nieco poniżej poziomu wykończonej podłogi.

 

Pierwszy sposób – tradycyjny: na ściany, do wysokości izolacji poziomej muru, przykleja się lepikiem papę podkładową, a na niej mocuje siatkę tynkarską. Następnie nakłada się obrzutkę z zaprawy cementowej i tynkuje na całej wysokości pomieszczenia.

 

Drugi sposób polega na nałożeniu warstw izolacyjnych z płynnej folii w sposób podany w instrukcji producenta. Bezpośrednio po wyschnięciu można tynkować ściany.

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

RafalT88
29-12-2009 21:36
Cytat Niestety ten sposób nic nie da. Kapilarne podciąganie nie zostanie zlikwidowane. Poza tym folia w płynie nie może pracować na odrywanie od podłoża. A swoją drogą, jak przy takim "rozwiązaniu" połączyć ze sobą te izolacje? ...
Gość marko
29-12-2009 12:03
folia w płynie (membrana ) musi być nakładana bardzo grubo, ale i tak jej elastyczność nie uchroni jej przed pęknięciami w stykach połączeniowych , dodatkowo powinno się w tych miejscach dać pas materiałowy z włókna szer 10cm dwukrotnie klejony na membranę (folię płynną ) ...
ifra
18-12-2009 08:38
Cytat Szkoda tylko, że "rzeczoznawca" przy całej swojej mądrości i fachowości zamiast krytykować nie podał swojej wersji porady. Nie pomógł w ten sposób ani osobie, która prosiła o poradę, ani wielu innym, którzy mają ten sam problem ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz