Jakie są rodzaje nawiewników okiennych i jak działają?

Jakie są rodzaje nawiewników okiennych i jak działają?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jaki nawiewnik okienny najlepiej zastosować i jaką wybrać opcję?

Dociekliwy Inwestor: – Czy możemy się zatrzymać przy nawiewnikach okiennych? Wiem, że są ich różne rodzaje.

Majster Guru: – Dobrze. Podstawowy podział to okienne lub ścienne, choć w nowych domach spotyka się głównie te pierwsze. Ze względu na sposób regulacji przepływu powietrza, mamy aż 4 popularne rodzaje.

  • O stałym przepływie, czy raczej stałym stopniu otwarcia, bez możliwości przymknięcia, stosowane w specyficznych miejscach, przede wszystkim w kotłowniach z kotłami na paliwa stałe i starszymi gazowymi (z otwartą komorą spalania). Ich wybór to kwestia priorytetu bezpieczeństwa – kocioł zawsze dostanie wystarczająco dużo powietrza i nie powstanie zabójczy tlenek węgla (czad). Ponadto w takich miejscach wentylacja musi być grawitacyjna, więc niezamykana kratka gwarantuje ciągły napływ dużej ilości świeżego powietrza, Takie nawiewniki, zwykle o dość małym przepływie, były też przez lata popularne jako najtańsza wersja nawiewników okiennych.

     

  • Regulowane ręcznie tym się różnią od poprzednich, że da się je przymykać i w ten sposób zmieniać intensywność wietrzenia. Taka regulacja teoretycznie pozwala ograniczyć zbyt intensywną wymianę powietrza np. w czasie mrozów. Jednak w praktyce mało kto pamięta o zmianie nastaw nawiewników.

     

  • Automatyczne ciśnieniowe utrzymują stały przepływ, niezależnie od zmian ciśnienia, głównie działania wiatru. Mamy więc stale zadany strumień powietrza wentylacyjnego, a w poprzednich typach w praktyce był on zmienny, bo przez szczelinę tej samej wielkości przelatuje nam więcej lub mniej powietrza, zależnie od siły wiatru. Zazwyczaj można je również regulować ręcznie.

     

  • Automatyczne higrosterowane reagują z kolei na wzrost poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W praktyce wzrost wilgotności w pomieszczeniu jest sygnałem, że powietrze trzeba wymienić. Bo parę wodną wydzielamy my sami, czyli jej zawartość w powietrzu rośnie, gdy w pokoju jest więcej osób albo gdy nasz poziom aktywności wzrasta, przykładowo ćwiczymy, a nie czytamy.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Brevis

Materiały do pobrania:
pdf icon Konsultacje z Majstrem Guru cz. 9
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz