Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest: | ||
TRAFNA | WPROWADZAJĄCA W BŁĄD |
Zakładając gruntowy wymiennik ciepła (GWC) od razu musimy zdawać sobie sprawę, że oszczędności w zimie będą mniejsze niż uzyskiwane dzięki rekuperacji, za to gruntowy wymiennik ciepła (GWC) z powodzeniem sprawdza się do chłodzenia powietrza w lecie, bo różnica pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza jest wówczas duża, sięgająca 20°C. Jednak, to technologia dość słabo znana inwestorom (a bywa, że i wykonawcom!), i zdarzają się rozwiązania zdecydowanie nietrafione.
A co powiesz o żwirowym GWC pod garażem? Czy to dobry pomysł?
Zrobić można, ale ja zawsze jestem przeczulony na to, że ktoś coś spartoli przy montażu i jednak trzeba będzie się do tego dostać. Ja zrobiłbym to pod trawnikiem, parę metrów powierzchni to nie kłopot, a dostęp (odpukać!) łatwy.
Obawy jak najbardziej uzasadnione, ale nikt nie zwrócił uwagi na jeszcze jeden, nie mniej istotny aspekt. Jeśli GWC ma służyć do podgrzewania powietrza w sezonie zimowym, to musi mieć możliwość regeneracji - uzupełnienia ciepła, które oddało. A termiczna regeneracja gruntu następuje głównie dzięki wodom opadowym i bezpośredniemu oddziaływaniu słońca. Grunt powinien być w związku z tym wystawiony na słońce i deszcz, a ten znajdujący się pod podłogą garażu niewątpliwie tych warunków nie spełnia.
Czasem też internautów ponosi fantazja i planują rozwiązania, nie dość, że nieskuteczne, to jeszcze potwornie drogie.
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?
Poczytałem o różnych typach GWC i w każdym z nich dostrzegam zalety i wady. Chciałbym zrobić GWC żwirowe, ale skąd na Pomorzu wziąć otoczaki w rozsądnej cenie?
Otoczaki można zastąpić kruszywem, to niestety znacznie pogarsza parametry GWC i dochodzi jeszcze jeden element, który dla mnie ma znaczenie, tj. promieniowanie. Większość dostępnych kruszyw charakteryzuje się wysokim promieniowaniem. Nie chcę dyskutować jaki faktycznie ma to wpływ na zdrowie, dla mnie jednak ma to znaczenie, nawet psychologiczne.
Będąc na zakupach w jednym z marketów budowlanych wpadła mi myśl, aby do budowy GWC wykorzystać cegły klinkierowe - kratówki.
Dlaczego klinkier? Bo ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i jest odporny na wilgoć.
Czemu akurat klinkier? Jest nienasiąkliwy, co mocno kładzie sprawę! Ma być nasiąkliwy! Dobra cegła lepiej się sprawdzi niż klinkier...
Czasem też ktoś rezygnuje z tego rozwiązania, bojąc się problemów które można rozwiązać w banalnie prosty sposób.
Też zastanawiałem się nad GWC, ale zrezygnowałem, bo przez większość roku temperatura na dworze wynosi kilkanaście stopni, w związku z czym powietrze do domu wchodzi np 15°C, a nie 5 czy 7°C - bo taka temp jest pod ziemią....
Rozwiązanie rzeczywiście jest proste.
Kontaktowałeś się z kimś z firmy wykonawczej, zanim zrezygnowałeś?
Robi się dwie czerpnie powietrza - jedną przed GWC i wtedy powietrze przechodzi przez złoże (na zimę i upały); oraz drugą, w której nie wykorzystuje się GWC - np. wysoko na ścianie domu (gdy temperatura na zewnątrz nam odpowiada).
Jarosław Antkiewicz