Jak poprawić jakość powietrza w domu? Poznaj 4 sposoby.
1) Klimatyzacja
Jednym z nich jest zastosowanie klimatyzacji. Co prawda jej głównym zadaniem jest ochładzanie powietrza w letnie dni, ale niektóre urządzenia wyposażone są dodatkowo w specjalne filtry zatrzymujące pyłki, bakterie i zarodniki grzybów, a także dym tytoniowy i inne nieprzyjemne zapachy.
Klimatyzatory montuje się najczęściej na ścianie, ale w sprzedaży dostępne są też modele sufitowo-przypodłogowe, kasetonowe (do umieszczenia w suficie podwieszanym), a także kanałowe - w tym wariancie klimatyzator znajduje się w innym pomieszczeniu (np. gospodarczym), a z chłodzonym wnętrzem łączą go kanały powietrzne.
Niestety, urządzenia z interesującymi nas funkcjami nie są tanie - mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Podobnie jak w przypadku wentylacji, również urządzenia klimatyzacyjne wymagają regularnego serwisowania i czyszczenia.
2) Oczyszczacz powietrza
Dużo taniej, bo już za kilkaset złotych, kupimy oczyszczacz powietrza. To niewielkie, przenośne urządzenie, które uzupełnia system wentylacji. Jest proste w użyciu - nie wymaga żadnych instalacji, wystarczy je podłączyć do gniazdka. Dzięki specjalnym filtrom zatrzymuje alergeny, pyłki, kurz oraz nieprzyjemne zapachy. Droższe modele mogą też jonizować powietrze lub emitować dowolny aromat. Na cenę oczyszczacza wpływ ma jego moc - należy ją dobrać w zależności od wielkości oczyszczanego pomieszczenia.
- Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
Urządzenie należy ustawić w oddaleniu od ścian, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza.
3) Nawilżacz powietrza
Z wyglądu może przypominać oczyszczacz (w sprzedaży dostępne są modele o bardzo interesującym designie, mogące stanowić ozdobę wnętrza), ale działa inaczej. Przed uruchomieniem wlewa się do niego wodę - kranówkę lub demineralizowaną, w zależności od zaleceń producenta. Zadaniem urządzenia jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. To istotne szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze we wnętrzach się wysusza.
Tymczasem odpowiedni poziom wilgotności ułatwia oddychanie, ma wpływ na nasze samopoczucie i komfort snu. Niektóre modele wyposażone są w czujnik wilgotności, który - w zależności od potrzeb - włącza lub wyłącza urządzenie. W sprzedaży dostępne są też nawilżacze z funkcją jonizacji i aromaterapii.
Urządzenie powinniśmy ustawić w centralnym miejscu pomieszczenia. Jego skuteczność będzie większa, gdy jednocześnie zamkniemy okna (podobnie jak w przypadku klimatyzacji).
4) Osuszacz powietrza
Powietrze w domu nie może być też zbyt wilgotne, bo skutkiem będzie rozwój grzybów i pleśni. Dlatego w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak suszarnie czy łazienki (a także np. w zalanych piwnicach), stosuje się osuszacze powietrza. To przenośne urządzenia, często wyposażone w filtry i wkłady zapachowe. W ciągu kilku godzin mogą odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody. W modelach kondensacyjnych powietrze po schłodzeniu zamieniane jest na wodę, a ta trafia do zbiornika, który trzeba opróżniać.
Wygodniejsze w użyciu i wydajniejsze są osuszacze adsorpcyjne. W tym wariancie wilgoć z powietrza pochłaniana jest przez specjalny filtr z chłonnym granulatem.
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Redaktor: Norbert Skupiński