Funkcje i możliwości klimatyzatora

Funkcje i możliwości klimatyzatora

Do niedawna klimatyzatory montowano głównie w biurach, hotelach, galeriach handlowych. Jednak coraz gorętsze lata i przystępne ceny tych urządzeń sprawiają, że stają się one standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora.

Wcześniej czy później wszelkie urządzenia podnoszące komfort korzystania z wnętrz, wykorzystywane w budynkach komercyjnych (hotelach, biurowcach itp.) trafiają także do domów jednorodzinnych. Tak stało się z odkurzaczami centralnymi, tak dzieje się z klimatyzatorami. I trudno się temu dziwić - lata mamy coraz gorętsze, nowe domy często mają ogromne przeszklenia od południa, więc w środku robi się za ciepło. Czemu zatem nie zamontować urządzenia dającego przyjemny chłód, jeśli kosztuje ono tyle, co droższy telewizor?

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator działa na tej samej zasadzie, co lodówka. Tyle że lodówka chłodzi tylko swoje wnętrze, a klimatyzator całe pomieszczenie. Urządzenie składa się z dwóch wymienników ciepła (parownika i skraplacza), sprężarki, zaworu rozprężnego oraz dwóch wentylatorów. W parowniku (to odpowiednik zamrażalnika) powietrze jest schładzane. Czynnik chłodniczy (tradycyjnie nazywany freonem) krąży między nim i skraplaczem. W parowniku odbiera ciepło z pomieszczenia, w skraplaczu oddaje je do otoczenia. Obieg działa dzięki zasilanej elektrycznie sprężarce. Zadaniem wentylatorów jest zwiększenie przepływu powietrza wokół wymienników ciepła.

Samo urządzenie jest dość proste oraz łatwe w obsłudze. Można je zamontować w dowolnym momencie, także w użytkowanym domu.

Jaki klimatyzator wybrać?

Generalnie klimatyzatory dzielą się na dwa rodzaje - kompaktowe i typu split. Kompaktowe mają wszystkie elementy w jednej obudowie, do tej grupy należą modele przenośne. Ich działanie polega raczej na wytworzeniu strumienia chłodnego powietrza, niż solidnym schłodzeniu całego wnętrza. Urządzenie montuje się samodzielnie, jedyne co trzeba zrobić, to wyprowadzić rurę wywiewną na zewnątrz domu, np. przez uchylone okno. Ale wtedy do środka napływa gorące powietrze. Sam klimatyzator w czasie pracy też się nagrzewa, a przy kompaktowej konstrukcji część ciepła oddaje do pomieszczenia, które ma chłodzić. Modele przenośne mają pojemniki na skropliny, które trzeba opróżniać. Wadą klimatyzatorów kompaktowych jest też wysoki poziom hałasu, wytwarzanego w czasie pracy (za co odpowiada głównie sprężarka).

Urządzenia typu split są dwuczęściowe. W pomieszczeniu montuje się tylko jednostkę wewnętrzną (są w niej parownik, filtry i wentylator). Druga jednostka, z głośną sprężarką, oddającym ciepło skraplaczem i zaworem rozprężnym, trafia na zewnątrz. Dzięki temu hałas generowany przez klimatyzator nie jest uciążliwy dla domowników. Obie jednostki łączą cienkie rurki, którymi płynie czynnik chłodniczy.

Inwestorzy zainteresowani chłodzeniem kilku pomieszczeń naraz mogą wybrać modele multi split. Tu jednostka zewnętrzna, o dużej mocy, współpracuje z kilkoma wewnętrznymi (do 5). Działaniem każdej z nich można sterować osobno.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora multi split
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora multi split. (fot. Daikin)

Jednostki wewnętrzne klimatyzatora występują w różnych odmianach. Ze względu na miejsce montażu, dzieli się je na:

  • ścienne - najpopularniejszy wariant, urządzenie wisi na ścianie pod sufitem;
  • sufitowo-przypodłogowe, montowane albo pod sufitem, albo przy podłodze;
  • kasetonowe - instalowane w sufitach podwieszanych o wymiarach stelaża sufitowego 60 × 60 cm. Jest to jednak rozwiązanie raczej do biura, niż do domu;
  • kanałowe - w tym wariancie jednostka znajduje się nie w pomieszczeniu, które ma schłodzić, a za ścianą, np. w garażu, a do chłodzonego wnętrza zimne powietrze trafia specjalnymi kanałami.
Klimatyzator ścienny
Klimatyzator ścienny (fot. Free/Gree)
Klimatyzator przenośny
Klimatyzator przenośny (fot. Sharp)
Klimatyzator kasetonowy
Klimatyzator kasetonowy (fot. Iglotech)

Ważne parametry klimatyzatora

O efektywności urządzenia decyduje moc chłodnicza (podawana przez producentów jako nominalna), liczona w kW - im większa, tym sprzęt lepiej chłodzi. Jednak rzeczywista wydajność chłodzenia zmienia się, ponieważ zależy jeszcze od innych czynników, np. różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Przyjmuje się, że do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, wystarcza klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW. Dla ułatwienia wyboru producenci często podają powierzchnię wnętrza, które wydajnie ochłodzi konkretny model.

Jeśli inwestorowi zależy na funkcji grzania, którą oferuje wiele klimatyzatorów, powinien sprawdzić moc grzewczą. Klimatyzatory pracujące jako urządzenia grzewcze stają się w zasadzie pompami ciepła typu powietrze/powietrze.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na efektywność pracy urządzenia, określoną klasą energetyczną (np. A, B). Najmniej energii zużywają modele klasy A+++, nieco więcej A++, potem A+, A, B itd.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Jeżeli chcemy korzystać z funkcji grzania, sprawdźmy informację o dopuszczalnej temperaturze zewnętrznej, w jakiej może pracować klimatyzator. Niektóre modele mogą działać tylko do -5, inne do -15°C. Jeśli nie mają zabezpieczenia przed zamarzaniem pary wodnej na wymienniku ciepła w jednostce zewnętrznej, można z nich korzystać tylko przy temperaturze zewnętrznej +5 czy nawet +7°C.

Bardzo ważnym parametrem jest poziom głośności, dokładniej poziom ciśnienia akustycznego, podawany w decybelach (dB). Im wyższa jest ta wartość, tym hałas będzie większy. Jeśli urządzenie ma kilka biegów, na każdym kolejnym pracuje głośniej - nie dajmy się zmylić sprzedawcy, który zaprezentuje pracę klimatyzatora na najniższym biegu. Ciągły poziom hałasu akceptowalny we wnętrzach to około 25 dB.

Dla niektórych użytkowników znaczenie mogą mieć także wymiary i waga urządzenia czy jego wygląd. Esteci mogą wybierać klimatyzatory z dekoracyjnymi panelami frontowymi.

Klimatyzator ścienny w salonie z dużymi przeszkleniami
W domach z modnymi dużymi przeszkleniami od południa, klimatyzator może być niezbędny. (fot. Free/Gree)

Dodatkowe funkcje klimatyzatora

Jedną z najpopularniejszych jest oczyszczanie powietrza. Filtry są standardowym wyposażeniem klimatyzatora, ale mogą być bardzo różne. W zależności od rodzaju wyłapują pyłki, bakterie, kurz, neutralizują nieprzyjemnie zapachy. Trzeba pamiętać, że im dokładniejsza filtracja, tym większe opory przepływu, więc nie w każdym urządzeniu filtr da się wymienić na skuteczniejszy.

Klimatyzator może również jonizować powietrze, nawilżać je, albo osuszać. Niektóre modele mają tryb cichej pracy nocnej, opcję programowania temperatury w zależności np. od pory dnia, automatycznie załączają się po zaniku napięcia.

Eksploatacja klimatyzatora

Jednostki wewnętrzne najczęściej montuje się pod sufitem, możliwie blisko okna. Pozwala to na uzyskanie równomiernego rozkładu temperatury, ponieważ powietrze nagrzewane przez okno jest szybko chłodzone. Klimatyzatory naścienne z bocznymi wylotami powietrza powinny być montowane na ścianach łatwych do czyszczenia.

Jednostkę zewnętrzną najlepiej umieścić w cieniu, w miejscu umożliwiającym swobodny przepływ powietrza. Raczej od strony północnej.

Klimatyzatory powinny pracować przy ograniczonym napływie powietrza zewnętrznego. Przed włączeniem urządzenia, okna i drzwi w chłodzonym pomieszczeniu trzeba zamknąć. Jednak wentylacja ma być zapewniona.

Bardzo ważna jest wymiana filtrów oraz okresowa dezynfekcja klimatyzatora - w wilgotnym środowisku rozwijają się niebezpieczne dla zdrowia grzyby i bakterie. Trzeba też pamiętać, że dla organizmu człowieka niekorzystna jest duża różnica temperatury w klimatyzowanym wnętrzu i na zewnątrz. Nie powinna ona przekraczać 7°C.

Redaktor: Janusz Werner
fot. otwierająca: Fujitsu / Klima-Therm

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Gość maciek lbn
20-02-2011 12:45
witam kto mi moze pomoc mam problem z klimatyzatorem nie grzeje tak jak powinien czy to moze byc przyczyna zlego montazu? moze gdzies popelnilem blad montujac go? czy to zalezy od pomieszczenia jakie sa standardy? jezeli ktos moze mi pomoc prosze wiadomosc na maila (maciek882@interia.pl) z gory dziekuje!..
klimatysatory
16-04-2010 16:17
Dla mnie ważna jest funkcja autorestartu. W przypadku zaniku prądu klimatyzator zapamiętuje parametry, na jakie został ustawiony. Po ponownym uruchomieniu instalacji elektrycznej zaczyna pracować tak, jak zaprogramowaliśmy go przed awarią. Szczególnie przydatne jest to w przypadku klimatyzatorów ...
Gość Asia
14-12-2009 02:16
Dużo się mówi o klimatyzatorach i ich funkcjach chłodniczych, ale przecież maja one również opcje grzania i to jest bardzo dobra wiadomość, że możemy sie przy okazji chłodniejszych dni dogrzać. McQuay posiadają ciekawe rozwiązanie tzw. agregaty wody lodowej, a jeżeli chodzi ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz