Funkcje i możliwości klimatyzatora

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Funkcje i możliwości klimatyzatora

Większość klimatyzatorów ma w wyposażeniu pilota, którym można zaprogramować tryb pracy urządzenia. Zazwyczaj jest to programowanie w cyklu 24-godzinnym, a w niektórych, droższych urządzeniach – w cyklu tygodniowym.

Klimatyzator na ścianie
Klimatyzator na ścianie (fot. Mitsubishi Electric)

Dzięki temu możemy ustawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu, określić godziny, w których klimatyzator ma chłodzić w trybie pracy nocnej (to znaczy na najcichszym biegu) i czas, kiedy ma chłodzić najintensywniej.

Możemy też zaprogramować temperaturę, w jakiej urządzenie ma się uruchamiać i w jakiej wyłączać, a także określić godziny jego pracy, bo oczywiście nie ma sensu, żeby pracowało i zużywało energię wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Dzięki funkcji auto-restart po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włącza. Wygodna też jest funkcja szybkiego chłodzenia, umożliwiająca w krótkim czasie obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Klimatyzatory nie pobierają świeżego powietrza z zewnątrz, lecz zapewniają jedynie chłodzenie pomieszczenia.
Możemy sterować kierunkiem wypływu powietrza z kratek wylotowych – w zależności od typu i ceny urządzenia mamy możliwość ustawienia od 3 do 5 różnych kątów nadmuchu lub możemy regulować to płynnie.

Klimatyzatory nie pobierają świeżego powietrza z zewnątrz, lecz zapewniają jedynie chłodzenie pomieszczenia. Wymuszając ruch powietrza, powodują wznoszenie się kurzu, dlatego warto kupić klimatyzator wyposażony w odpowiedni filtr, który będzie oczyszczać powietrze z pyłów i kurzu. Najczęściej stosowane są filtry węglowe. Można także zastosować inne, np. filtry katechinowe, które wykazują działanie antyalergiczne, antybakteryjne i antywirusowe dzięki zastosowaniu w nich specjalnej substancji biologicznie czynnej pochodzenia naturalnego. Filtry należy wymieniać po każdym sezonie letnim.

Można również kupić klimatyzatory wyposażone w jonizatory powietrza, które wytwarzają jony ujemne, neutralizujące jony dodatnie. W ten sposób oczyszczają one powietrze, bo to właśnie jony dodatnie, wytwarzane na przykład przez monitor komputera i telewizor, odpowiedzialne są za utrzymywanie w powietrzu cząstek kurzu i wpływają niekorzystnie na zdrowie człowieka. Jony ujemne są natomiast namiastką świeżego powietrza, jakim oddychamy nad morzem, w lesie czy w górach.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora
Jednostka zewnętrzna może wisieć na ścianie lub stać przy niej (fot. Daikin)

Regulacja temperatury powietrza w pomieszczeniu

Sposób regulacji ilości zimnego powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator zależy od klasy klimatyzatora, a zatem od jego ceny.

W najprostszych urządzeniach musimy sami zmieniać biegi wentylatora – w ten sposób szybciej lub wolniej ochładza on pomieszczenie do temperatury ustawionej na termostacie. Zazwyczaj mamy do dyspozycji dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre modele mają dodatkowo tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury.

W nowocześniejszych rozwiązaniach jest klimatyzator z tzw.  inwerterem – urządzeniem elektronicznym dostosowującym moc chłodniczą do aktualnych potrzeb pomieszczenia. Można w nim płynnie zmieniać temperaturę wydmuchiwanego powietrza zależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu.

Klimatyzator ten ochładza tylko taką ilość powietrza, która jest potrzebna w danym momencie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 30% energii w stosunku do zwykłego klimatyzatora, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje dwukrotnie mniej czasu. Niestety klimatyzatory z inwerterem są dużo droższe od tradycyjnych.

Schemat budowy klimatyzatora
Schemat budowy klimatyzatora

Niektóre firmy oferują modele, w których oprócz inwertera zamontowany jest specjalny czujnik, za pomocą którego klimatyzator mierzy temperaturę we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia, np. przy biurku i do niej dostosowuje ilość nawiewanego powietrza. Dzięki temu koszty chłodzenia są jeszcze niższe, a komfort – wyższy.

Monika Kuśnierowicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość maciek lbn

20 Lut 2011, 11:45

witam kto mi moze pomoc mam problem z klimatyzatorem nie grzeje tak jak powinien czy to moze byc przyczyna zlego montazu? moze gdzies popelnilem blad montujac go? czy to zalezy od pomieszczenia jakie sa standardy? jezeli ktos moze mi pomoc prosze wiadomosc na maila (maciek882@interia.pl) z gory dziekuje!..

time image

16 Kwi 2010, 14:17

Dla mnie ważna jest funkcja autorestartu. W przypadku zaniku prądu klimatyzator zapamiętuje parametry, na jakie został ustawiony. Po ponownym uruchomieniu instalacji elektrycznej zaczyna pracować tak, jak zaprogramowaliśmy go przed awarią. Szczególnie przydatne jest to w przypadku klimatyzatorów ...

time image

Gość Asia

14 Gru 2009, 01:16

Dużo się mówi o klimatyzatorach i ich funkcjach chłodniczych, ale przecież maja one również opcje grzania i to jest bardzo dobra wiadomość, że możemy sie przy okazji chłodniejszych dni dogrzać. McQuay posiadają ciekawe rozwiązanie tzw. agregaty wody lodowej, a jeżeli chodzi ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny