Klimatyzacja kanałowa w wyremontowanym domu z bali

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klimatyzacja kanałowa w wyremontowanym domu z bali

Wyższość klimatyzacji kanałowej, powiązanej z wentylacją mechaniczną, polega na tym, że jej działanie obejmuje cały budynek, a nie tylko wyznaczone strefy - mówią Karolina i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy klimatyzator użytkują od 2020 r.

Dom:

 • Parterowy z użytkowym poddaszem;
 • Powierzchnia 179 m2;
 • Ściany z bali o grubości 25 cm z 12 cm ociepleniem z wełny mineralnej;
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
 • Lokalizacja - w słońcu.

Klimatyzacja:

 • Włączona do układu wentylacji mechanicznej;
 • Inwerterowa jednostka zewnętrzna i kanałowa jednostka wewnętrzna, wydajność 5 kW;
 • Średni spręż dyspozycyjny do 150 Pa;
 • Hałas w trakcie pracy pracy 25 dB.
 • Sterowanie - przez przewodową automatykę inteligentną.
 • Lokalizacja jednostki wewnętrznej - na strychu, na rurze wychodzącej z centrali wentylacyjnej.

Decyzja: W 2019 r., przed podjęciem generalnego remontu, określiłem, jakie technologie koniecznie chcę wprowadzić pod dach domu. Były to - przewodowy układ domu inteligentnego, wentylacja z odzyskiem ciepła, kanałowa klimatyzacja, fotowoltaika. Instalatorzy najpierw zbudowali i zintegrowali ze sobą dwie pierwsze instalacje. Od razu ustaliłem z nimi, że wkrótce dołączą dwie pozostałe. Stało się to jesienią 2020 r.

Urządzenia klimatyzacyjne, czyli agregat na zewnątrz i wewnętrzna kanałowa jednostka pochodzą od tego samego japońskiego producenta, co centrala wentylacji z odzyskiem ciepła. To celowy zabieg - chciałem, żeby urządzenia ze sobą współpracowały i jeden autoryzowany technik mógł w przyszłości przeprowadzać ich przegląd. Fachowcy dobrali model bardzo energooszczędny, z czynnikiem chłodniczym R32, dobrym filtrowaniem, cichą pracą.

Jeśli chodzi o funkcje, to najbardziej interesuje mnie chłodzenie, dopiero w drugiej kolejności - ogrzewanie powietrza oraz osuszanie go i filtrowanie.

Jednostkę zewnętrzną klimatyzatora zawieszono na północnej elewacji
Jednostkę zewnętrzną zawieszono na północnej elewacji.

Klimatyzacja kanałowa - rady i przestrogi:

 • Wyższość klimatyzacji kanałowej, powiązanej z wentylacją mechaniczną, polega na tym, że jej działanie obejmuje cały budynek, a nie tylko wyznaczone strefy. Dodanie jej do wentylacji z odzyskiem ciepła było dość łatwe. Wewnętrzna jednostka została podłączona do głównego przewodu wentylacyjnego za centralą z rekuperatorem, który później rozgałęzia się i jego odnogi trafiają do poszczególnych pomieszczeń, kończąc się anemostatami lub podłużnymi nawiewnikami. Montaż polegał na wycięciu otworu w przewodzie wentylacyjnym i umocowaniu przy nim klimatyzatora oraz na doprowadzeniu do niego, przez północną ścianę domu, rurek miedzianych wypełnionych freonem, biegnących od jednostki zewnętrznej. Prace, łącznie z integracją klimatyzacji z automatyką domu inteligentnego, trwałyby jedną dniówkę, gdyby nie brak... zasilania elektrycznego jednostki zewnętrznej. W ferworze rozległego remontu wykonawca zapomniał go wyprowadzić na zewnątrz. Na szczęście agregat na zewnątrz wisi przy ścianie przylegającej do pomieszczenia technicznego z rozdzielnicą-szafą elektryczną i dorobienie zasilania nie trwało długo.
 • Algorytm automatyki domowej jest sformułowany następująco - w zimie klimatyzacja ma zadanie o 1°C ogrzać powietrze wychodzące z centrali wentylacyjnej, jeżeli jego temperatura mieści się w 18-20°C, a jeśli będzie niższa niż 18°C - ogrzać je o 2°C. Natomiast, jeśli powietrze nawiewane osiągnie 21°C, to klimatyzator przejdzie w tryb wentylacji. W lecie zamierzam włączać funkcję chłodzenia na żądanie. W poprzednim domu dobrze sprawdzało się inicjowanie jej w kwietniu i wyłączenie we wrześniu. W pozostałych miesiącach działał tryb grzanie. Ponieważ w moim układzie jest jedna jednostka wewnętrzna, do mierzenia temperatury wyznaczyłem naszą sypialnię.
 • Instalacja wymaga regularnego odgrzybiania oraz czyszczenia lub wymiany filtrów! Będę regularnie wzywać serwisanta, który przywiezie profesjonalne preparaty i filtry. Wcześniej poprosiłem o umieszczenie jednostki wewnętrznej w łatwo dostępnym miejscu, które takie czynności mu ułatwi.

Koszty instalacji klimatyzacji kanałowej:

 • Instalacja z montażem 20 000 zł.
 • Serwis średnio 350 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W instalacji kanałowej widoczne są tylko nawiewniki i anemostaty.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość www.recool.pl

17 Mar 2021, 12:47

"Wyższość klimatyzacji kanałowej, powiązanej z wentylacją mechaniczną, polega na tym, że jej działanie obejmuje cały budynek, a nie tylko wyznaczone strefy. Dodanie jej do wentylacji z odzyskiem ciepła było dość łatwe." Połączenie kanałówki z reku nie ma większego sensu, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje