Rekuperator w domu z bali - problemy z rozprowadzeniem rur

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperator w domu z bali - problemy z rozprowadzeniem rur

Żeby nowa wentylacja prawidłowo działała, ekipa remontowa musiała zaślepić grawitacyjne przewody. Doprowadzenie rur na poddasze nie było trudne. Więcej problemów było z rozprowadzeniem ich na parterze - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.

Dom:

 • Parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3.
 • Ogrzewanie - gazem z sieci.
 • Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację.

Wentylacja mechaniczna:

 • Centrala z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem, wydajność 500 m3/h, automatyczny by-pass.
 • Lokalizacja - na strychu.
 • Sterowanie - skonfigurowane z przewodową instalacją domu inteligentnego.
 • Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, o średnicy 100 mm do 200 mm.
Długie kanały nawiewne zastosowano w salonie, w reszcie domu - anemostaty w ścianach i suficie.

Decyzja: Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, więc poprzedni dom wyposażyłem w inteligentnie sterowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W obecnym z bali - który kupiliśmy z żoną, gdy miał już 20 lat - zastaliśmy klasyczną wentylację grawitacyjną. Od razu odczuliśmy różnicę w komforcie mieszkania, dlatego podczas generalnego remontu w 2019 r. zdecydowałem się również w nim założyć rekuperację. W istniejącym budynku nie było to łatwe!

Z tego powodu najpierw wyszukałem profesjonalną firmę, zajmującą się takimi systemami, by upewnić się, że jest to możliwe. W trakcie wizji lokalnej omówiłem ze specjalistami szczegóły mojego zapotrzebowania i skontaktowałem ich z wykonawcą (to on miał rozprowadzić kanały wentylacyjne). Fachowcy zarekomendowali centralę z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem ciepła. Dzięki jego pracy w sezonie grzewczym powietrze nawiewane przez wentylację nie jest za suche (to dlatego, że jego membrany przepuszczają i ciepło, i wilgoć).

Technicy wytypowali energooszczędny model centrali, który mogli włączyć do przewodowej instalacji domu inteligentnego. Przygotowali projekt systemu, wykorzystując okrągłe przewody o średnicy 100-200 mm i umieszczając centralę na strychu. Do nich należał też montaż i uruchomienie centrali, sprawdzenie przepływu powietrza przez kanały. Integracji sterowania centralą instalacją inteligentną dokonała moja firma.

Sterowanie wentylacją zintegrowano z instalacją inteligentną (ustawienia na regulatorze centralnym w salonie).

Wentylacja z rekuperatorem w domu z bali - rady i przestrogi:

 • Żeby nowa wentylacja prawidłowo działała, ekipa remontowa musiała zaślepić grawitacyjne przewody. Doprowadzenie rur na poddasze nie było trudne, ponieważ położyła je na podłodze strychu i skierowała do otworów w suficie. Więcej problemów wiązało się z rozprowadzeniem ich na parterze - musieliśmy przeznaczyć na to część garderoby na poddaszu. Projektanci wykorzystali też przestrzenie między sufitowymi belkami w salonie oraz ścianę w kuchni. Na poddaszu zamontowali tłumik.
 • Kiedy wychodzimy z domu, uruchamiając alarm, automatyka przestawia obroty centrali na bieg niski. Kiedy wracamy i rozbrajamy alarm, zdalnie włącza się tryb pracy auto. Natomiast gdy na centralnym regulatorze automatyki domowej (znajduje się on w salonie) zadajemy scenę "impreza", system wentylacji przechodzi na bieg wysoki i aktywowane zostają sceny świetlne. W lecie inicjuje się na noc tryb by-pass, lecz nie sprawdziło się to przy długotrwałych upałach w 2019 r. Potwierdziło się moje przypuszczenie, że do schłodzenia powietrza na poddaszu potrzebna będzie instalacja z klimatyzatorami bo drewniany dom szybko się nagrzewa. Z tego powodu zdecydowałem się połączyć oba układy - jesienią 2020 r. kupiłem klimatyzatory od tego samego producenta i zatrudniłem tych samych fachowców do montażu. W pierwszym roku użytkowania kilkakrotnie odkurzałem filtry. Po roku wykorzystałem obecność instalatorów (przy zakładaniu klimatyzacji) i poprosiłem ich o serwis oraz wymianę filtrów. Zgodnie z instrukcją, będę to powtarzał co rok.

Koszty montażu wentylacji z rekuperatorem w domu z bali:

 • cała instalacja z robocizną 25 000 zł, w tym centrala 10 000 zł;
 • serwis i wymiana filtrów 400 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje