Wentylacja z rekuperatorem - co miesiąc wymieniam filtry!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wentylacja z rekuperatorem - co miesiąc wymieniam filtry!

Na listę życzeń, dotyczącej przyszłego domu, wpisaliśmy z żoną wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Ucieszyliśmy się, że system wybrany przez dewelopera, spełnia wszystkie nasze oczekiwania - mówi Wojtek, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 25 cm i 15 cm styropianu; powierzchnia 140 m2.
 • Instalacja ogrzewania - powietrzna pompa ciepła i 100% podłogówka.
 • Na oknach rolety zewnętrzne.

Wentylacja mechaniczna:

 • Od polskiego producenta, z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, sprawność temperaturowa od 65 do 92%, wydajność 420 m3/h, system antyelektrostatyczny, by-pass elektroniczny, jonizator, filtr antysmogowy i G4.
 • Lokalizacja - na strychu.
 • Sterowanie - panel dotykowy.
 • Przewody wentylacyjne - z tworzywa PE średnicy od 100 mm do 200 mm.

Decyzja: Na listę życzeń, dotyczącej przyszłego domu, wpisaliśmy z żoną wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Umożliwia ona, oprócz odzysku ciepła i oszczędzania energii grzewczej, przebywanie w zdrowym przefiltrowanym powietrzu. Aby ułatwić jej sterowanie chcieliśmy mieć poręczny elektroniczny panel. Ucieszyliśmy się, że system wybrany przez dewelopera, spełnia wszystkie nasze oczekiwania i ma dobrej klasy filtry, które łatwo możemy sami wymienić.

Centrala wentylacyjna znajduje się na ocieplonym nieużytkowym strychu
Centrala wentylacyjna znajduje się na ocieplonym nieużytkowym strychu.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Od dewelopera dowiedziałem się, że zatrudnił do ułożenia instalacji specjalistyczną firmę. Instalatorzy poprowadzili kanały wentylacyjne z tworzywa PE oraz dobrali centralę. Producent fabrycznie założył na wlocie i wylocie filtry G4, ale ja na wlocie powietrza wolę mieć wersje antysmogowe (jest to dopuszczalne). Jeszcze przed zakupem domu, zobaczyliśmy z żoną w Internecie zdjęcia filtrów obrazujące jak dużo brudu wpada z powietrzem do wnętrza (był to kolejny impuls do korzystania z wentylacji mechanicznej). Po przeprowadzce sprawdziłem, jak szybko brudzą się nasze. W efekcie co miesiąc zaznaczyłem w kalendarzu wydarzenie "wymiana filtrów". Kupuję oryginalne filtry antysmogowe, natomiast te z klasą G4 robię sam - kupiłem rolkę specjalnej włókniny, którą tnę na kawałki i osadzam w ramce. Zajmuje to 5 minut.
 • Na lato włączyłem tryb letni (zaprogramowałem bieg 1 na dzień i bieg 3 na noc z wietrzeniem przez 20% czasu). Automatyczny by-pass oraz zaciąganie rolet zewnętrznych w gorące dni umożliwiały lekkie schłodzenie pomieszczeń o 2-3°C w porównaniu z temperaturą na zewnątrz. To wystarczało. Na razie nie musimy dodawać klimatyzacji. Na zimę zadałem tryb normalny, bieg 1 na dzień z funkcją wietrzenia i bieg 2 na noc. Dobrze, że deweloper kupił opcję centrala + regulator ścienny i założył go w kotłowni. Zmiana nastawień odbywa się bez wchodzenia na strych. Polecam taki regulator, jeśli centrala znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Kupiliśmy drzwi wewnętrzne podcięte na dole. Trzeba o tym pamiętać! Jedyna wada instalacji - w gabinecie urządziliśmy siłownię i ze względu na obecny charakter pomieszczenia, przydałby się tu wywiew, a nie nawiew. Tego, niestety, nie możemy regulować.
Filtr po miesięcznej eksploatacji
Filtr po miesięcznej eksploatacji

Koszty instalacji wentylacji z rekuperatorem:

 • centrala wentylacyjna 4400 zł;
 • regulator 1000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Możliwe, że w powietrzu dużo zanieczyszczeń. Tak to już jest w niektórych porach roku. Przy tradycyjnej wentylacji i bez systemu filtracji nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jedno jest pewne. W domu oddychasz czystym powietrzem Przy okazji zaproponuje film o rekuperacji. Temat ...

time image

Gość www.recool.pl

17 Mar 2021, 12:50

Ładna pajęczyna z flexów. Działa to w ogóle?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje