Dom piętrowy od dewelopera - zgodny z długą listą życzeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom piętrowy od dewelopera - zgodny z długą listą życzeń

Dom, zakupiony w stanie deweloperskim, spodobał się Agnieszce i Wojtkowi głównie ze względu na wymarzony wygląd bryły oraz wyposażenie w pompę ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Jednocześnie wiele innych elementów pasowało do ich długiej listy życzeń i wytycznych - sami dołożyli rolety zewnętrzne i bezprzewodowy system domu inteligentnego.

Dom murowany, piętrowy z wiatą garażową; dwuwarstwowe ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 25 cm i styropianu o grubości 15 cm; dach pokryty płaską blachą (na rąbek stojący).

 • Powierzchnia działki: 943 m2.
 • Powierzchnia domu: 140 m2.
 • Powierzchnia garażu: 18 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 6279 zł.

Jesienią 2019 r. małżonkowie postanowili wyprowadzić się z mieszkania w mieście. Początkowo zamierzali kupić gotowy budynek, lecz żadne ogłoszenie nie wzbudziło w nich mocniejszego bicia serca. Zdecydowali się na wzniesienie swojej siedziby na podstawie katalogowego projektu. Jednak już w styczniu zmienili plany, ponieważ znaleźli odpowiedni dom w stanie deweloperskim. Urządzili go w stylu skandynawskim.

Precyzyjna lista życzeń

W fazie poszukiwania autorskiej koncepcji architektonicznej i działki, właścicielka sporządziła listę oczekiwań, które przyszły dom powinien spełniać. Miał być parterowy, ewentualnie mieć dwa pełne piętra oraz wyznaczoną liczbę wnętrz (Agnieszka szczegółowo określiła ich pożądaną wielkość i wyszło jej łącznie 140 m2, np. o wspólnym gabinecie napisała "muszą się w nim zmieścić 2 duże głębokie biurka + szafki na dokumenty", a o siłowni - "mała, z miejscem na ławkę do podnoszenia ciężarów + stacjonarny drążek i sztangę z ciężarami").

Niektóre wytyczne, dotyczące bryły, podała następująco - "bardzo prosta, plan prostokąta + dostawiona wiata garażowa, bez balkonów i lukarn, dach dwuspadowy i bezokapowy z kątem nachylenia około 40° (na ogniwa fotowoltaiczne) i skierowany na północ-południe, podcień z tarasem i salon od strony południowej, elementy drewniane na elewacji, prostokątne okna z podtynkowymi roletami zewnętrznymi, standard energetyczny obowiązujący od 2021 r." W punkcie "Ogrzewanie i wentylacja" wpisała wentylację mechaniczną z rekuperatorem, pompę ciepła, wodne ogrzewanie podłogowe.

Architektura: BR3 Architekci; Rzut parteru i rzut piętra

- W styczniu 2020 r. trafiliśmy na zadrzewioną działkę, na której stał dom do kupienia - opowiada Agnieszka. - Z niecierpliwością czekaliśmy na obejrzenie go od środka, bo jego bryła wyglądała, jakby ją ktoś wyjął z naszych marzeń. Niesamowite okazało się to, że przy pierwszej wizji lokalnej mogliśmy odhaczyć "ptaszkami" niemal pełną listę spisanych wytycznych! Dotyczyło to bryły, pomieszczeń, instalacji, działki.

Od sprzedawcy i autora całego przedsięwzięcia w jednej osobie dowiedzieliśmy się, że doświadczenie budowlane nabył za granicą i po powrocie do Polski zamierza zająć się deweloperką na małą skalę. Pierwsza nieruchomość, wystawiona przez niego na sprzedaż, potwierdziła, że ma ku temu wiedzę i dryg. Ze względu na wysoką jakość materiałów i instalacji oraz na innych chętnych skłonnych do zakupu, szybko podjęliśmy decyzję na tak. W ciągu dwóch tygodni załatwiliśmy w banku kredyt, potem pozostałe formalności.

Front domu skierowano na północ. Piętrowa bryła jest prosta i przykryta dwuspadowym dachem bez okapów (wykończonym blachą na rąbek stojący). Ze względu na drzewa, deweloper wykończył elewację trwałym tynkiem silikatowo-silikonowym. Natomiast przybudówkę z gankiem i wiatą garażową - okładziną z drewna modrzewiowego. Wiata ma boczne ściany, lecz nie ma drzwi i bramy. Co miesiąc Wojtek wyjmuje opadłe liście z koszyczków odwadniających, znajdujących się pod chowanymi rurami spustowymi.

Stan deweloperski

W momencie zakupu dom miał gotową elewację - wykonawca przykrył ją tynkiem silikatowo-silikonowym oraz polakierowaną oblicówką z modrzewia i świerku (elementów z drewna użył m.in. na wiacie garażowej i tarasie). Natomiast dwuspadowy dach, bez okapów, wykończył płaską blachą łączoną na rąbek stojący. Wszystkie otwory zamknął oknami z plastikowymi ramami i trzema szybami.

- Materiały i wyposażenie, zastosowane przez dewelopera, świadczą o tym, że kładł nacisk na jakość i solidność, nie tylko na własny zysk - mówi Wojtek. - W domu zastaliśmy nowoczesny układ grzewczy, zawierający wodną podłogówkę (na całym parterze i piętrze) oraz mocną powietrzną pompę ciepła typu split. Budując sami, zapewne wybralibyśmy podobne urządzenie. Umożliwia ogrzewanie pomieszczeń nawet przy większych mrozach, a w innych porach roku - po prostu tanie ogrzewanie, również c.w.u.

Oprócz tego działała wentylacja mechaniczna z centralą przeciwprądową, którą wykonawca umieścił na nieużytkowym strychu - co ciekawe, nam pozostawił wybór materiału do ocieplenia połaci dachu (zdecydowaliśmy się na otwartokomórkową piankę PUR, m.in. z powodu obawy, że wełnę mineralną zniszczą kuny). Z instalacji grzewczej i wentylacyjnej jesteśmy zadowoleni, podobnie jak z wodociągowej i kanalizacyjnej. Sprzedawca opowiedział nam, że kiedy rozpoczynał budowę, przy działce biegła tylko sieć wodociągowa, kanalizacyjnej nie planowano. Potem nagle wykonano projekt tej drugiej i błyskawicznie ułożono sieć odbioru ścieków.

Przy tylnej południowej elewacji domu znajduje się taras, lekko zacieniony pergolą z drewna świerkowego
Przy tylnej południowej elewacji domu znajduje się taras, lekko zacieniony pergolą z drewna świerkowego. Okładziną z modrzewia przykryto dolny fragment ściany (do wysokości piętra). Na nasłonecznionej połaci dachu właściciele planują założyć w przyszłości ogniwa fotowoltaiczne.
Nawierzchnię tarasu (o wymiarach 8 × 3 m) deweloper utworzył z kostki betonowej (posypka mineralna działa antypoślizgowo)
Nawierzchnię tarasu (o wymiarach 8 × 3 m) deweloper utworzył z kostki betonowej (posypka mineralna działa antypoślizgowo). Nad pergolą w przyszłości zawiśnie elektryczna markiza, włączona do automatyki domu inteligentnego.

Przemyślane wykończenie

Dysponując szczegółową listą życzeń, Agnieszka i Wojtek wiedzieli, jakich elementów brakuje w budynku. W trakcie prac wykończeniowych założyli na oknach rolety zewnętrzne – niestety, musieli zadowolić się elewacyjnymi, gdyż podtynkowych z listy nie mogli już zastosować. Zapewnili sobie natomiast wygodne radiowe sterowanie - najczęściej operują nimi, korzystając z aplikacji, lecz mogą to również robić przy pomocy pilotów (przechowują je na ścianie).

Na pytanie dlaczego wybrali tradycyjny rodzaj osłon, a nie modne obecnie żaluzje fasadowe, odpowiedzieli, że zależy im na zabezpieczeniu okien przed włamaniem. Ponadto Wojtek używał rolet w rodzinnym domu i przyzwyczaił się do ciemności podczas snu. Przekonał się, że nie zastąpią ich nawet zaciemniające zasłony - para miała takie w poprzednim mieszkaniu.

Salon z dużymi oknami
Agnieszka i Wojtek samodzielnie zaaranżowali wystrój pomieszczeń, wybrali styl skandynawski. Niemal wszędzie wykończyli posadzki panelami winylowymi w kolorze dąb miodowy, przeznaczonymi na ogrzewanie podłogowe (kafle zastosowali w łazienkach). Są z nich bardzo zadowoleni.
Kominek w salonie tuż przy klatce schodowej
Identycznego materiału użyli na dwubiegowych schodach ze spocznikiem (wkrótce zamontują balustradę ze szkła z pochwytem z drewna). Obudowę kominka zaprojektowali tak, żeby zasłaniała fragment kuchni. Wybrali żeliwny wkład z narożną szybą, by ogień był widoczny z dwóch stron.

- Rolety nie powstrzymają włamywaczy, jednak próba ich sforsowania uruchomi alarm - opowiadają właściciele. - O to głównie chodzi. Deweloper ułożył przewody instalacji alarmowej, ale celowo jej nie ukończył. Podłączyliśmy do nich czujniki ruchu i na podczerwień. Mamy jeszcze bezprzewodowe kamery. Na liście życzeń, w punkcie "Salon", jasno napisaliśmy - "Nie chcemy kominka", lecz musieliśmy zrewidować plany. Okazało się bowiem, że sprzedawca przygotował w salonie rury wodne i elektrykę do kominka z płaszczem wodnym. Mając pompę ciepła, zrezygnowaliśmy z takiego wkładu na rzecz zwykłego, rozprowadzającego ciepło sposobem grawitacyjnym. Zrobiliśmy tak, ponieważ nie zamierzamy często palić w kominku, jednak zależy nam na możliwości ogrzania wnętrza, jeśli zdarzy się awaria prądu. Obudowę zaprojektowaliśmy tak, żeby zasłaniała fragment kuchni.

Zmodernizowaliśmy instalację elektryczną. Doprowadziliśmy przewody do rolet okiennych, lecz zamiast łączników na ścianie wybraliśmy zdalne sterowanie. W kuchni skierowaliśmy nowe przewody do urządzeń, lokalizację których zmieniliśmy, dodaliśmy gniazda nad blatem. W garderobie i siłowni umieściliśmy oświetlenie energooszczędne uruchamiane łącznikami „na pstryk”, natomiast w częściej użytkowanych założyliśmy lampy z żarówkami sterowanymi inteligentnie, przez aplikację i przy pomocy ściennych ściemniaczy (na baterię). Do automatycznego zarządzania np. oświetleniem, bramą wjazdową, sprawdzania temperatury i wilgotności powietrza, wykorzystujemy tzw. nadrzędny system inteligentnego domu. Sprawia, że zaprogramowane scenariusze łączą kilka instalacji, ułatwiając nam życie. Lubimy wymyślać przeróżne warianty i je konfigurować. Kiedy uporaliśmy się z instalacjami i urządzeniami, przystąpiliśmy do aranżacji pomieszczeń. Wybraliśmy styl skandynawski i oszczędną kolorystykę.

WC bez okna
W WC na parterze nie ma okna, dlatego zadbali o różnorodne energooszczędne oświetlenie (m.in. wzdłuż narożnika ścian poprowadzili taśmę LED). Zamontowali stojącą umywalkę oraz podwieszany sedes. Na podłodze umieścili czujnik zalania.
Ściana w kuchni ozdobiona biało-czarną fototapetą (z planem miasta)
Ścianę nad blatem kuchennym ozdobili biało-czarną fototapetą (z planem miasta), powtarzającą przyjętą kolorystykę. Ściany pomalowali ceramiczną farbą w białym odcieniu, przeznaczoną do pomieszczeń mokrych. Zamówili czarne urządzenia.
Ściany łazienki ozdobione kafelkami w kształcie plastra miodu
Ściany łazienki małżeńskiej na piętrze ozdobili kafelkami w kształcie plastra miodu.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Kominek z obudową - 13 000 zł.
 • Elewacyjne rolety zewnętrzne z radiowym sterowaniem - 16 000 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu, ogrzewanego powietrzną pompą ciepła, rocznie kosztuje 6279 zł.

Opłaty za prąd wynoszą około 250 zł miesięcznie, czyli rocznie 3000 zł. Natomiast za zużycie wody z wodociągu i odprowadzanie ścieków do kanalizacji zbiorczej 1056 zł. Usługa wywozu śmieci to wydatek 569 zł.

Inne opłaty: monitoring 753 zł; ubezpieczenie budynku 477 zł; podatek od nieruchomości 424 zł.

 

Właściciele domu, Agnieszka i Wojtek
Właściciele domu, Agnieszka i Wojtek: - Chociaż nie jesteśmy architektami, ani budowlańcami, samodzielnie skomponowaliśmy wystrój wnętrz. Przewertowaliśmy Internet, przetworzyliśmy po swojemu ciekawe aranżacje, np. łazienek. Rozwiązania technologiczne i techniczne podpowiadali nam wykonawcy. Prace wykończeniowe trwały 4 miesiące. Na wykończenie i doposażenie wydaliśmy 193 000 zł (zakładamy, że pomieszkamy tu dłuższy czas). Za działkę i dom zapłaciliśmy 682 000 zł.

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Agnieszka: Chociaż pierwszy raz oglądaliśmy dom w styczniowej szarówce i błocie, bardzo spodobała się nam działka. Na plus zapisaliśmy fakt, że znajduje się przy bocznej drodze, lecz w pobliżu trasy szybkiego ruchu. Dojazd do pracy w mieście zajmuje nam 25-35 minut.
 • Utrzymujemy dobry kontakt z deweloperem, np. po przeprowadzce wymienił część zwichrowanej okładziny na wiacie. Zamierzamy dodać ogniwa fotowoltaiczne, zmiękczacz wody, markizę nad tarasem.
 • Bardzo udała się podłoga z paneli winylowych. Dobrze przewodzą ciepło z podłogówki. Mają fakturę imitującą drewno. Nie lubimy kafli, ułożyliśmy je tylko w łazienkach i pomieszczeniach gospodarczych.
 • Wojtek: Wykonawców do wnętrz szukaliśmy przez Internet. Najpierw rozsyłaliśmy 30 zapytań, na które odpowiadało 5 fachowców. Liczyło się, w jaki sposób z nami rozmawiają, co proponują, jak uzasadniają kosztorys. Ostatecznie trafialiśmy na dobrych specjalistów. Należał do nich doradca, zajmujący się oceną budynków, którego poprosiliśmy o opinię przed zakupem nieruchomości. Inspekcję przeprowadził w towarzystwie dewelopera. Dla nas wymowne było to, że choć trzymał naszą stronę, to nie mógł się powstrzymać od pochwał typu "Jak dokładnie i równo ułożone". Tym samym trochę obniżył naszą pozycję przy negocjacji ceny, ale byliśmy zadowoleni ze spotkania. Stwierdził na końcu "Warto kupić ten budynek w tej cenie. Słabym punktem mogą być chowane rynny, nie można dopuścić do ich zatkania przez liście i szyszki. Zalecam ewentualne wykopanie studni chłonnych w ogrodzie i skierowanie do nich wody opadowej".
 • Elewacyjne rolety są wielofunkcyjne, a operowanie nimi przez aplikację lub pilotem wygodne. Kiedy opuszczają się o zaprogramowanej godzinie, zapalają się wyznaczone lampy. Kolejne wyposażenie, które zwiększa komfort mieszkania, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje