Wentylacja z rekuperatorem jest bez porównania lepsza od grawitacyjnej!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wentylacja z rekuperatorem jest bez porównania lepsza od grawitacyjnej!

Wentylacja z rekuperatorem jest bez porównania lepsza od grawitacyjnej! Wymianę powietrza można dopasowywać do aktualnych potrzeb - mówią Monika i Irek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r.

Dom: 

 • murowany, parterowy (ewentualna adaptacja poddasza);
 • powierzchnia 110 m2;
 • kubatura (na razie) 280 m3.

Wentylacja mechaniczna:

 • centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła (produkcji polskiej);
 • wydajność 450 m3/h;
 • odzysk ciepła do 93,4%;
 • modulowany letni by-pass;
 • czujnik wilgotności;
 • energooszczędne wentylatory EC o wysokim sprężu 1000 Pa.
 • przewody wentylacyjne - o przekroju prostokątnym i szerokości 125-200 mm.

Decyzja: Monika - O korzyściach, płynących z użytkowania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, rozwodził się murarz, który stawiał nasz dom, a jeszcze szerzej - kolega córki, zawodowo zajmujący się montażem takich instalacji.

Nie daliśmy się długo przekonywać! Poprosiliśmy go o przygotowanie projektu i wykonanie systemu - zdążyliśmy przed ukończeniem stanu surowego zamkniętego, samą jednostkę centralną dodaliśmy później. Nie wtrącaliśmy się w rozprowadzenie przewodów i dobranie innych elementów, łącznie z centralą, bo się na tym nie znamy. Z kolegą ustaliliśmy jedynie, że umieści ją na poddaszu.

Centrala wentylacyjna
Centralę zamontowano na nieużytkowym poddaszu.
Czteroprzyciskowy sterownik pokojowy
Czteroprzyciskowy sterownik pokojowy znajduje się w holu.
Czerpnia powietrza
Wyrzutnia powietrza
Czerpnię zamontowano na północnej ścianie budynku a wyrzutnię powietrza na południowej.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • W poprzednim domu wentylacja działała w sposób grawitacyjny. Od maja 2019 r. przekonujemy się, jak w nowym budynku działa wentylacja z odzyskiem ciepła. Podstawowa różnica polega na tym, że teraz bez uchylania okien mamy w pomieszczeniach świeże, a co najważniejsze - przefiltrowane powietrze. Ma to dla mnie ogromne znaczenie.

  Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych przez odzysk ciepła pewnie występuje, lecz nie potrafimy tego ująć w konkretne liczby. Praca systemu nie wymaga od nas dużej uwagi, ale zaraz po przeprowadzce oboje łapaliśmy się na tym, że osłuchowo kontrolujemy intensywność szumu.

 • Irek: Na początku kolega instalator dobrał parametry centrali tylko do obsługi samego parteru. Ostatecznie kupił wyższy i wydajniejszy model, który może objąć działaniem poddasze. W zaprzyjaźnionej hurtowni trafił bowiem na promocję i za lepszy model zapłacił tyle samo, co za niższy - zgodziliśmy się na to, gdyż w przyszłości córka planuje zaadaptować wyższą kondygnację do celów mieszkalnych.

  Ponieważ centrala jest przewymiarowana, ustawił jej wydajność na 100 m3/h. Od czasu do czasu potrzebne jest w łazienkach po kąpieli lub w kuchni po intensywnym pichceniu mocne przewietrzenie, dlatego na chwilę włączam na pokojowym sterowniku specjalny tryb, właśnie do tego przewidziany. Celowo ulokowaliśmy go w centrum domu, w wewnętrznym holu.

  Centralę można obsługiwać bezprzewodowo przez aplikację mobilną, ale nie używamy tej funkcji, bo wystarcza nam obsługa manualna. Nawet specjalnie prosiłem o dobranie urządzenia bez skomplikowanej automatyki. Z doświadczenia wiem, że im prościej jest zbudowane, tym lepiej. Nie ma się co zepsuć, obsługa i przeglądy są łatwe i tanie.

  Filtry należy czyścić lub wymieniać raz na rok, lub "na sygnalizację" - kiedy filtry wymagają interwencji, dioda na sterowniku miga na pomarańczowo. Wentylacja z rekuperatorem jest bez porównania lepsza od grawitacyjnej! Wymianę powietrza można dopasowywać do aktualnych potrzeb. Nasze urządzenie ma klasę energetyczną A i instalator zapewnił, że miesięcznie zużywa prądu za około 20 zł.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wentylacja z rekuperatorem - koszty:

 • Instalacja z montażem 20 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny