Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie zimą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie zimą

Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie w zimie, gdyż wtedy zależy mi na odzyskaniu części ciepła, wytworzonego przez kominek z płaszczem wodnym. W ciepłych miesiącach wolę wietrzyć pomieszczenia - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.

Dom:

 • murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem;
 • dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i 15 cm styropianu o podwyższonej izolacyjności cieplnej;
 • powierzchnia 180 m2, kubatura 900 m3.

Wentylacja mechaniczna:

 • Z wymiennikiem obrotowym; wydajność 500 m3/h; spręż 300 Pa;
 • Silniki wentylatorów elektronicznie komutowane;
 • Filtry klasy F5; nagrzewnica elektryczna 1000 W.
 • Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, 125-200 mm.
 • Lokalizacja - w pomieszczeniu gospodarczym na parterze.
Najniżej położona kratka kończy kanał nawiewny w salonie
Najniżej położona kratka kończy kanał nawiewny w salonie, kratki wyżej dotyczą instalacji klimatyzacyjnej.

Decyzja: Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, więc wiem, jakie znaczenie ma sterowalna automatyczna wentylacja z rekuperacją w każdym budynku. W fazie projektowania mojego domu wraz z architektką rozrysowałem układ kanałów i innych elementów instalacji, zaplanowałem odpowiednie podcięcia we wszystkich drzwiach wewnętrznych.

Kolega, zajmujący się dystrybucją takich systemów, doradził mi zakup centrali z obrotowym wymiennikiem ciepła. Zapewnił, że jest sprawniejsza od wersji z wymiennikiem przeciwprądowym, krzyżowym. Wybierając model, chwilę biliśmy się z myślami, czy wydajność urządzenia dobrać do sporej kubatury domu wynoszącej 900 m3, czy do mojej czteroosobowej rodziny - dla jednej osoby przewiduje się wymianę powietrza na poziomie 50 m3/h. Ostatecznie wypośrodkowaliśmy wydajność do 500 m3/h.

Poprosiłem kolegę o wskazanie modelu z wentylatorami z silnikami elektronicznie komutowanymi (EC). Umożliwiają one płynną regulację wydatku powietrza i zużywają mało prądu. Dzięki nim mogę korzystać z wentylacji mechanicznej bez trzymania się za kieszeń! Po wyborze modelu centrali stało się jasne, że zamiast budować GWC do schładzania budynku w lecie, założę w wybranych pomieszczeniach instalację multi split z klimatyzatorami. Taka decyzja wynika ze specyfiki bryły domu i dużej kubatury.

Centrala wentylacyjna z obrotowym wymiennikiem ciepła
Centrala wentylacyjna z obrotowym wymiennikiem ciepła wisi w kotłowni na parterze.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie w zimie, gdyż wtedy zależy mi na odzyskaniu części ciepła, wytworzonego przez kominek z płaszczem wodnym, ewentualnie sporadycznie przez kocioł na gaz propan z butli. W ciepłych miesiącach wolę wietrzyć pomieszczenia, otwierając okna i drzwi.

  Postępuję tak, ponieważ mieszkam z rodziną na wsi, na dużej posesji. Wszyscy często wychodzimy do ogrodu, więc trudno nam utrzymać reżim zamkniętego budynku, zalecany przy włączonej wentylacji z rekuperatorem. Jedynie kiedy podczas upałów uruchamiam instalację z klimatyzatorami, od razu to samo robię z centralą wentylacyjną - pracując jednocześnie, obie instalacje wspomagają się, są sprawniejsze.

 • W okresie grzewczym centralę ustawiam w taki sposób, żeby w kanałach nawiewnych, dostarczających do pomieszczeń powietrze z zewnątrz, powstawało nadciśnienie - wtedy w salonie jest więcej powietrza zasysanego, niż usuwanego, i kiedy otwieram drzwiczki kominka, spaliny i dym nie cofają się, bo podciśnienie wypycha je do komina.

  Instalacja rzadko chodzi na "full". W trosce o jej cichą pracę, najczęściej zadaję przepływ powietrza na 150 m3/h - centrala z dużymi wentylatorami wisi, niestety, blisko małżeńskiej sypialni i przeszkadza, gdy pracuje na wyższych biegach. Na najwyższe obroty przełączam ją podczas przyjęć, świąt, czyli wtedy, gdy przyjeżdżają liczni goście.

 • Układ działa bezawaryjnie, bo właściwie wyliczyłem wielkość przekrojów w kanałach wentylacyjnych, wydajność centrali. Zamierzam dodać go do automatyki budynku. Filtry zmieniam raz w roku.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wentylacja z rekuperatorem - koszty:

 • Cała instalacja z robocizną 16 000 zł, w tym centralka z upustem cenowym 8000 zł.
 • Wymiana filtrów 50 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny