Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie zimą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie zimą

Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie w zimie, gdyż wtedy zależy mi na odzyskaniu części ciepła, wytworzonego przez kominek z płaszczem wodnym. W ciepłych miesiącach wolę wietrzyć pomieszczenia - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.

Dom:

 • murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem;
 • dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i 15 cm styropianu o podwyższonej izolacyjności cieplnej;
 • powierzchnia 180 m2, kubatura 900 m3.

Wentylacja mechaniczna:

 • Z wymiennikiem obrotowym; wydajność 500 m3/h; spręż 300 Pa;
 • Silniki wentylatorów elektronicznie komutowane;
 • Filtry klasy F5; nagrzewnica elektryczna 1000 W.
 • Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, 125-200 mm.
 • Lokalizacja - w pomieszczeniu gospodarczym na parterze.
Najniżej położona kratka kończy kanał nawiewny w salonie
Najniżej położona kratka kończy kanał nawiewny w salonie, kratki wyżej dotyczą instalacji klimatyzacyjnej.

Decyzja: Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, więc wiem, jakie znaczenie ma sterowalna automatyczna wentylacja z rekuperacją w każdym budynku. W fazie projektowania mojego domu wraz z architektką rozrysowałem układ kanałów i innych elementów instalacji, zaplanowałem odpowiednie podcięcia we wszystkich drzwiach wewnętrznych.

Kolega, zajmujący się dystrybucją takich systemów, doradził mi zakup centrali z obrotowym wymiennikiem ciepła. Zapewnił, że jest sprawniejsza od wersji z wymiennikiem przeciwprądowym, krzyżowym. Wybierając model, chwilę biliśmy się z myślami, czy wydajność urządzenia dobrać do sporej kubatury domu wynoszącej 900 m3, czy do mojej czteroosobowej rodziny - dla jednej osoby przewiduje się wymianę powietrza na poziomie 50 m3/h. Ostatecznie wypośrodkowaliśmy wydajność do 500 m3/h.

Poprosiłem kolegę o wskazanie modelu z wentylatorami z silnikami elektronicznie komutowanymi (EC). Umożliwiają one płynną regulację wydatku powietrza i zużywają mało prądu. Dzięki nim mogę korzystać z wentylacji mechanicznej bez trzymania się za kieszeń! Po wyborze modelu centrali stało się jasne, że zamiast budować GWC do schładzania budynku w lecie, założę w wybranych pomieszczeniach instalację multi split z klimatyzatorami. Taka decyzja wynika ze specyfiki bryły domu i dużej kubatury.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej
Centrala wentylacyjna z obrotowym wymiennikiem ciepła
Centrala wentylacyjna z obrotowym wymiennikiem ciepła wisi w kotłowni na parterze.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Z instalacji wentylacyjnej korzystam głównie w zimie, gdyż wtedy zależy mi na odzyskaniu części ciepła, wytworzonego przez kominek z płaszczem wodnym, ewentualnie sporadycznie przez kocioł na gaz propan z butli. W ciepłych miesiącach wolę wietrzyć pomieszczenia, otwierając okna i drzwi. Postępuję tak, ponieważ mieszkam z rodziną na wsi, na dużej posesji. Wszyscy często wychodzimy do ogrodu, więc trudno nam utrzymać reżim zamkniętego budynku, zalecany przy włączonej wentylacji z rekuperatorem. Jedynie kiedy podczas upałów uruchamiam instalację z klimatyzatorami, od razu to samo robię z centralą wentylacyjną - pracując jednocześnie, obie instalacje wspomagają się, są sprawniejsze.
 • W okresie grzewczym centralę ustawiam w taki sposób, żeby w kanałach nawiewnych, dostarczających do pomieszczeń powietrze z zewnątrz, powstawało nadciśnienie - wtedy w salonie jest więcej powietrza zasysanego, niż usuwanego, i kiedy otwieram drzwiczki kominka, spaliny i dym nie cofają się, bo podciśnienie wypycha je do komina. Instalacja rzadko chodzi na "full". W trosce o jej cichą pracę, najczęściej zadaję przepływ powietrza na 150 m3/h - centrala z dużymi wentylatorami wisi, niestety, blisko małżeńskiej sypialni i przeszkadza, gdy pracuje na wyższych biegach. Na najwyższe obroty przełączam ją podczas przyjęć, świąt, czyli wtedy, gdy przyjeżdżają liczni goście.
 • Układ działa bezawaryjnie, bo właściwie wyliczyłem wielkość przekrojów w kanałach wentylacyjnych, wydajność centrali. Zamierzam dodać go do automatyki budynku. Filtry zmieniam raz w roku.

Koszty wykonania wentylacji z rekuperatorem:

 • Cała instalacja z robocizną 16 000 zł, w tym centralka z upustem cenowym 8000 zł.
 • Wymiana filtrów 50 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!