Błędy popełniane przy montażu klimatyzatorów typu split

Błędy popełniane przy montażu klimatyzatorów typu split

Podajemy 5 częstych błędów popełnianych podczas montażu klimatyzatorów typu split.

1. Montaż jednostki klimatyzatora w nasłonecznionym miejscu

Jednostka zewnętrzna zamontowana w bardzo nasłonecznionym miejscu niepotrzebnie się nagrzewa, co zmniejsza efektywność pracy klimatyzatora. Dlatego najlepiej wybierać na nią miejsca niewystawione na bezpośrednie działanie słońca, a jeśli ma to być ściana, najlepiej wybrać północną stronę budynku.

2. Zasłanianie jednostki zewnętrznej klimatyzatora

Z osłanianiem jednostki zewnętrznej nie powinno się przesadzać. Umieszczenie jej we wnęce ściennej albo osłonięcie bardzo gęstymi krzewami sprawi, że wymiana powietrza (i ciepła) z otoczeniem będzie utrudniona, w wyniku czego klimatyzator będzie się przegrzewał.

3. Brak solidnego ustawienia jednostki zewnętrznej klimatyzatora

Brak solidnej podstawy i stabilnego ustawienia jednostki zewnętrznej może spowodować przesuwanie się jej pod wpływem wibracji w trakcie pracy. Może to prowadzić nawet do uszkodzenia przewodów z czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzator musi być też ustawiony na tyle wysoko nad podłożem, by nie miał styczności z suchymi liśćmi, błotem czy śniegiem.

4. Umieszczenie rurki odprowadzającej skropliny wysoko na ścianie

Rurka odprowadzająca skropliny z jednostki zawieszonej na elewacji nie może kończyć się wysoko na ścianie, bo ściekający z niej kondensat będzie płynął także po ścianie i pozostawi z czasem brzydkie zacieki na murze. Czasem jednak instalatorzy decydują się na takie zbyt krótkie rurki, bo dłuższe rzucają się w oczy na elewacji. Jeśli zaś rurki sięgają ziemi, to trzeba z kolei zadbać, by skropliny nie tworzyły kałuży np. na brukowanym podjeździe.

5. Niewłaściwe odprowadzanie kondensatu do kanalizacji

Jeśli kondensat odprowadzany jest do kanalizacji, to trzeba zadbać o to, by przez rurkę nie przedostawały się do klimatyzatora (i dalej - do pomieszczeń) gazy pochodzące z kanalizacji. Najlepiej przyłączyć rurkę do odpływu umywalki lub innego przyboru sanitarnego, tak by przed przenikaniem gazów zabezpieczał syfon tego przyboru. Samej rurki, którą spływają skropliny, nie warto zaopatrywać w syfon, bo ilości kondensatu są stosunkowo niewielkie i woda w takim małym syfonie będzie łatwo wysychać.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

 

Jarosław Antkiewicz
fot. Klima-Therm
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość eduinstal
29-02-2020 22:05
"Samej rurki, którą spływają skropliny, nie warto zaopatrywać w syfon, bo ilości kondensatu są stosunkowo niewielkie i woda w takim małym syfonie będzie łatwo wysychać." - dlatego stosuje się syfony suche np: PUM - syfon suchy do odprowadzania skroplin Nr kat. 8075414
Gość Arek
10-01-2010 15:14
Dla mnie mistrzostwem był montaż naścieniaka na suficie, jak mówił gość działa ok, tylko trochę woda cieknie
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz