1. Montaż jednostki klimatyzatora w nasłonecznionym miejscu
Jednostka zewnętrzna zamontowana w bardzo nasłonecznionym miejscu niepotrzebnie się nagrzewa, co zmniejsza efektywność pracy klimatyzatora. Dlatego najlepiej wybierać na nią miejsca niewystawione na bezpośrednie działanie słońca, a jeśli ma to być ściana, najlepiej wybrać północną stronę budynku.
2. Zasłanianie jednostki zewnętrznej klimatyzatora
Z osłanianiem jednostki zewnętrznej nie powinno się przesadzać. Umieszczenie jej we wnęce ściennej albo osłonięcie bardzo gęstymi krzewami sprawi, że wymiana powietrza (i ciepła) z otoczeniem będzie utrudniona, w wyniku czego klimatyzator będzie się przegrzewał.
3. Brak solidnego ustawienia jednostki zewnętrznej klimatyzatora
Brak solidnej podstawy i stabilnego ustawienia jednostki zewnętrznej może spowodować przesuwanie się jej pod wpływem wibracji w trakcie pracy. Może to prowadzić nawet do uszkodzenia przewodów z czynnikiem chłodniczym.
Klimatyzator musi być też ustawiony na tyle wysoko nad podłożem, by nie miał styczności z suchymi liśćmi, błotem czy śniegiem.
4. Umieszczenie rurki odprowadzającej skropliny wysoko na ścianie
Rurka odprowadzająca skropliny z jednostki zawieszonej na elewacji nie może kończyć się wysoko na ścianie, bo ściekający z niej kondensat będzie płynął także po ścianie i pozostawi z czasem brzydkie zacieki na murze. Czasem jednak instalatorzy decydują się na takie zbyt krótkie rurki, bo dłuższe rzucają się w oczy na elewacji. Jeśli zaś rurki sięgają ziemi, to trzeba z kolei zadbać, by skropliny nie tworzyły kałuży np. na brukowanym podjeździe.
5. Niewłaściwe odprowadzanie kondensatu do kanalizacji
Jeśli kondensat odprowadzany jest do kanalizacji, to trzeba zadbać o to, by przez rurkę nie przedostawały się do klimatyzatora (i dalej - do pomieszczeń) gazy pochodzące z kanalizacji. Najlepiej przyłączyć rurkę do odpływu umywalki lub innego przyboru sanitarnego, tak by przed przenikaniem gazów zabezpieczał syfon tego przyboru. Samej rurki, którą spływają skropliny, nie warto zaopatrywać w syfon, bo ilości kondensatu są stosunkowo niewielkie i woda w takim małym syfonie będzie łatwo wysychać.
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?
fot. Klima-Therm