Wentylacja z rekuperatorem - tylko raz pojawiła się usterka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wentylacja z rekuperatorem - tylko raz pojawiła się usterka

Mechaniczny sposób wentylowania i filtrowania pomieszczeń to coś dla nas. Tylko zaraz po rozruchu systemu pojawiła się usterka - przepalenia się elektrycznego elementu w centrali - mówi Paweł, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.

Dom:

 • murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem;
 • ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu (na poddaszu pod drewnianą okładziną wełna mineralna);
 • powierzchnia 170 m2, kubatura 629 m3.

Wentylacja mechaniczna: 

 • z krzyżowym wymiennikiem ciepła;
 • sprawność temperaturowa do 95%;
 • strumień objętości powietrza (nawiew i wywiew) 400 m3/h;
 • letni bypass zewnętrzny wymiennika;
 • dwa płaskie filtry klasy G4;
 • wentylatory dwustronnie ssące.
 • przewody wentylacyjne - od średnicy 75-200 mm.

Decyzja: Znajomy monter namówił mnie na nadmuchową instalację grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci, sterowany regulatorami pokojowymi i pogodowym oraz na instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Zaproponował centralę z krzyżowym wymiennikiem ciepła.

Pomyślałem, że skoro córeczki są małe, a ja sam jestem alergikiem, mechaniczny sposób wentylowania i filtrowania pomieszczeń to coś dla nas. Instalator zapewniał, że odzysk ciepła powinien się przełożyć też na niższe opłaty za gaz.

Centralę wentylacyjną zawieszono w kotłowni. Od centrali poprowadzono zaizolowane rury.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Trudno mi zbadać, jaki wpływ na koszty eksploatacji całego domu ma sama wentylacja mechaniczna, ale roczne opłaty za gaz, obejmujące ogrzewanie i c.w.u. w zasobniku o pojemności 150 l oraz gotowanie na kuchence gazowej, nie przekroczyły w zeszłym roku 3800 zł (wcześniej 3200 zł). Przy czym od trzech lat tworzymy już pięcioosobową rodzinę.

  Model centrali wentylacyjnej nie jest energożerny, podobnie zresztą jak inne nasze urządzenia, bo za prąd rocznie płacimy do 2000 zł.

 • Wykonawca opracował szczegółowy projekt, według którego, podczas budowy domu, przygotowałem przeloty w stropach i ścianach. Później instalator poprowadził przez nie zaizolowane rury. Centralę zawiesił w kotłowni, przy garażu. Skropliny odprowadził rurką do kanalizacji. Na sterowniku ustawił tryb automatyczny, więc instalacja pracuje non stop bez mojej ingerencji. Jest to bardzo wygodne.

  Tylko w garażu słychać pracę centrali - znajduje się daleko od sypialni i nie przeszkadza domownikom we śnie. Układ działa cicho. Powietrze w pomieszczeniach jest świeże i bez kurzu, po prostu komfortowe! Jedynie przebywając na poddaszu w największe upały - zaczynamy, z żoną, myśleć o dodaniu klimatyzatorów.

 • Tylko zaraz po rozruchu systemu pojawiła się usterka - przepalenia się elektrycznego elementu w centrali. Serwisant stwierdził, że wynikła z chwilowych raptownych skoków napięcia w sieci energetycznej. W ramach gwarancji wymienił podzespół i awarie ustały. Prawdopodobnie instalator powinien zastosować odpowiednie zabezpieczenie od razu przy montażu.

  Od czasu tamtej naprawy system pracuje bezawaryjnie. Dwa razy w roku otwieram przedni panel centrali i wyjmuję filtry w celu ich odkurzenia. Przez 7 lat nie wymagały wymiany, jedynie czyszczenia.

Wentylacja z rekuperatorem - koszty:

 • instalacja grzewcza z kondensacyjnym kotłem na gaz i wentylacją mechaniczną z rekuperatorem - 50 000 zł, w tym centrala wentylacyjna 8000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje