Wentylacja - dom pełen powietrza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 29-37 minut
Wentylacja - dom pełen powietrza

Dobra wentylacja? To taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Latem nieco chłodzi, a zimą nie wywiewa nam z domu zbyt dużo ciepła.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Dlaczego wentylacja w domu jest taka ważna?
 • Ile w domu potrzeba świeżego powietrza i jak wentylować pomieszczenia?
 • Jak działa wentylacja grawitacyjna w domu, a jak wentylacja z odzyskiem ciepła?
 • Jak tanio poprawić skuteczność wentylacji w domu?
 • Czy można sterować nawiewem i wywiewem powietrza?
 • Jak zaoszczędzić energię zużywaną przez wentylację w domu?
 • Jakie rodzaje rekuperatorów można zastosować w systemie wentylacji?
 • Jak można wykorzystać w systemie wentylacji naturalne ciepło gruntu?

Co znaczy brak wentylacji, wiedzą najlepiej mieszkańcy domów, w których niedawno zostały wymienione okna - ze starych nieszczelnych na nowoczesne - szczelne: zaparowane szyby, zaduch, czasem nawet pleśń na ścianach...

Budując własny dom, obiecujemy sobie nie mieć takich problemów: u nas nie będzie wiało chłodem, będzie ciepło i przytulnie, nawet zimą. Jak to osiągnąć? Już na etapie projektu musimy pomyśleć o wentylacji: wtedy, gdy możemy zaprojektować naprawdę nowoczesną i skuteczną instalację.

Dlaczego wentylacja w domu jest taka ważna?

Wentylacja to po prostu wymiana powietrza w pomieszczeniach. Powietrze zużyte jest usuwane na zewnątrz, a w to miejsce napływa powietrze świeże.

A jeśli tak się nie dzieje? W powietrzu będą się gromadzić różne zanieczyszczenia - przede wszystkim wydychany przez nas dwutlenek węgla, wszechobecny kurz, roztocza, pyły, zarodniki pleśni. A do tego - szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez meble i inne elementy wyposażenia, a jeśli w domu są palacze - to jeszcze trujące substancje, które niesie ze sobą dym papierosowy…

Wentylacja mechaniczna w domu spełniającym WT 2021
W tym domu instalowany jest system wentylacji mechanicznej Forvent Reku oraz centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Neovent KNP PERFECT.

Powietrze wydychane przez ludzi i niezauważalny proces pocenia się powodują wzrost wilgotności powietrza. Para wodna osadza się na zimnych powierzchniach, np. na oknach i w narożnikach pomieszczeń. Wilgotne powierzchnie są odżywką dla roztoczy, które żyją w kurzu domowym i w pleśni. Te mikroorganizmy mogą się stać przyczyną alergii. Zarodniki pleśni atakują artykuły spożywcze, niszczą także ściany, na których się tworzą.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wietrzone, jest bardzo szkodliwe. Wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, rozkojarzenie, osłabienie. Możemy czuć mdłości i ogólne wyczerpanie, a nawet depresję. Niekiedy organizm może zareagować także podrażnieniem oczu i dróg oddechowych, a nawet arytmią serca. Nie można też lekceważyć rakotwórczego działania pleśni...

Nie mnóżmy tych uciążliwości. Wiadomo - w domu ma działać wentylacja i w sposób ciągły usuwać wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Ponadto zapewnić powinna bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych - kotła, podgrzewacza, kuchenki, kominka. A w razie nieprawidłowej pracy tych urządzeń - usunąć z domu trujący tlenek węgla lub gaz.

Powinna też usuwać z domu wilgoć, którą wytwarzamy oddychając, prasując, gotując, susząc pranie, a także zapachy, które nieustannie powstają w zamkniętych przestrzeniach mieszkalnych.

Centrala wentylacyjna DLA DOMU 2021
System dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021

Ile w domu potrzeba świeżego powietrza?

Ogólne wytyczne w tym względzie mówią, że w ciągu godziny w pomieszczeniu mieszkalnym trzeba wymienić:

 • tyle powietrza, ile wynosi jego kubatura albo
 • 30 m3 powietrza na każdą osobę mieszkającą w tym pomieszczeniu (z tych dwóch wartości należy wybrać większą).

Przykład: pokój dzienny o powierzchni 20 m2 wymaga dostarczenia 50 m3 powietrza w ciągu godziny, ale gdy jest to sypialnia dla dwóch osób - aż 60 m3/h.

Często przyjmuje się, że wystarczająca jest wymiana powietrza wynosząca 0,5-0,8 kubatury pomieszczenia w ciągu godziny, dzięki czemu pokój z poprzedniego przykładu będzie potrzebował tylko 25-40 m3/h. Jednak pamiętajmy - im więcej wytwarzamy zanieczyszczeń, tym więcej świeżego powietrza powinniśmy doprowadzić do domu. Zbytnie oszczędzanie na wentylacji się nie opłaca - zapłacimy za to naszym samopoczuciem lub nawet zdrowiem!

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
W zależności od możliwości finansowych i własnych preferencji, możemy w domu zastosować tanią wentylację grawitacyjną (a), skuteczniejszą od niej wentylację mechaniczną (b)...
...wentylację mechaniczną (c) albo najtańszą w eksploatacji wentylację z rekuperatorem (d)

Podanych wytycznych nie należy traktować zbyt sztywno. Mogą okazać się niewystarczające w domu, w którym wszyscy palą papierosy, w którym mieszka wiele osób lub często przyjmuje się gości. Na ilość powstających zanieczyszczeń ma też wpływ to, jak często i dla ilu osób się w nim pierze, gotuje, ile razy dziennie ktoś bierze prysznic czy kąpiel, jak często ktoś w nim suszy odzież i buty... Wpływ na ilość zanieczyszczeń powietrza ma rodzaj kuchenki (gazowa czy elektryczna), a nawet usytuowanie domu - jeśli budujemy go w miejscu zacienionym, będzie się w nim gromadziło więcej wilgoci, która jest też uciążliwym zanieczyszczeniem.

Nieco inaczej określa się ilość świeżego powietrza, które należy doprowadzić do pomieszczeń "brudnych": kuchni, łazienki, w.c., wymagają one bowiem intensywnej wentylacji w trakcie użytkowania. I tak:

 • z łazienki odprowadzamy minimum 50 m3/h,
 • z toalety - 30 m3/h,
 • spiżarni - 15 m3/h.
 • z kuchni z kuchenką elektryczną musimy odprowadzić 50 m3/h, a jeśli kuchenka jest gazowa - 70 m3/h.

Oddzielne wymagania odnoszą się do salonu z kominkiem, kotłowni, pralni i suszarni - ale tego dopilnować musi projektant.

Domowym sposobem sprawdzenia, czy wentylacja jest wystarczająca, jest zmierzenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach w sezonie zimowym. Jeżeli wynosi ona maksimum 50-60%, oznacza to, że wentylacja działa właściwie.

Jak wentylować pomieszczenia?

Ilość świeżego powietrza, które należy doprowadzić do pomieszczeń jest, jak widać, bardzo duża. A zimą musimy je ogrzać, bo na miejsce ciepłego, usuwanego powietrza napływa powietrze zimne. Są to bardzo wysokie koszty - im chłodniej jest na dworze, tym więcej zapłacimy za to ogrzewanie. Dlatego poszczególne systemy wentylacji warto oceniać nie tylko ze względu na koszty inwestycyjne, ale też koszty eksploatacji.

Najprostszym systemem jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze wpływa do pomieszczeń przez nawiewniki, a usuwane jest przez kanały wywiewne. Jest to system tani w wykonaniu. Niestety, jego wadą są wysokie koszty związane z ogrzewaniem napływającego zimnego powietrza - w systemie wentylacji grawitacyjnej nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować jego ilości, jaka dopływa do pomieszczeń. Im jest chłodniej, tym wpływa go więcej, a my więcej wydajemy na ogrzewanie…

Innym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, w której przepływ powietrza w domu wymusza wentylator. W zależności od rozmieszczenia wentylatorów i od układu całego systemu wentylacyjnego, wentylacja może być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Kontrolować w niej można ilość powietrza świeżego, jaka wpływa do wnętrza domu, ale niestety i tak ponosimy całkowite koszty jego ogrzewania.

Istnieje jednak możliwość obniżenia kosztów ogrzewania tego powietrza. Zimne, wpływające do pomieszczeń możemy wstępnie podgrzać, wykorzystując do tego celu ciepłe powietrze usuwane z domu lub ciepło zakumulowane w gruncie. Jeżeli zastosujemy instalację z rekuperatorem, czyli umożliwiającą odzysk ciepła i wstępne ogrzewanie nim nawiewanego powietrza, obniżymy w ten sposób całkowite koszty ogrzewania.

Jak działa wentylacja grawitacyjna w domu?

Funkcjonuje dzięki różnicy temperatury wewnątrz domu i na zewnątrz: powietrze ciepłe, jako lżejsze, jest wypierane na zewnątrz przez powietrze zimniejsze, które napływa do wnętrza. Powietrze wpływa do wnętrza domu przez nawiewniki. Z pomieszczeń z nawiewnikami przepływa do pomieszczeń, w których znajdują się kratki wyciągowe. Żeby wentylacja działała właściwie, na trasie przepływu powietrza nie może być więcej niż dwie pary drzwi. Jeżeli się zdarzy taka sytuacja, w pomieszczeniu pośrednim trzeba zamontować dodatkową kratkę nawiewną.

Wentylacja grawitacyjna - schemat działania
Zimą do domu wpływa chłodne powietrze, a usuwane jest powietrze ciepłe
Wentylacja grawitacyjna z wentylatorami - schemat działania
W gorące letnie dni wpływa do domu powietrze ciepłe, a usuwane jest powietrze chłodniejsze

Intensywność działania wentylacji grawitacyjnej zależy głównie od warunków atmosferycznych - temperatury i siły wiatru. Gdy jest bardzo zimno, wentylacja działa intensywnie, a gdy są upały - nie działa w ogóle. A ponieważ systemy wentylacyjne projektuje się tak, by odpowiednia ilość powietrza była usuwana wtedy, gdy na dworze jest +12°C, w czasie mrozów do domu wpływa zbyt dużo zimnego powietrza, latem zaś powietrze w domu jest w bezruchu.

Spory wpływ na intensywność napływu powietrza ma wiatr. Może on zasysać powietrze w wylotach kanałów wentylacyjnych na dachu, a przez nawiewniki tłoczyć powietrze do pomieszczeń i w ten sposób zwiększać wymianę powietrza w domu.

Podczas silnych mrozów różnica temperatury między wnętrzem a otoczeniem jest tak duża, że działanie wentylacji jest dokuczliwe. Nie pomaga nawet ograniczenie napływu powietrza, bo w pobliżu nawiewników odczuwa się nieprzyjemne zimne powiewy. Jakby nie dość tego, to jeszcze ta powodująca dyskomfort wentylacja drogo nas kosztuje, bo zimne, nawiewane powietrze trzeba ogrzać, a z domu usuwamy powietrze już ogrzane.

Z czego się składa instalacja wentylacji grawitacyjnej w domu?

Z nawiewników, którymi powietrze dopływa do wnętrza domu, i kanałów wentylacyjnych, przez które powietrze usuwane jest na zewnątrz.

Nawiewniki mogą być fabrycznie zamontowane w oknach, ale można także kupić okna całkowicie szczelne, a nawiewniki zamontować na ścianie. Jeżeli umieścimy je na wysokości ok. 2 m, nie będziemy odczuwać zimnych powiewów powietrza, gdyż powietrze z zewnątrz zdąży się zmieszać z powietrzem ciepłym. Można też zamontować nawiewniki nad grzejnikami - wpływające powietrze zimne będzie wtedy natychmiast ogrzewane.

Nawiewniki mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Stosując tańsze nawiewniki ręczne, musimy sami regulować stopień otwarcia każdego z nich. Dużo wygodniejsze są nawiewniki automatyczne, które dostosowują ilość wpływającego do środka powietrza do określonego parametru - ciśnienia lub wilgotności (rzadziej: temperatury), jakie panuje wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz.

Kanały wentylacyjne. Zużyte powietrze wywiewane jest przez kratki wentylacyjne do kanałów wentylacyjnych. Jeżeli kratki wyposażymy w przepustnice, będziemy mogli regulować ilość wywiewanego powietrza i ograniczać ją podczas dużych chłodów.

Najczęściej nawiewniki montuje się w oknach (a, fot. Brevis), można także zamontować nawiewnik w ścianie zewnętrznej budynku (b, fot. PPHU Eureka)

Jak tanio poprawić skuteczność wentylacji w domu?

Najprostszym i najtańszym sposobem jest zamontowanie wentylatorów w kanałach wywiewnych. Mogą być one uruchamiane ręcznie lub automatycznie (mogą na przykład reagować na zapalenie światła lub ruch w pomieszczeniu). Nawiew powietrza odbywa się przez nawiewniki, takie same, jak w systemach wentylacji grawitacyjnej. Wentylatory umieszcza się zazwyczaj w kuchni, łazience i w w.c., czyli tam, gdzie powstają nieprzyjemne zapachy i wilgoć, które należy jak najszybciej usunąć.

Zastosowanie wentylatorów zapewnia skuteczną wentylację wnętrz w ciepłe, letnie dni, jednak oznacza dodatkowe koszty związane z zużyciem przez te urządzenia energii elektrycznej, a dodatkowym minusem jest hałas, jaki wytwarzają. Unikniemy go, jeśli zamontujemy wentylatory na końcach kanałów wywiewnych, czyli na dachu.

 

Czy można sterować nawiewem i wywiewem powietrza?

Regulowanie nie tylko ilości powietrza wywiewanego, ale także nawiewanego, możliwe jest w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej. Potrzebne są w nim tylko dwa wentylatory - nawiewny i wywiewny, które można umieścić z dala od pokoi, np. na poddaszu.

Wentylatory łączy się ze wszystkimi pomieszczeniami za pomocą dwóch rurociągów: powietrza nawiewanego i powietrza wywiewanego. Jednym dostarcza się powietrze świeże, drugim - usuwa powietrze zanieczyszczone. Chociaż wymaga to większych nakładów finansowych, dzięki temu można w pełni regulować ilość powietrza, które dopływa do poszczególnych pomieszczeń, a ponadto - zamontować w takim systemie filtry oczyszczające nawiewane powietrze, grzałkę do jego wstępnego ogrzewania oraz nawilżacz, który poprawi jakość powietrza zimą, gdy we wnętrzach jest ono zazwyczaj za suche.

Jak zaoszczędzić energię zużywaną przez wentylację w domu?

Wykonanie instalacji nawiewno-wywiewnej pociąga za sobą zazwyczaj jeszcze jedną decyzję - by rozbudować system o odzysk ciepła. Wprawdzie instalacja nawiewno-wywiewna jest droga, a z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła - jeszcze droższa, umożliwi obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Gdy wentylujemy dom zimą, tracimy bardzo dużo ciepła, które wraz z zanieczyszczonym powietrzem usuwane jest na zewnątrz. Napływające świeże powietrze, które dopłynie do pomieszczeń, trzeba ogrzewać - a może to kosztować nawet połowę tego, ile płacimy za ogrzewanie domu w tym samym czasie. Jeżeli roczny koszt ogrzewania wynosi 3000 złotych, to po uwzględnieniu strat na wentylacji może on nawet wzrosnąć do 4500 zł!

Dlatego właśnie coraz większe zainteresowanie budzą urządzenia, które umożliwiają oszczędzanie części traconego ciepła dzięki jego odzyskiwaniu, a także systemy wentylacji, w których świeże powietrze jest wstępnie ogrzewane w gruncie.

Zasada odzysku ciepła w rekuperatorze krzyżowym
Zasada odzysku ciepła w rekuperatorze krzyżowym

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Głównym elementem takiego systemu jest wymiennik ciepła, nazywany rekuperatorem. Przez niego przepływa strumień zimnego powietrza nawiewanego i usuwanego powietrza ciepłego. Dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika część ciepła z powietrza wywiewanego jest przekazywana do powietrza nawiewanego. Jak dużo - zależy od temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, ich wilgotności oraz budowy wymiennika.

Urządzenie to jest przydatne nie tylko zimą. W gorące letnie dni może odbierać ciepło z powietrza nawiewanego do pomieszczeń i w ten sposób je ochładzać.

Z rekuperatora nie opłaca się korzystać jedynie w okresach przejściowych, gdy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz jest niewielka i odzysk ciepła staje się nieopłacalny. Żeby powietrze przepłynęło przez rekuperator, potrzebne są bowiem dwa wentylatory - powietrza nawiewanego i usuwanego, a ich praca także kosztuje - one też zużywają prąd.

Wymiennik ciepła wraz z wentylatorami wchodzi w skład urządzenia zwanego centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Oprócz wymiennika w izolowanej termicznie i akustycznie obudowie centrali znajdują się jeszcze filtry powietrza i czasami grzałka.

Zewnętrznymi elementami systemu z odzyskiem ciepła są czerpnia powietrza, przez którą będzie ono napływało do środka pomieszczenia, oraz odpowiednio oddalona od czerpni wyrzutnia, przez którą zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz.

Świeże powietrze wpływa do centrali przez czerpnię, tam się latem ochładza, a zimą ogrzewa, a następnie wpływa kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń. Powietrze zużyte jest odprowadzane kanałami z powrotem do centrali, w niej oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu i jest usuwane poza budynek.

Rekuperator instaluje się na poddaszu lub w piwnicy. Wymaga on podłączenia czterech przewodów rurowych - dwóch wlotowych i dwóch wylotowych. Wlot zużytego powietrza łączy się z systemem rur doprowadzonych najczęściej do kuchni, łazienki i ubikacji, a wylot świeżego, ogrzanego już powietrza podłącza się do przewodów wentylacyjnych zakończonych anemostatami (regulowanymi nawiewnikami), umieszczonymi w pokoju dziennym, korytarzu i sypialniach. Pozostałe dwie rury wyprowadza się na zewnątrz budynku.

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem krzyżowym
Tak wygląda najczęściej kupowana w Polsce centrala wentylacyjna z rekuperatorem krzyżowym (fot. Went-Dom)

Jakie rodzaje rekuperatorów można zastosować w systemie wentylacji?

W Polsce najpopularniejsze są rekuperatory krzyżowe. Ich działanie jest bardzo proste - strumienie powietrza zimnego i ciepłego przepływają między równolegle ułożonymi płytami wymiennika i przekazują ciepło nie mieszając się. Przepływ obu strumieni wymuszają wentylatory. Sprawność odzysku ciepła w takim rekuperatorze wynosi 60-70%.

Centrala z wymiennikiem krzyżowym
Centrala z wymiennikiem krzyżowym (fot. Ekoklimax-Projekt)

Bardzo podobnie zbudowane są wymienniki przeciwprądowe, tylko nieco inaczej przepływa przez nie powietrze. Chociaż są większe od krzyżowych, mają dużo wyższą sprawność (dochodzącą do 90%).

Niekiedy stosuje się wymienniki rurowe, jednak ze względu na duże wymiary ich zastosowanie jest ograniczone, mimo dość wysokiej sprawności (nawet powyżej 90%).

Wymiennik rurowy
Wymiennik rurowy (fot. Bartosz)

W sprzedaży są także wymienniki obrotowe. Są one również bardzo wydajne (sprawność 80-90%), ale powodują domieszanie powietrza zużytego do świeżego, co może być przyczyną rozchodzenia się w domu niepożądanych zapachów. Ich zaletą jest częściowy odzysk wilgoci zawartej w usuwanym powietrzu; zwolennicy wymienników obrotowych zapewniają, że przenoszenie się zapachów jest znikome. Rekuperatory te cieszą się zresztą dużą popularnością w krajach skandynawskich.

Centrala z wymiennikiem obrotowym
Centrala z wymiennikiem obrotowym (fot. System Air)

W domu, w którym mieszka alergik, możemy zastosować lepszy filtr powietrza nawiewanego, dzięki czemu usuniemy z powietrza alergizujące cząsteczki.

Kupując centralę warto wybrać model z płynną lub pięciostopniową regulacją prędkości wentylatora. Im większe są możliwości regulacji, tym lepiej rekuperator dostosuje swoją prędkość do potrzeb wymiany powietrza.

Jak można wykorzystać w systemie wentylacji naturalne ciepło gruntu?

Jeśli zanim świeże powietrze wpłynie do wnętrza domu, przepłynie przez gruntowy wymiennik ciepła (zwany skrótowo GWC), można w systemie wentylacji wykorzystać naturalne ciepło lub chłód, które są zakumulowane w gruncie: na pewnej głębokości jego temperatura jest prawie stała i nie zależy od temperatury powietrza. Z takiego wymiennika można korzystać cały rok - zimą podgrzewa on powietrze zewnętrzne, a latem je ochładza. Efektywność wymiany ciepła zależy od powierzchni wymiennika, głębokości, na jakiej jest wykonany i intensywności przepływu powietrza.

Budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła - schemat
Budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła
Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła - schemat
Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła

Wymiennik gruntowy nie jest gotowym urządzeniem. Buduje się go jako system rur lub złoże żwirowe. Powietrze pobierane jest przez ustawioną w ogrodzie czerpnię. Pozyskany z gruntu chłód może całkowicie zaspokoić potrzeby domu jednorodzinnego w okresie upałów.

Warunkiem właściwej pracy wymiennika jest odpowiednia jego wielkość. Nie może być on zbyt mały, gdyż grunt przestanie wtedy oddawać ciepło (lub odbierać je w okresach, kiedy ma służyć do chłodzenia). A im dłuższe będą takie okresy, tym mniej zaoszczędzimy energii zimą i będziemy mieć cieplej w domu latem.

Wymiennik gruntowy
Wymiennik gruntowy do odzysku ciepła nie zużywa energii (fot. Rekuperatory.pl)

Gruntowy wymiennik ciepła pracuje ­tylko wtedy, gdy jest gorąco lub bardzo zimno. W okresach przejściowych należy go wyłączać i pobierać powietrze zewnętrzne z czerpni umieszczonej na ścianie budynku.

 Monika Kuśnierowicz
fot. otwierająca: Aereco

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Felix

15 Mar 2018, 06:29

Centrala wentylacyjna z obrotowym wymiennikiem ma lepsze właściwości, cicha praca i możliwosc podpięcia okapu kuchennego co daje odzyska ciepła. Wazne są odpowiednie filtry które eliminują wydzielany tłuszcz z gotowania.

time image

28 Wrz 2017, 21:55

10 godzin temu, Gość Sylwester napisał: .Okazalo się że wykonawca dostał punkty karne a mi wstrzymali wypłatę dofinansowania,a wszystko dlatego że nie mam wentylacji w oknach w razie zaczadzenia od kozy,więc wykonawca chce mi wiercic dziury w oknach i zakladac kratki ...

time image

Gość

28 Wrz 2017, 13:50

W domach pasywnych nie montuje się kozy - chyba ... A tym łepskim ludziom chodzi o Twoje zdrowie - chyba ...

time image

Gość Sylwester

28 Wrz 2017, 10:57

Mam pytanie, nie wiem czy dobrze trafiłem,mieszkam w Irlandi ocieplilem dom założyłem rekuperator dospel 400,a no i jest kominek w salonie z płaszczem wodnym/koza/,w związku z tym że złożyłem forme o dofinansowanie do ocieplenia domu wpadla mi komisja powykonawcza czy wszystko zrobili ...

Powtarzam do znudzenia - świadoma wentylacja + odzysk ciepła czyli rekuperacja. Jeżeli zaś chcemy mieć dodatkowo stabilne warunki wymiany ciepła - wymiennik GWC. 

time image

Gość Pablo

07 Lut 2017, 14:09

Coś się skopało z linkami: jak działa wentylacja i po co jest https://www.youtube.com/watch?v=0exAi-KQIcA jak wybrać rekuperator https://www.youtube.com/watch?v=Fj4fIgBOR4Y sterowanie w domu https://www.youtube.com/watch?v=DXq6FluI2

time image

Gość Pablo

07 Lut 2017, 11:13

Polecam świetne filmy które jasno tłumacza każdemu jak działa wentylacja i po co jest (temat na czasie smogu ;-) https://www.youtube.com/watch?v=0exAi-KQIcA jak wybrać rekuperator (to z kolei na czasie mrozów ;-) https://www.youtube.com/watch?v=Fj4fIgBOR4Y i ten ostatni jest WOW ...

time image

13 Sty 2017, 17:52

No u mnie niestety wentylacja jeszcze mocno kuleje mam grawitacyjną ale uczę się jej dopiero i z dnia na dzień staram się robić krok na przód aby ją co raz to ulepszac i czynić wydajniejszą. Zwłaszcza że mój dom dopiero dosycha.

time image

Gość AdamJ

13 Sty 2017, 10:53

odpowiednia wentylacja mieszkania/domu to kwestia bardzo istotna. Na początku mieliśmy z tym spory problem, ale okazało się że wszystko dobrze rozwiązał rekuperator, który kupiliśmy niedawno. Solidny, energooszczędny sprzęt. W dodatku bardzo prosto mogę nim sterować nawet z telefonu ...

time image

Gość projektant

09 Paź 2016, 10:22

Akurat schemat wentylacji naturalnej w okresie letnim jest niepoprawny.

time image

14 Cze 2015, 17:42

Dobry artykuł, ale trzeba wpomować sporo kasy tak naprawdę aby zapewnić dużo powietrza.. ehh kto w tych czasach ma możliwość spełnienia tych oczekiwań...

time image

Gość Jarek

14 Cze 2015, 08:33

Alnor ma jedne z tanszych w ofercie. Ja zamowilem w piatek HRU-MinistAir-W-450. Maja sie kontaktowac z wykonawca budowy i juz nic mnie nie interesuje. Zobaczymy efekty

time image

Gość Wojtek

14 Cze 2015, 08:19

Jak jesteś zainteresowany rekuperatorem to sprawdź w Alnor. Z tego co w zeszłym roku porównywałem to mieli dobre oferty. Akurat od nich zwracałem uwagę na model HRU-Ergo

time image

05 Maj 2015, 07:05

Myślę, że przy systemie zleconym (instaluje firma) przy średniej półce cenowej (centrali i materiałów), cena może oscylować między 10.000 a 15.000zł - bo to zależy od wielu czynników, mimo, że dom jest "prosty" dla WM.

time image

05 Maj 2015, 06:24

Cytat To zależy.Centrala od 1.500zł.Materiały - od 2.000zł.Czyli przy prostej centrali i własnym wykonaniu można się zmieścić w około 4.000zł.Ps. Do tego domu potrzebna jest centrala o wydajności 150 - 200m3/h widziałem ...

time image

05 Maj 2015, 06:13

To zależy.Centrala od 1.500zł.Materiały - od 2.000zł.Czyli przy prostej centrali i własnym wykonaniu można się zmieścić w około 4.000zł.Ps. Do tego domu potrzebna jest centrala o wydajności 150 - 200m3/h

time image

04 Maj 2015, 20:58

Ile realnie może kosztować WM z reku do domu parterowego ok 110m2?

time image

Gość halina

26 Kwi 2015, 06:27

ja nie chciałam pogorszenia komfortu zycia w moim mieszkaniu marzniecia w nogi spania na lodowatym łozku i wiania na głowe,brak wyciągu w kratce wentylacyjnej powodował to ze w porze zimowej zmuszona byłam gotowac posiłki przy otwartym oknie mimo ze były otwarte dwa nawiewniki w oknach, ...

time image

Gość Strawman

25 Kwi 2015, 20:45

Nie przejmuj się - tak działa wentylacja! Przecież tego chciałaś. Możesz co najwyżej próbować nią sterować, zmniejszając lub zwiększając nawiew, albo pomyśleć nad rekuperacją, czyli wykorzystaniem ciepła w wywiewanym powietrzu do ogrzania powietrza nawiewanego.

time image

Gość halina

25 Kwi 2015, 18:09

wyczuwalne przenikliwe zimno wieje w moim mieszkaniu w kuchni i łazience, takiego zjawiska nie miałam jak mieszkam od 1980r blok betonowy]co mogło sie stac?w kocu na nogach siedzę w kurtce polarowej bo wieje po nogach głowie,czuję jak by jakas pompa czy wiatrak rozpylał ten wiatr po ...

time image

Gość Strawman

16 Lut 2015, 22:08

Artykuł przybliżający potencjalnym inwestorom zagadnienie współczesnej wentylacji ? można by go uzupełnić o np. dodanie do omawianych wymienników rekuperacyjnych nasz ? polski wymiennik spiralny! Nieco myląca jest też informacja podpisująca jedno ze zdjęć, a mówiąca że gruntowy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!