Założyłam klimatyzację, bo gorące powietrze z oranżerii było uciążliwe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Założyłam klimatyzację, bo gorące powietrze z oranżerii było uciążliwe

Dziesięć lat temu powiększyłam istniejącą sypialnię o 5,76 m2. Zaordynowałam skonstruowanie przy niej przeszklonego ogrodu zimowego o powierzchni 3,4 m2. Światła było więcej, lecz gorąca od oranżerii również - mówi Bogusia, Czytelniczka Budujemy Dom, która stacjonarny klimatyzator użytkuje od 2010 r.

Dom:

 • Parterowy z użytkowym poddaszem i z garażem;
 • Powierzchnia 179 m2;
 • Ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego, składające się z (licząc od zewnątrz) tynku akrylowego, styropianu o grubości 2 x 5 cm, płyty OSB, wełny mineralnej o grubości 20 cm, folii budowlanej, płyt g-k;
 • Średniej wielkości okna;
 • Wentylacja grawitacyjna.
 • Lokalizacja - w słońcu.

Klimatyzacja:

 • Instalacja stacjonarna, typu split;
 • Wydajność 3,5 kW;
 • Inwerterowy napęd sprężarki;
 • Filtry przeciwkurzowe.
 • Sterowanie - pilotem.
 • Lokalizacja - w sypialni na parterze.

Decyzja: Dziesięć lat temu podczas remontu małżeńskiego master bedroom, powiększyłam istniejącą sypialnię o 5,76 m2. Jednak po wydłużeniu, w jej głąb docierało mało światła. W drugim etapie rozbudowy zaordynowałam skonstruowanie przy niej, od strony południowej, przeszklonego ogrodu zimowego o powierzchni 3,4 m2. Światła było więcej, lecz gorąca od oranżerii również. Musiałam zamontować w sypialni klimatyzację.

Fachowiec zaproponował wersję typu split i standardowy model urządzenia ze sprężarką inwerterową. Polecał napęd inwerterowy, bo dzięki niemu sprzęt płynnie dostosowuje wydajność do aktualnych parametrów powietrza w pomieszczeniu. Pochodną zastosowania sprężarki inwerterowej jest oszczędne zużywanie prądu przez urządzenie. Ostrzegał, że bez inwertera instalacja jest energożerna. Zdałam się na jego doświadczenie.

Klimatyzator w sypialni
Jednostkę wewnętrzną celowo powieszono daleko od łóżka.
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora
Stojącą jednostkę zewnętrzną zamontowano w zacienionym miejscu.

Klimatyzacja w sypialni - rady i przestrogi:

 • Jednostkę zewnętrzną ustawił przy ścianie, w zacienionym miejscu, natomiast wewnętrzną zawiesił w sypialni pod sufitem, przy drzwiach prowadzących z sypialni do łazienki. Instalacja ma długość 4 m, została prawidłowo wykonana, przez 10 lat się nie rozszczelniła.

  Z podróży po świecie i po pobytach w licznych hotelach wiedziałam, że jednostka z nawiewem nie może wisieć nad łóżkiem, bo spanie pod zimnym strumieniem powietrza grozi chorobą. Na którymś wyjeździe nabawiałam się w ten sposób przeziębienia. Rada - trzeba zwrócić uwagę na lokalizację jednostki wewnętrznej.

 • Podczas upalnej pogody klimatyzator włączam pilotem zaraz po powrocie z pracy. Mam ustawioną temperaturę docelową 21°C i zwykle powietrze w sypialni schładza się do nastawionej już po 20 minutach. Później ewentualnie klimatyzator podtrzymuje ją aż do momentu, kiedy kładę się spać. Tylko podczas najgorętszych nocy, sporadycznie, decyduję się na jego całonocną pracę. Urządzenie mnie nie budzi, ponieważ szumi delikatnie i jednostajnie.

 • Przez pierwszych pięć lat użytkowania, sumiennie wzywałam serwisanta raz w roku do przeglądu instalacji klimatyzacyjnej, gdyż było to konieczne do utrzymania gwarancji. Sprawdzał ciśnienie płynu chłodniczego, czyścił lub wymieniał filtry przeciwkurzowe. Przegląd zajmował mu 15-30 minut. Obecnie zapraszam go trochę rzadziej, co 1,5 roku. Z doświadczenia wiem, że filtry nie brudzą się zbyt szybko, wymagają wymiany co kilka lat.

  Stary standardowy model klimatyzatora ma tylko podstawowe funkcje, które wszystkie wykorzystuję, np. w chłodne deszczowe dni włączam tryb osuszania i ogrzewania. Nie oferuje jednak nowoczesnych filtrów i funkcji jonizowania powietrza, dlatego niedawno do sypialni wstawiłam nowoczesny oczyszczacz. To on, a nie klimatyzator, usuwa z powietrza w sypialni kurz, bakterie, grzyby.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Klimatyzacja w sypialni - koszty:

 • instalacja z montażem 3400 zł;
 • serwis 250 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny