Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Efektowna jadalnia, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy… No właśnie musimy wiedzieć, czego chcemy, żeby projekt wymarzonego ogrodu zimowego uwzględniał nasze potrzeby, a sam ogród funkcjonalnie spełniał przypisane mu zadanie. 

Zatem najpierw nasze wyobrażenie, później projekt, wizyta w starostwie, następnie realizacja i w końcu satysfakcja z dobrze wydanych pieniędzy. Na każdym z tych etapów pomoże nam wykonawca z wieloletnią praktyką, Edward Kuliński z firmy Kwadrum.

Krok 1. Dobudowa ogrodu zimowego - określenie potrzeb

Jeśli w ogrodzie zimowym zamierzamy przede wszystkim odpoczywać, najlepiej zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Będziemy wówczas mogli korzystać z przyjemnego popołudniowego słońca. Taka lokalizacja jest odpowiednia także wtedy, gdy w ogrodzie chcielibyśmy spożywać posiłki - wyobraźmy sobie poranną kawę w towarzystwie wschodzącego słońca.

Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym planujemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Do ogrodu zimowego umiejscowionego od strony północnej będzie dochodziło niewiele światła, ale stworzy on efektywny bufor, chroniący przed jesienno-zimowym chłodem.

Różne kształty ogrodu zimowego
Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu; w przypadku istniejącego budynku, możliwości dobudowy ogrodu są ograniczone, ale nawet wtedy, gdy do wyboru mamy wyłącznie jedną lokalizację, istnieje wiele wariantów ostatecznego kształtu ogrodu (fot. Reynaers)

Krok 2. Dobudowa ogrodu zimowego - dobry projekt

Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi, a sam ogród gwarantować nam bezpieczeństwo.

Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią oddziałują. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób osłabiać konstrukcji ogrodu. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20-45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu.

Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami. Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu.

Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W przypadku domów piętrowych albo z poddaszem użytkowym, dość częstą propozycją projektantów jest dobudowa ogrodu zimowego sięgającego górnej kondygnacji. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe doświetlenie, a także umożliwia uprawę wysokich roślin. Duży wpływ na efekt końcowy ma także kształt dachu.

Najpopularniejsze są dachy pulpitowe (jednospadowe), ale dużym powodzeniem cieszą się także dachy wielospadowe z elementami altanowymi, mansardowe, łukowe oraz o kształcie wycinka kopuły.

Krok 3. Dobudowa ogrodu zimowego - zgodna z prawem

Zgodnie z art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego budowa ogrodu zimowego:

  • Nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie właściwemu organowi, jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu nie przekroczy 25 m2, a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
  • W przypadku, gdy ogród zimowy będzie integralną częścią budynku należy zachować minimalną odległość od granicy działki - 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien. Ustalenia planu miejscowego mogą czasem  zezwalać na budowę w odległości nie mniejszej niż 1,5 m lub w granicy (za zgodą sąsiada).
  • Wniosek o pozwolenie na budowę - jeśli planowana powierzchnia ogrodu zimowego przekroczy 25 m2.

Krok 4. Realizacja budowy ogrodu zimowego

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Pilkington

Komentarze

Gość MJ
04-10-2019 22:10
W artykule są dwa błędy: 1) Zgłoszeniu, a nie pozwoleniu na budowę podlega WOLNOSTOJĄCA oranżeria czyli ogród zimowy (lub wiata, altana), 2) powierzchnia takiego obiektu może mieć 35 m2, a nie 25 m2, przy spełnieniu pozostałych wymogów co do wielkości działki.
Gość SB
04-07-2019 11:27
Podobna jest nasza historia z Wrocławia. Ogród 24m2, na istniejacym już tarasie betonowym. Zgłoszenie zgodne z prawem, ale byla odmowa i boksowanie sie przez rok z urzedami. Ciągle domagaja sie dokumentów które sa potrzebne przy normalnym wniosku o budowe. Wrocław ciągle robi w konia ...
Gość urzędnik
14-02-2019 15:26
w artykule jest błąd, nie wymaga pozwolenia na bud. do 35m2, a nie jak jest napisane do 25m2 wg art 29 ust 1 pkt 2.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Przeszklenia
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz