Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Efektowna jadalnia, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy… No właśnie musimy wiedzieć, czego chcemy, żeby projekt wymarzonego ogrodu zimowego uwzględniał nasze potrzeby, a sam ogród funkcjonalnie spełniał przypisane mu zadanie. 

Zatem najpierw nasze wyobrażenie, później projekt, wizyta w starostwie, następnie realizacja i w końcu satysfakcja z dobrze wydanych pieniędzy. Na każdym z tych etapów pomoże nam wykonawca z wieloletnią praktyką, Edward Kuliński z firmy Kwadrum.

Krok 1. Dobudowa ogrodu zimowego - określenie potrzeb

Jeśli w ogrodzie zimowym zamierzamy przede wszystkim odpoczywać, najlepiej zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Będziemy wówczas mogli korzystać z przyjemnego popołudniowego słońca. Taka lokalizacja jest odpowiednia także wtedy, gdy w ogrodzie chcielibyśmy spożywać posiłki - wyobraźmy sobie poranną kawę w towarzystwie wschodzącego słońca.

Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym planujemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Do ogrodu zimowego umiejscowionego od strony północnej będzie dochodziło niewiele światła, ale stworzy on efektywny bufor, chroniący przed jesienno-zimowym chłodem.

Różne kształty ogrodu zimowego
Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu; w przypadku istniejącego budynku, możliwości dobudowy ogrodu są ograniczone, ale nawet wtedy, gdy do wyboru mamy wyłącznie jedną lokalizację, istnieje wiele wariantów ostatecznego kształtu ogrodu (fot. Reynaers)

Krok 2. Dobudowa ogrodu zimowego - dobry projekt

Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi, a sam ogród gwarantować nam bezpieczeństwo.

Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią oddziałują. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób osłabiać konstrukcji ogrodu. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20-45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu.

Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami. Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu.

Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W przypadku domów piętrowych albo z poddaszem użytkowym, dość częstą propozycją projektantów jest dobudowa ogrodu zimowego sięgającego górnej kondygnacji. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe doświetlenie, a także umożliwia uprawę wysokich roślin. Duży wpływ na efekt końcowy ma także kształt dachu.

Najpopularniejsze są dachy pulpitowe (jednospadowe), ale dużym powodzeniem cieszą się także dachy wielospadowe z elementami altanowymi, mansardowe, łukowe oraz o kształcie wycinka kopuły.

Krok 3. Dobudowa ogrodu zimowego - zgodna z prawem

Zgodnie z art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego budowa ogrodu zimowego:

  • Nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie właściwemu organowi, jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu nie przekroczy 25 m2, a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
  • W przypadku, gdy ogród zimowy będzie integralną częścią budynku należy zachować minimalną odległość od granicy działki - 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien. Ustalenia planu miejscowego mogą czasem  zezwalać na budowę w odległości nie mniejszej niż 1,5 m lub w granicy (za zgodą sąsiada).
  • Wniosek o pozwolenie na budowę - jeśli planowana powierzchnia ogrodu zimowego przekroczy 25 m2.

Krok 4. Realizacja budowy ogrodu zimowego

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Pilkington

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość MJ

04 Paź 2019, 20:10

W artykule są dwa błędy: 1) Zgłoszeniu, a nie pozwoleniu na budowę podlega WOLNOSTOJĄCA oranżeria czyli ogród zimowy (lub wiata, altana), 2) powierzchnia takiego obiektu może mieć 35 m2, a nie 25 m2, przy spełnieniu pozostałych wymogów co do wielkości działki.

time image

Gość SB

04 Lip 2019, 09:27

Podobna jest nasza historia z Wrocławia. Ogród 24m2, na istniejacym już tarasie betonowym. Zgłoszenie zgodne z prawem, ale byla odmowa i boksowanie sie przez rok z urzedami. Ciągle domagaja sie dokumentów które sa potrzebne przy normalnym wniosku o budowe. Wrocław ciągle robi w konia ...

time image

Gość urzędnik

14 Lut 2019, 14:26

w artykule jest błąd, nie wymaga pozwolenia na bud. do 35m2, a nie jak jest napisane do 25m2 wg art 29 ust 1 pkt 2.

time image

Gość Dorota

25 Paź 2017, 15:35

Mam pecha? Oczywiście nie mam zgody na ogród zimowy ok. 13 m2. Napisano mi jaki wniosek taka decyzja. Wniosek złożyłam na ogród zimowy zgodnie z art. 29.1.2 prawa budowlanego. Gdzie popełniam błąd?

time image

Gość Dorota

06 Paź 2017, 17:38

Właśnie dzisiaj złożyłam NOWE zgłoszenie. Dostałam odp. (świetna!), jakie zgłoszenie taka decyzja!!! Ja pisałam o zaadaptowaniu tarasu na ogród zimowy.Błąd!! Teraz napisałam krótko: o zamiarze zbudowania ogrodu zimowego o pow. 13 m2 zgodnie z art. 29.1.2. Zobaczymy (za 21 dni) ...

time image

05 Paź 2017, 16:57

dlaczego? Przecież budowa przydomowego ogrodu zimowego o powierzchni zabudowy do 35 m²  jest na zgłoszenie.

time image

Gość Dora

05 Paź 2017, 16:36

Niestety, Starostwo moje nie dało zgody na ogród zimowy. Muszę zaczynać od początku: projekt - płać, kier. budowy - płać. Mapki - płać. A tak się cieszyłam...i j już mi się odechciało. Umieją ludzi zachęcić do zniechęcenia. Oj umieją. a miało być różowo...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje