Plusy i minusy bardzo dużych okien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Plusy i minusy bardzo dużych okien

O wielkości okien decydujemy już na etapie projektu i najlepiej tego później nie zmieniać. Dla konstrukcji budynku ważna jest rozpiętość nadproży oraz wytrzymałość filarów międzyokiennych. Dlatego powiększanie okien może być poważnym problemem. Druga sprawa to estetyka, bo to właśnie wielkość, proporcje i rozmieszczenie okien przesądzają o ostatecznym wyglądzie elewacji.

Wielkość okien a przepisy

Pewne minimum narzucają przepisy. Zgodnie z prawem, okna są konieczne w pokojach dziennych, sypialniach i gabinetach. Ich wielkość musi wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w pomieszczeniach sanitarnych, pomocniczych i technicznych (łazienka, kuchnia, kotłownia itd.) wystarczy 1/12 powierzchni podłogi. Jednak w tego rodzaju wnętrzach dopuszcza się nawet całkowitą rezygnację z okien, o ile uzasadnia to układ funkcjonalny wnętrz - np. łazienka położona jest w środku budynku, z dala od ścian zewnętrznych.

Zbyt małe okna lub ich brak to błąd

Z okien nie warto jednak pochopnie rezygnować. Nawet niewielkie przeszklenie w łazience lub kotłowni oznacza, że wchodząc tam, nie musimy za każdym razem zapalać światła, a wnętrze można szybko i intensywnie przewietrzyć. Zbyt małe okna lub ich brak oznacza wnętrza nieprzyjemne i ciemne. 

Za duże okna - nie należy przesadzać

W drugą stronę też lepiej nie przesadzić - źle zastosowane duże przeszklenia bez osłon przeciwsłonecznych doprowadzają do przegrzania wnętrz latem. Za duże przeszklenia można uznać te przekraczające ¼ powierzchni podłogi (czyli dwukrotność przepisowego minimum), często jednak można spotkać większe.

Plusy i minusy bardzo dużych okien lub przeszklonych drzwi tarasowych:

+ pomieszczenia wydają się jasne i bardziej przestronne;
+ szczególnie jesienią, gdy dni są krótkie, większa dawka światła słonecznego poprawia nam nastrój;
+ okna na nasłonecznionej elewacji umożliwiają w okresie chłodów wykorzystanie energii słonecznej;
+ duże drzwi tarasowe dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli znajdują się nisko nad poziomem gruntu;
typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrzna, ponadto w miejscu jego osadzenia powstaje mostek termiczny, zwiększający straty ciepła;
zyski ciepła od okien stają się uciążliwe w okresie letnim;
większe okna to także wzrost kosztów budowy.

Nie tylko wielkość okien wpływa na to, czy wnętrze jest właściwie doświetlone. Miejsca położone najdalej od okien będą zawsze słabo oświetlone, dlatego jeśli zależy nam na równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia, lepszym rozwiązaniem są dwa mniejsze okna umieszczone na dwóch ścianach niż jedno duże. Ponadto, jeśli okna wychodzą na wschód lub zachód, ilość wpadającego przez nie światła będzie bardzo różna zależnie od pory dnia. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w sypialniach, bo nie wszyscy lubią być budzeni przez słońce.

Duże okna w salonie
Dzięki dużym przeszkleniom, zimą wykorzystujemy zyski ciepła od słońca. Jednak mając takie okna trzeba od razu pomyśleć o ich skutecznym zacienieniu latem (fot. Schüco)

Uwaga! To, ile światła wpuszcza okno oraz jak się prezentuje zależy od grubości ściany. Małe, wąskie okna w grubych murach wyglądają niczym otwory strzelnicze, dlatego - jeśli grubość ściany zwiększa się względem pierwotnego projektu, bo np. zdecydowaliśmy się na ścianę trójwarstwową zamiast dwuwarstwowej albo ocieplenie jest grubsze - zwróćmy uwagę czy po zmianach okna nie będą zbyt małe.

Jak duże powinny być okna? - proporcje i podziały

Obecnie możliwości techniczne są takie, że jedno skrzydło okienne może mieć nawet kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jednak takie okno będzie znacznie trudniej wykonać niż mniejsze, będzie zdecydowanie droższe i niekoniecznie praktyczne w codziennej eksploatacji.

Tradycyjne proporcje szerokości do wysokości skrzydeł okiennych wynoszą około 1:2. Równocześnie skrzydła mają 70-80 cm szerokości. To wymiary dobre zarówno pod względem technicznym, jak i praktyczne użytkowo. Szerokie na metr lub więcej skrzydło po otwarciu sięga daleko w głąb pokoju. Ponadto jest ciężkie, a szerokość skrzydła to jakby ramię dźwigni działającej na okucia.

Dlatego ryzyko wypaczenia okien (zwisu skrzydeł) jest największe właśnie przy szerokich i ciężkich skrzydłach (przede wszystkim ze szkleniem trzyszybowym i grubymi szybami "antywłamaniowymi").

Jeśli zaś okno ma być duże, to ze względów konstrukcyjnych lepiej, aby było niezbyt szerokie, a za to wysokie. Oznacza to równocześnie mniejszą rozpiętość nadproży, czyli żelbetowych belek zamykających od góry otwory okienne w murze.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dawniej powszechne było dzielenie skrzydeł okiennych na mniejsze płaszczyzny, czyli okna z tzw. szprosami. Wynikało to głównie z trudności z uzyskaniem dużych tafli szkła odpowiedniej jakości. Dziś szprosy stosuje się niekiedy ze względów estetycznych, szczególnie przy wymianie starych okien (chęć zachowania istniejących podziałów). Jednak obecnie są tylko imitacją - elementem naklejanym na szybę.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Deceuninck (Inoutic)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Qwerty

03 Sie 2020, 15:34

Jak skrzydło ma ponad 90cm to robi się przesuwane. Dziwi mnie że autor tego nie napisał tylko dał do zrozumienia że otwarcie dużego skrzydła zajmuję sporo miejsca...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje