Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych dla okien panoramicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych dla okien panoramicznych?

Wyższość zewnętrznych barier przeciwsłonecznych, w porównaniu z wyrobami montowanymi od środka, polega na tym, że mają dużo lepsze właściwości termoizolacyjne, akustyczne i antywłamaniowe.

Osłony przeciwsłoneczne zakłada się na oknach głównie w celu zabezpieczenia pomieszczeń w lecie przed jaskrawym światłem i przegrzewaniem się, natomiast w zimie - przed stratami ciepła. Producenci oferują różnorakie modele na okna pionowe i dachowe, do obsługi ręcznej, elektrycznej, z możliwością połączenia z automatyką domową.

Rolety zewnętrzne

Walory użytkowe. Specjaliści wyliczyli, że najwięcej korzyści te osłony zewnętrzne dają latem, chroniąc wnętrza przed nadmiarem intensywnego gorąca od słońca. Po wyposażeniu w nie okien i przy całkowitym opuszczeniu podczas upałów, zazwyczaj nie ma konieczności montowania drogiej i energochłonnej instalacji z klimatyzatorami, ewentualnie używa się jej znacznie rzadziej. Natomiast w zimie mogą ograniczyć straty ciepła z promieniowania przez okna nawet o 50%. Oczywiście, również pod warunkiem szczelnego zaciągnięcia rolet z nastaniem zmierzchu i w trakcie dłuższej nieobecności domowników. W chłodniejszej porze roku przyczyniają się zatem do obniżenia kosztów ogrzewania budynku. W dobie energooszczędności, trudno nie docenić właściwości termoizolacyjnych tego rodzaju osłon.

Jednocześnie podkreśla się inne zalety, równie ważne, w tym izolację akustyczną (pancerz, wypełniony materiałem izolacyjnym, tłumi hałas z zewnątrz średnio o 10 dB) oraz utrudnienie sforsowania okna (w rejonach szczególnie narażonych na kradzieże, warto zamontować specjalnie wzmocnione rolety z atestem odporności na włamanie - standardowe modele najczęściej zabezpiecza się systemem alarmowym i kontaktronami).

Trwałość takich zewnętrznych osłon oblicza się na kilkadziesiąt lat, zatem długo chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, śniegiem, deszczem, promieniami UV), przedłużając tym samym ich dobrą kondycję. Częściowo lub całkowicie zaciągnięte - stanowią izolację przed światłem w czasie snu, chwilowego relaksu, przy oglądaniu telewizji, czy kina domowego.

Roleta zewnętrzna
Roleta zewnętrzna (fot. Krispol)

Budowa. Roleta składa się z pancerza, skrzynki i prowadnic. Utworzony z licznych listew pancerz porusza się w prowadnicach bocznych, przytwierdzonych do ościeża okna. Listwy, z blachy aluminiowej bądź PVC, mogą mieć kształt profili otwartych albo zamkniętych, ewentualnie wypełnionych materiałem izolacyjnym (zwykle pianką poliuretanową). W przypadku modeli przeznaczonych na okna fasadowe, wał do nawijania pancerza montuje się w skrzynce, a w wyrobach na okna dachowe - umieszcza się go w kasecie przyczepionej do górnej ramy. Do takich osłon na dachu często dodaje się czujnik natężenia światła, lub akumulator solarny, który ładuje się z baterii słonecznej, zamocowanej w kasecie.

Montaż rolet na oknach fasadowych. Istnieją trzy rodzaje produktów do montażu w trakcie budowy domu - podtynkowe, naokienne i nadprożowe. Skrzynki wersji podtynkowych osadza się w specjalnie ukształtowanym nadprożu, ociepla od czoła i zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki. Wyroby drugiego typu zakłada się jednocześnie z przeszkleniem, po przygotowaniu otworu okiennego uwzględniającego wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do dolnej części nadproża, następnie osadza się okno, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz. Skrzynki odmian nadprożowych stanowią gotowe nadproże okna, dlatego produkuje się je z materiału ceramicznego lub utwardzonego styropianu, wzmocnionego prętami stalowymi. Najpierw osadza się skrzynkę, potem okno i prowadnicę z pancerzem.

Do zakładania podczas remontu przeznaczono rolety elewacyjne (przyczepiane do muru, na ewentualne ocieplenie) oraz nakładane na okno (mocowane do ramy). Do tej grupy należą wyroby przyczepiane do ramy okna, na murze budynku, oraz takie, których skrzynkę umieszcza się na murze, a prowadnice na oknie. W pierwszym typie, przytwierdza się prowadnice, na nich skrzynkę z pancerzem. Niestety, modele nakładane zmniejszają światło przeszklenia. Ta wada nie występuje przy roletach ze skrzynką usytuowaną na elewacji i z prowadnicami na bokach wnęki okiennej. Modele te najłatwiej założyć w budynkach z jedno- lub trójwarstwowymi murami. Natomiast trudno je przymocować do mało wytrzymałego ocieplenia. Do przegród dwuwarstwowych, z grubą termoizolacją, nadają się dobrze wersje, których skrzynkę montuje się na murze (po usunięciu części ocieplenia), a prowadnice na ramie okna.

Montaż rolet na oknach dachowych. Takie odmiany wyrobów można zamówić jako fabrycznie zespolone z oknem, albo dodać później - wtedy skrzynkę z mechanizmem nawijania oraz prowadnice przykręca się do ramy okna.

Sterowanie. Jest identyczne jak to do rolet w oknach fasadowych i dachowych. Małe i lekkie pancerze o wadze do 12 kg obsługuje się ręcznie, zwijaczem uchylnym z taśmą bądź linką. Natomiast cięższe i większe (o powierzchni powyżej 3 m2) - przy użyciu nawijarki z korbą. W domach z licznymi oknami, lepiej założyć sterowanie elektryczne, przewodowe lub radiowe. W pierwszym przypadku, rurowy silnik montuje się w wale nawijającym pancerz i łączy go przewodami z łącznikiem na ścianie. Możliwe jest zarządzanie indywidualnie każdą roletą, centralnie - wszystkimi, albo wybranymi grupami. W przypadku automatyki radiowej, w wale nawijającym umieszcza się silnik, odbierający fale radiowe. Zarządza się nim pilotem. Inteligentne sterowanie następuje po dodaniu systemu rolet do układu automatyki domowej. Zwykle konfiguruje się opcje automatycznej pracy - o określonej godzinie, po zapadnięciu zmierzchu, podczas intensywnego nasłonecznienia, symulacja obecności właścicieli, włączanie alarmu w razie naruszenia rolet.

Rolety zewnętrzne na oknach dachowych
Rolety zewnętrzne na oknach dachowych najlepiej wyposażyć w napęd, by można było wygodnie sterować nimi np. za pomocą panelu. (fot. Velux)

Zewnętrzne żaluzje fasadowe

Walory użytkowe. Dobrze chronią środek budynku przed intensywnym światłem i nadmiarem gorąca. Zamontowane na dużej powierzchni działają jak izolator, korzystnie wpływając na rozkład temperatury w pomieszczeniach i wspomagając pracę klimatyzacji (oszczędza się na kosztach energii elektrycznej). Jak to się dzieje? Między powierzchnią lameli a szybą tworzy się z powietrza bariera termiczna, która spowalnia wymianę ciepła. Sprawdzono, że przy temperaturze na zewnątrz 35°C, możliwe jest jej obniżenie w pokojach aż o 10°C. W przeciwieństwie do rolet, żaluzje nie odcinają widoku na otoczenie, ponieważ kąt ustawienia lameli można dowolnie regulować. Ponadto tłumią hałas i mają dobry wpływ na wygląd fasady (pasują do prostych brył).

Budowa. Żaluzje składają się z licznych poziomych i specjalnie wyprofilowanych lameli (piór). Elementy te, najczęściej wykonane z taśmy aluminiowej pokrytej lakierem odpornym na warunki atmosferyczne, wytwarza się o szerokości 65, 70, 80, 90 mm. W procesie produkcji nadaje się im kształt litery C, Z, F, S. Ustawiając lamele pod dowolnym kątem (w przedziale od 0 do 180°), możliwe jest regulowanie ilości i kierunku dopływu dziennego światła oraz ciepła od słońca w głąb pomieszczeń. Zabezpieczenie przed łopotaniem żaluzji na wietrze stanowią sztywne prowadnice boczne, albo linki ze stali nierdzewnej w osłonie z PVC.

Montaż. Ciężar takiego ekranu wynosi przeciętnie 2-3 kg/m2 i nie jest istotnym obciążeniem konstrukcji budynku. Przytwierdza się je do ramy okna, bezpośrednio do ściany, lub do fasady. Górną rynnę z silnikiem zasłania się elewacją bądź kasetą maskującą.

Sterowanie. Ręczne, przy pomocy mechanizmu korbowego, warto zastąpić elektrycznym. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie włączenie obsługi tych elementów do domowej instalacji inteligentnej oraz powiązanie z automatyką pogodową.

Sterowanie fasadowymi żaluzjami zewnętrznymi
Sterowanie fasadowymi żaluzjami zewnętrznymi (fot. Fakro)

Markizy i markizolety

Walory użytkowe. Inwestorzy najbardziej cenią markizy i markizolety okienne - za mniej lub bardziej delikatne "filtrowanie" światła dziennego (można odpowiednio dobrać gęstość siatki), za nieograniczanie widoków i zatrzymywanie owadów (tę właściwość mają tylko całkowicie rozwinięte). Choć osłony są ażurowe, najprzydatniejsze są latem na przeszkleniach zwróconych na południe i zachód, bo nawet gdy skrzydło jest otwarte, zatrzymują około 70% ciepła. W zimie raczej się ich nie używa - przechowuje zwinięte w kasetonie osłonowym, przykręconym do górnej ramy okna.

Budowa. Powstają z włókna szklanego lub siatki odpornej na czynniki atmosferyczne. Można dobrać modele do zamocowania na przeszkleniach fasadowych i dachowych. Występują w formie prostej jednoczęściowej osłony (czyli zwykłej markizy na okna dachowe), albo pod postacią łamanej markizolety, składającej się z dwóch płaszczyzn (dolną można odchylić, oprzeć na ruchomych belkach i utworzyć daszek nad fragmentem okna fasadowego).

Sterowanie. Tańsze wersje zahacza się ręcznie o zaczepy na dolnej ramie skrzydła. Droższe modele, ze sterowaniem elektrycznym, przesuwają się zdalnie wzdłuż metalowych prowadnic.

Okiennice

Walory użytkowe. Zamknięte okiennice chronią przeszklenia przed nadmiarem światła i gorąca, ale również przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, kurzem, ucieczką ciepła z pomieszczeń. Często stanowią dodatkową skuteczną ochronę przed włamaniem oraz efektownie i na stałe ozdabiają elewacje.

Budowa. Skrzydła okiennic wykonuje się z wytrzymałego drewna gatunków krajowych i egzotycznych. Sosnowe jest miękkie i nietrwałe, lepiej wybrać drewno olchy, dębu, meranti, które przed wpływem warunków atmosferycznych zabezpiecza się specjalnymi środkami. Trwalsze i niewymagające konserwacji są okiennice z aluminium lub tworzywa sztucznego. Kształt i rozmiar skrzydeł dopasowuje się do przeszklenia. Szerokość jednego skrzydła nie powinna przekroczyć 90 cm, dlatego niekiedy stosuje się wersje łamane, złożone z kilku węższych elementów.

Montaż. Zawiasy skrzydeł przyczepia się do ściany, ramy okna, albo opaski je okalającej. W pozycji otwartej przytrzymują je blokady przeciwwiatrowe. Występują (do wyboru) modele przytwierdzone do ściany, bądź dwuelementowe - do skrzydła i do ściany. Niezbędne są blokady przeciwwłamaniowe okiennic w postaci dwuczęściowego skobla, lub zamknięcia drążkowego.

Sterowanie. Modele okiennic, przystosowane do obsługi manualnej, producenci wyposażają w nowoczesne trwałe okucia. Ich otwieranie może odbywać się m.in. za pomocą mechanizmu (na skrzydłach), połączonego z korbą (wewnątrz domu). Jeśli skrzydła są duże i ciężkie, lepiej wybrać wersję elektryczną. Na skrzydle zakłada się wtedy silnik, który uruchamia się łącznikiem w pomieszczeniu, albo pilotem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ustawianie lamelek pod różnym kątem umożliwia dozowanie ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrz przez żaluzje fasadowe. (fot. Aluprof)

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje