Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych dla okien panoramicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych dla okien panoramicznych?

Odpowiedź eksperta: Osłony okienne przy dużych przeszklonych powierzchniach są niemal koniecznością. Latem zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, a zimą chronią przed ucieczką ciepła. Umożliwiają również zachowanie prywatności.

aktualizacja: 2017-09-08 10:25:36

Rolety zewnętrzne

Okna dachowe również należy wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne, np. roletę zewnętrzną
Okna dachowe również należy wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne, np. roletę zewnętrzną (fot. Velux)

To najskuteczniejszy i najbardziej popularny sposób na zabezpieczenie wnętrz z dużymi przeszkleniami przed nadmiarem słońca. Rolety obsługuje się ręcznie lub elektrycznie. Rodzaj napędu zależy od wielkości i rodzaju przesłony.

 

Dla małych i lekkich (do 10 kg) wystarczy mechanizm ręczny, obsługiwany taśmą. Do większych przeznacza się zwijacze z korbą lub o wiele wygodniejszy napęd elektryczny, sterowany wyłącznikiem ściennym lub pilotem. Do niemal każdego napędu można dokupić programatory, pozwalające np. na opuszczanie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy.

Rolety typu Refleksol

To stosunkowa nowa oferta rynkowa. Są to rolety wykonane z włókien poliestrowych pokrytych PVC, osadzonych w aluminiowej konstrukcji. Osłony są odporne na przenikanie promieniowania UV i czynniki atmosferyczne. System można montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Opcjonalne zastosowanie automatyki pogodowej dodatkowo zabezpiecza rolety przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Żaluzje fasadowe zewnętrzne

Zabezpieczają przed przenikaniem promieniowania UV i przegrzaniem wnętrz. Dzięki swobodnej regulacji kąta nachylenia listew, realne jest zachowanie optymalnego stopnia zaciemnienia pomieszczenia w trakcie całego dnia.

Markizy

Markizy wyposażone w panel fotowoltaiczny, pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem
Markizy wyposażone w panel fotowoltaiczny, pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem (fot. Fakro)

Zapewniają ochronę przeciwsłoneczną nie tylko wnętrza domu, ale także tarasów i balkonów, umożliwiając odpoczynek w cieniu. Markiza składa się z aluminiowej konstrukcji i zbrojonego poszycia z akrylu lub PVC. Rura nawojowa i ramiona są połączone z belką mocującą. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Ich pracą, podobnie jak rolet zewnętrznych, można sterować ręcznie lub elektrycznie.

Markizy do okien pionowych

To przesłony montowane na zewnątrz okien fasadowych. Są aż 8 razy skuteczniejsze, niż powszechnie zakładane rolety wewnętrzne, które zwykle zasłaniają ostre światło słoneczne. Absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, ograniczając w ten sposób nagrzewanie wnętrza.

 

W wersji elektrycznej, po opuszczeniu pełnią również funkcję moskitiery, chroniącej przed owadami i insektami. Mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą drążka, elektrycznie pilotem albo przełącznikiem naściennym.

Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny