Klimatyzacja multisplit i kanałowa w jednej instalacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klimatyzacja multisplit i kanałowa w jednej instalacji

Klimatyzacja to dla mnie jedna z najważniejszych domowych instalacji! Zdecydowałem się na nią przed rozpoczęciem budowy - mówi Wojtek, Czytelnik Budujemy Dom, który instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.

Dom:

 • Murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem;
 • Powierzchnia 250 m2, kubatura 750 m3;
 • Dwuwarstwowe ściany z pustaków cementowo-wapiennych o grubości 24 cm i 20 cm styropianu grafitowego;
 • Duże okna z żaluzjami fasadowymi;
 • Wentylacja mechaniczna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła.
 • Lokalizacja - w słońcu.

Klimatyzacja:

 • Stacjonarna, typu multisplit oraz kanałowa;
 • 5 jednostek wewnętrznych (każda o mocy 2 kW);
 • Kanałowa o mocy 5 kW, liczne funkcje (w tym Auto Clean, I Feel, +8°C), aktywny filtr elektrostatyczny i jonizator plazmowy;
 • Czynnik roboczy R32;
 • Cicha praca;
 • Klasa energetyczna A++/A+.
 • Sterowanie - przez aplikację i Wi-fi, piloty (multisplit) oraz regulator na ścianie (kanałowa).
 • Lokalizacja - 3 jednostki split w sypialniach na poddaszu i 2 w zamykanych pokojach na parterze; jednostka kanałowa znajduje się pod w spiżarni i obejmuje działaniem połączoną strefę dzienną o wysokości dwóch kondygnacji.
Pilot do sterowania jednostkami ściennymi
Pilot do sterowania jednostkami ściennymi.

Decyzja: Klimatyzacja to dla mnie jedna z najważniejszych domowych instalacji! Jest potrzebna, chociaż w nowym domu założyłem wentylację z odzyskiem ciepła, a na wszystkich oknach (większość to duże przeszklenia) - żaluzje fasadowe. Zdecydowałem się na nią przed rozpoczęciem budowy, ponieważ przyzwyczaiłem się do schłodzonych pomieszczeń, pracując w biurze. Ponadto w lecie cierpiałem od gorąca, mieszkając w bloku w mieszkaniu o powierzchni 45 m2, z oknami skierowanymi na zachód. Zdarzało się w okresie upałów, że temperatura dochodziła tam do 40°C.

W budowanym domu zależało mi na rozprowadzeniu orurowania przed otynkowaniem ścian, żeby później ich nie niszczyć. Dlatego na wizję lokalną zaprosiłem fachowca od instalacji klimatyzacyjnych już w fazie stanu surowego oraz zamówiłem u niego kompleksową obsługę. Powiedział, że w celu optymalizacji chłodzenia i ułatwienia późniejszego sterowania, w każdym pokoju i sypialni na parterze i poddaszu zawiesi klimatyzator ścienny. Natomiast ze względu na dużą kubaturę strefy dziennej (ma wysokość dwóch kondygnacji, obejmuje salon z antresolą i klatką schodową, jadalnię, kuchnię, hol), przeznaczy do niej mocniejszą jednostkę kanałową i umieści ją w spiżarni. Na podstawie projektu domu i wizji lokalnej rozrysował sieć rurociągu - 5 jednostek wewnętrznych (każda o mocy 2 kW) włączył do układu typu multisplit, z jedną dużą jednostką zewnętrzną. Jednostka kanałowa i druga zewnętrzna tworzą oddzielny układ - wcześniej doradził, żeby nie dodawać ich do instalacji wentylacji mechanicznej.

System sterowania rozwiązał następująco - do każdej jednostki ściennej jest pilot oraz możliwość sterowania przez Wi-Fi i aplikację, a do kanałowej regulator na ścianie. W fazie ofertowania przygotował dwa kosztorysy - ze sprzętem renomowanego i nierenomowanego producenta - zapewniając, że mają porównywalne parametry, choć różnią się cenami. Nie przykładałem wagi do marki, wybrałem tańszą opcję i na razie tego nie żałuję, ponieważ oba układy klimatyzacji (multisplit i kanałowy) działają znakomicie i bezusterkowo, wygodnie się nimi zarządza. Parametrami, na których mi najbardziej zależało, jest dobra wydajność, prowadząca do szybkiego schłodzenia pomieszczeń, i wygodne sterowanie sprzętem.

Niezaplanowanym bonusem natomiast - energooszczędność (nie żądałem takich urządzeń, bo wkrótce zamontuję na dachu domu ogniwa fotowoltaiczne), cicha praca, plazmowa jonizacja powietrza i wiele przydatnych funkcji, np. szybkie schładzanie.

Przewody elektryczne i orurowanie jednostek zewnętrznych.

Instalacja klimatyzacyjna - rady i przestrogi:

 • Montaż instalacji klimatyzacyjnej odbył się w dwóch etapach. W pierwszym, który nastąpił w fazie stanu surowego zamkniętego w 2019 r., elektryk rozprowadził okablowanie elektryczne (w tym również skierował przez ścianę zewnętrzną przewody do jednostek zewnętrznych), natomiast instalatorzy ułożyli w budynku specjalne rurki klimatyzacji. Pod stropem w spiżarni zamontowali płaską jednostkę kanałową oraz przewód nawiewny i wywiewny, a na ścianach spiżarni, graniczących ze strefą dzienną, zakończyli je dużymi kratownicami. W fazie wykańczania domu tynkarze zakryli rurki klimatyzacyjne tynkiem. Jednostkę kanałową zabudowali podwieszanym sufitem z płyt g-k, zapewniając dostęp do urządzenia przez szeroką rewizyjną maskownicę. W etapie drugim (tuż przed przeprowadzką, na etapie malowania), zamontowali obie jednostki zewnętrzne oraz 5 ściennych w pokojach. Te ostatnie ulokowali z dala od łóżek.
Kratka nawiewna instalacji z kanałową jednostką
Kratka nawiewna instalacji z kanałową jednostką.
Jedna z pięciu ściennych jednostek wewnętrznych w układzie multisplit
Jedna z pięciu ściennych jednostek wewnętrznych w układzie multisplit.
 • Rok 2020 nie był miarodajny, jeśli chodzi o korzystanie z domowej klimatyzacji, ponieważ upalne dni były nieliczne. Jednak dało się zauważyć, że praca klimatyzatorów w małym stopniu zwiększała opłaty za prąd (tu potwierdziła się przewaga modeli energooszczędnych). Instalację multisplit włączałem niezbyt często i na krótko, używając pilota. Na przykład w małżeńskiej sypialni, przed snem, świetna okazała się funkcja turbo, czyli szybkiego schładzania powietrza - rzeczywiście już po pięciu minutach temperatura spadała do komfortowej. Z jednostki ściennej wydobywał się wtedy jednostajny szum, który nikomu nie przeszkadzał. Działającej jednostki kanałowej w ogóle nie słyszymy - tę cechę podkreślał instalator.

  Kanałową klimatyzację w strefie dziennej włączałem najczęściej (została poprawnie dobrana do dużej kubatury), wskazując temperaturę 23°C. Jednak nie przywiązujemy się, z żoną, do jednego ustawienia, tylko kierujemy się odczuciem komfortowego ciepła w danym momencie. Jeśli uznajemy, że jest zbyt zimno, podnosimy na regulatorze klimatyzatora temperaturę o 1°C, a jeśli za gorąco - obniżamy ją o 1°C. Cieszę się z funkcji plazmowego jonizowania, bo usuwa ona z powietrza drobnoustroje, alergeny i nieprzyjemne zapachy. Auto Clean, czyli automatyczne osuszanie wymiennika, nie pozwala rozwijać się drobnoustrojom, co także korzystnie wpływa na utrzymanie czystości instalacji klimatyzacyjnej i pośrednio na nasze zdrowie. Wiosną 2021 r. umówię serwisanta na pierwszy przegląd wszystkich elementów systemu.

  Klimatyzację wyłączyłem w sierpniu 2020 r., jesienią i zimą nie korzystaliśmy z niej w ogóle, np. do tej pory ani razu nie włączyłem funkcji ogrzewania i osuszania powietrza. Ale zamierzam, oczywiście, uruchamiać je w przyszłości, w deszczowe dni lata i w okresach przejściowych, a kto wie, może nawet w zimie - jeśli będą już działać ogniwa fotowoltaiczne.

Koszty instalacji klimatyzacyjnej:

 • Cała instalacja multisplit i kanałowa (z montażem) 27 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednostki zewnętrzne instalacji multisplit i kanałowej.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Mar 2021, 10:01

27 tys za układ chłodzący to bardzo drogo, w tej cenie można by chyba również mieć rozwiązana kwestię ogrzewania i cwu na spokojnie. 

To zależy, jak blisko jest zamontowany agregat, możliwe, że po wystartowaniu - te kilkadziesiąt decybeli jest wychwytywane prze kogoś kto śpi czujnie.

time image

Gość www.recool.pl

16 Mar 2021, 09:49

Agregaty przy oknach do sypialni mocno przeszkadzają?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje