Żaluzje fasadowe to nowoczesny wygląd i dopełnienie bryły budynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Żaluzje fasadowe to nowoczesny wygląd i dopełnienie bryły budynku

Widzieliśmy budynek z żaluzjami fasadowymi i ten wariant nam się spodobał. Ich nowoczesny wygląd ładnie dopełnia bryłę domu. Ponadto lamele można ustawić na więcej sposobów, w porównaniu z roletami - mówią Paulina i Wojtek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r.

Żaluzje fasadowe:

  • Z aluminium, w prowadnicach.
  • Lamele - szerokości 70 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej grubości 0,42 mm.
  • Kasety - z aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem.
  • Sterowanie - elektryczne (przewodowe i radiowe), łączniki przy każdym oknie, w przyszłości aplikacja sprzężona z instalacją alarmową.

Montaż: nastąpił przed wykończeniem elewacji. Fachowcy przytwierdzili kasety do górnej ramy okien (otoczyli je warstwą twardego styropianu grubości 6 cm i matą termoizolacyjną), a prowadnice do ścian. W kasetach umieścili silniki.

Decyzja: Paulina - Nie planowaliśmy zasłon, tylko osłony zintegrowane z oknami. Od razu odrzuciliśmy wersje wewnętrzne. Uwagę skupiliśmy na zewnętrznych, w grę wchodziły żaluzje lub rolety. Codziennie przejeżdżaliśmy obok budynku z żaluzjami fasadowymi i ten wariant bardziej się nam spodobał. Ich nowoczesny wygląd ładnie dopełnia bryłę domu.

Ponadto lamele można ustawić na więcej sposobów, w porównaniu z roletami. Np. usytuowane poziomo nie zamykają widoku na otoczenie, przy zachowaniu prywatności w środku budynku. Natomiast kierując je ukośnie, możliwe jest uzyskanie różnego stopnia zaciemnienia - to było dla nas kluczowe ze względu na oglądanie telewizji, zapewnienie spokojnego snu (dzieci niekiedy śpią w ciągu dnia).

Cechy żaluzji związane z chronieniem wnętrza przed gorącem i zimnem potraktowaliśmy drugorzędnie, jako pożądane uzupełnienie klimatyzacji, gazowego c.o. i wentylacji z rekuperacją. Głównie kierowaliśmy się estetyką i rozmaitością ustawień lameli.

Kasety i prowadnice żaluzji fasadowych zakryto tynkiem
Kasety i prowadnice zakryto tynkiem.

Żaluzje fasadowe - rady i przestrogi:

  • Wojtek: Kompletując elementy żaluzji, wybierałem opcje możliwie najtrwalsze i najwygodniejsze. Nie widzę w nich wad! Są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Profil lameli w kształcie litery Z umożliwia wpuszczenie pożądanej ilości światła oraz szczelne zamknięcie pancerza. Natomiast sztywność opuszczonej bariery i odporność na działanie wiatru zapewniają szerokie prowadnice (zrezygnowałem z czujników wiatru, bo zwiększyłyby wydatki ). Wolałem prowadnice od stalowych linek, które co jakiś czas należy naciągać, i które nie powstrzymują łopotania lameli na silnym wietrze. Przy naszym rozwiązaniu, w trakcie wichury lamele lekko drgają, wydając jedynie delikatny metaliczny dźwięk.

  • Im większe przeszklenia, tym większe są pancerze i kasety. Zależało mi, żeby nie były widoczne na elewacji, i żeby nie zasłaniały szyb. Powiedziałem o tym dystrybutorowi okien, u którego zamówiłem też żaluzje. W związku z tym w otworach na przeszklenia producent przewidział miejsce na kasety i do ich wielkości dostosował rozmiar górnej ramy okien. Na etapie wykańczania elewacji, elementy żaluzji zostały ocieplone i zakryte tynkiem. Zadbałem o elektryczne sterowanie. Łączniki, regulujące pozycje góra-dół (i wszelkie pośrednie), usytuowałem z elektrykiem przy każdym przeszkleniu (radzę dopilnować wykonawstwa, nasz elektryk nie przeprowadził przewodów przez ścianę do kaset, musieli to zrobić instalatorzy żaluzji, co wiązało się z dopłatą). Po opuszczeniu żaluzji, możemy łącznikami zmieniać też kąt ustawienia lameli. Wygodniejszą opcją będzie aplikacja od instalacji alarmowej. Wkrótce ją skonfiguruję i zacznę używać różnych funkcji, m.in. jednoczesnego uruchamiania wszystkich osłon oraz sekcji - operując łącznikami 20 osłon, musimy się teraz nachodzić.

Koszty zakupu i montażu żaluzji fasadowych:

  • żaluzje z elektrycznym sterowaniem i montażem 41 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciele często ustawiają lamele w pozycji nie ograniczającej widoku.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje