Klimatyzator przenośny wystarcza do doraźnego schładzania sypialni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klimatyzator przenośny wystarcza do doraźnego schładzania sypialni

Wiosną 2019 r. kupiłem przenośny klimatyzator. W przeciwieństwie do żony uważam, że do doraźnego schładzania sypialni, przed pójściem spać lub w nocy, nie potrzebujemy stacjonarnej instalacji - mnie odstraszają gromadzące się w niej pleśnie i inne grzyby - mówi Marek, który wraz z Anetą są Członkami Klubu Budujących Dom. Klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r.

Dom:

 • murowany, trzykondygnacyjny; powierzchnia 176 m2;
 • dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu;
 • okna o standardowej wielkości; wentylacja grawitacyjna.
 • Lokalizacja - w słońcu.

Klimatyzacja:

 • Klimatyzator przenośny, monoblokowy.
 • Moc chłodzenia 7000 BTU, funkcje 3 w 1 chłodzenie, osuszanie, wentylator, wydajność osuszania 17 l/24 h, dwie prędkości wentylatora: niska/wysoka, zakres temperatury 16-31°C, przepływ powietrza 380 m3/h, klasa energetyczna A, zużycie energii 780 W, filtry zatrzymujące kurz.
 • Sterowanie - pilotem.

Decyzja: Marek - Długotrwałe upały od wiosny 2019 r. dawały się nam we znaki, w sypialni na piętrze trudno się spało. Zwykły wiatrak nie pomagał, dlatego kupiłem przenośny klimatyzator.

Pojechałem do hipermarketu i tam znalazłem odpowiedni model. Głównie zależało mi na urządzeniu mocnym i wydajnym, a jednocześnie cichym - przyjąłem pułap do 20 dB. Tani sprzęt z góry odrzuciłem. W wybranym spodobały mi się funkcje - chłodzenie, osuszanie, wentylator oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem, możliwość sterowania pilotem.

Do kupna zachęcił mnie jeszcze nieduży rozmiar 320 x 370 x 730 mm, ciężar 20,5 kg, obrotowe kółka i wygodne uchwyty - zwracałem szczególną uwagę na te parametry, ponieważ mieszkamy w trzykondygnacyjnym segmencie, a klimatyzator zamierzałem przenosić między przynajmniej dwoma piętrami. Na przykład kiedy przyjechali znajomi i nocowali na najwyższej kondygnacji, oddaliśmy im klimatyzator.

Przenośny klimatyzator
Przenośny klimatyzator ma teleskopową rurę, którą wystawia się za okno.
Obudowa klimatyzatora jest poręczna
Obudowa klimatyzatora jest poręczna, ma uchwyty i obrotowe kółka.
Panel kontrolny przenośnego klimatyzatora
W korpusie umieszczono panel kontrolny.

Klimatyzator przenośny - rady i przestrogi:

 • Radzę kupić możliwie wysokiej klasy model klimatyzatora i zwrócić uwagę na wyposażenie. Pilot bardzo ułatwia obsługę, gdy leżąc już w łóżku, chcę np. zmienić tryb działania, wyłączyć urządzenie. Dołączony do zestawu wąż odprowadzający powietrze rozciąga się teleskopowo prawie do 3 m, więc mogę go wyprowadzić za okno pionowe lub dachowe, bez stawiania klimatyzatora na stołku.

  Przydaje się sygnalizacja napełnienia zbiornika wody, ponieważ bez niej sam musiałbym kontrolować tackę ze skroplinami i pamiętać o tym. Kiedy widzę komunikat, naciskam kciukiem przycisk i tacka się wysuwa. Filtry wyłapujące kurz wystarczy regularnie myć ciepłą wodą - w pierwszym sezonie zrobiłem to raz.

  W przeciwieństwie do żony uważam, że do doraźnego schładzania sypialni, przed pójściem spać lub w nocy, nie potrzebujemy stacjonarnej instalacji - mnie odstraszają gromadzące się w niej pleśnie i inne grzyby. Gdy chce się schładzać pojedyncze pomieszczenie tylko wieczorami, i tylko przez około 2 miesiące w roku, przenośny model jest okej. Trzeba tylko zadbać o większą moc i efektywność chłodzenia. Jeśli rolety zewnętrzne są opuszczone przez cały dzień, po godzinie pracy - powietrze w sypialni zajmującej 18 m2 osiąga temperaturę 23-24°C, a po trzech 18°C.

 • Aneta: W 2014 r. przeprowadziliśmy w domu poważny remont, w tym odświeżenie elewacji i zakładanie rolet zewnętrznych, i żałuję, że wtedy nie pomyślałam o dodaniu instalacji z klimatyzatorem - lata jeszcze nie były "afrykańskie". Krótko po uciążliwym remoncie nie chciałam znowu kuć ścian i brudzić odmalowanych pomieszczeń. Rada - podczas remontu warto niekiedy pomyśleć o tym, czy nie są potrzebne nowe instalacje.

  Przenośny klimatyzator dla mnie ma jedną poważną wadę - nawet pracując w cichszym trybie nocnym, wybudza mnie ze snu. Po prostu używamy go tak krótko, że nie zdążam się przyzwyczaić do jego szumu. Urządzenie nie jest bardzo energożerne.

Przenośny klimatyzator - koszty:

 • przenośny klimatyzator 1400 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje