Architekt radzi: rekuperator

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Architekt radzi: rekuperator

Idea działania rekuperatora, czyli wymiennika ciepła, jest banalnie prosta: skoro (w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej) system mechaniczny nie wymaga różnicy temperatury, aby skutecznie działać, bo ruch powietrza jest wymuszony przez wentylatory – dlaczego nie wykorzystać zużytego już, ale za to ogrzanego powietrza, które ma zostać wyrzucone z budynku, do ogrzania świeżego powietrza do tego budynku zasysanego?

Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją)
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją)

Dzięki temu odzyskujemy znaczną część energii (średnio rocznie można przyjąć, że jest to do 80%, chociaż w niektórych folderach reklamowych znaleźć można również znacznie lepsze wyniki, dochodzące nawet do 95%). Są to jednak sprawności uzyskiwane w specyficznych, laboratoryjnych warunkach).

 

Zamiast w sposób niekontrolowany (w przypadku wentylacji grawitacyjnej) usuwać z domu ogromną ilość energii cieplnej razem ze zużytym powietrzem, wyprowadzamy powietrze ochłodzone. Oznacza to, że jeśli koszt ogrzewania powietrza przy zwykłej wentylacji mechanicznej przyjmiemy jako 100%, to w wypadku instalacji z rekuperatorem koszt ten wyniesie 20–40%. Wygląda pięknie, prawda?

 

Niestety to nie wszystko. Instalacja z rekuperatorem przyniesie bowiem również dość istotnie wyższe zużycie energii elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że wentylatory pracujące w centrali wentylacyjnej i wymuszające przepływ powietrza muszą pokonać opór przepływu powodowany przez wymiennik i filtry (które okresowo trzeba wymieniać). Wymiennik składa się z wielu wąskich kanałów. Im jest większy i bardziej rozbudowany, tym więcej ciepła można odzyskać, ale równocześnie trudniej przepchnąć przez niego powietrze.

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem Centrala wentylacyjna z rekuperatorem
(fot. Ekoklimax Projekt) (fot. Pro-Vent)
Centrala wentylacyjna z rekuperatorem. Urządzenie składa się z wymiennika ciepła oraz dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego. Świeże zimne powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz, również przepływającego przez ten wymiennik. Kiedy na dworze jest chłodniej niż w domu, ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze – napływające z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet do 80% ciepła traconego w innych systemach wentylacyjnych

Wentylator musi więc mieć stosownie wyższą moc. Można jednak przyjąć, że odzyskanie 10 kWh ciepła wymaga zużycia około 1 kWh energii elektrycznej. Przyjmując, że cena energii elektrycznej jest stała – poziom oszczędności będzie więc zależał od posiadanego przez nas systemu grzewczego. Im mniej kosztuje pozyskanie 1 kWh energii cieplnej, tym mniejsze oszczędności uzyskamy, stosując rekuperator. Wbrew obiegowym opiniom, przy sprawnościach osiąganych przez współczesne urządzenia grzewcze, zyski energetyczne ze stosowania rekuperacji mogą, ale wcale nie muszą być ogromne. Bardzo duże będą natomiast korzyści wynikające z podniesienia komfortu mieszkania.

 

Jest jednak również sposób na ułatwienie pracy rekuperatorowi, a więc kolejne obniżenie kosztu wentylacji, czyli .

Schemat rozprowadzenia przewodów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem
Schemat rozprowadzenia przewodów instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny