Czy budynek zawsze musi być posadowiony poniżej strefy przemarzania?

Czy budynek zawsze musi być posadowiony poniżej strefy przemarzania?

Powszechne jest przekonanie, że budynek zawsze musi być posadowiony poniżej tzw. strefy przemarzania, czyli około 1 m poniżej poziomu terenu. To jednak nieprawda.

Fundamentowanie poniżej strefy przemarzania jest konieczne tylko na tzw. gruntach wysadzinowych, czyli takich, które zwiększają swoją objętość w wyniku zamarzania. Wysadzinowe są wszystkie grunty zawierające duże ilości drobnych cząstek - głównie gliniaste oraz z domieszkami organicznymi (np. torf).  

Jednak w Polsce bardzo powszechnie występują grunty niewysadzinowe, np. grube piaski żwiry. Na takim podłożu budynek można posadowić płytko - zwykle 60 cm poniżej poziomu terenu. Jednak takie płytkie posadowienie nie jest zbyt popularne.

  • Po pierwsze, dlatego że większość osób w ogóle nie wie o takiej możliwości.
  • Po drugie, na potrzeby płytkich fundamentów należałoby zrobić wiele próbnych wykopów, bo grunt może być inny nawet w odległości kilku metrów, pomiędzy krańcami budowli.
  • Po trzecie, w przypadku małych budynków różnica w kosztach wykonania płytszego lub głębszego fundamentu jest niezbyt duża (około 0,5 m wysokości ścian fundamentowych).

Dlatego płytkie fundamentowanie spotyka się przede wszystkim w konstrukcjach, w których niewielkie ruchy gruntu nie powodują szkód i których posadowienie poniżej strefy przemarzania znacznie podniosłoby koszty budowy. To przede wszystkim drewniane budynki gospodarcze i tarasy chętnie posadawiane na fundamentach punktowych, czyli tzw. stopach oddalonych od siebie o 1-2 m.
 
Tak samo osadza się w gruncie murowane lub żelbetowe słupy ogrodzeniowe, gdy przęsła pomiędzy nimi tworzą deski lub metalowe panele. Taka konstrukcja może się bez szkody nieco odkształcać, podczas gdy mur by popękał. 

Jarosław Antkiewicz
Mapa otwierająca artykuł przedstawia: Głębokość przemarzania gruntu w zależności od regionu

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy budynek zawsze musi być posadowiony poniżej strefy przemarzania?

    Nie, posadowienie budynku poniżej strefy przemarzania jest konieczne tylko na gruntach wysadzinowych.
  • Na jakich gruntach konieczne jest fundamentowanie poniżej strefy przemarzania?

    Fundamentowanie poniżej strefy przemarzania jest konieczne na gruntach wysadzinowych, takich jak gliniaste i organiczne, które zwiększają objętość podczas zamarzania.
  • Czy w Polsce występują grunty, na których można posadowić budynek płycej?

    Tak, w Polsce występują grunty niewysadzinowe, np. piaski i żwiry, na których można posadowić budynek płycej, zwykle na głębokości 60 cm.
  • Dlaczego płytkie posadowienie nie jest popularne?

    Płytkie posadowienie nie jest popularne, ponieważ ludzie często nie wiedzą o takiej możliwości, wymaga to wykonania wielu próbnych wykopów, a różnica w kosztach nie jest duża.
  • Gdzie stosuje się płytkie fundamenty?

    Płytkie fundamenty stosuje się głównie w konstrukcjach drewnianych budynków gospodarczych, tarasach oraz słupach ogrodzeniowych, gdzie niewielkie ruchy gruntu nie powodują szkód.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Sławek
13-01-2020 12:28
W artykule zabrakło podstawowej informacji dla jakich gruntów można posadawiać tak płytko. Tylko dla gruntów niespoistych a więc piasków, pospółek żwirów. I tylko wtedy, gdy mamy gruntu wysadzinowe czyli takie które po zamarznięciu zwiększają swoją objętość i mogą podnieść ...
Gość Emka
04-03-2018 09:20
Na pisaliście że grunt może być różny w zależności od miejsca wykonania badania. Zgadzam się z tym. W związku z tym jaki jest sens robienia badań geologicznych przy małych budynkach? Chce postawić całoroczną altanę na słupach. Altana będzie mieć tylko 5*7m. Wiem że altana ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz