Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła i glikolowym GWC

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła i glikolowym GWC

Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, moim zdaniem, warto założyć wentylację z odzyskiem ciepła i glikolowym GWC - mówi Juliusz, Czytelnik Budujemy Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 235 m2; kubatura 700 m3.
 • Ogrzewanie - kotłem na gaz propan.
 • Na oknach dachowych markizy zewnętrzne.

Wentylacja mechaniczna:

 • Centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 500 m3/h; średni roczny odzysk ciepła 88%; automatyczny letni by-pass; dwustopniowe filtry powietrza M5 i przeciwpyłowe.
 • Sterowanie - przez naścienny panel elektroniczny i aplikację.
 • Przewody wentylacyjne - okrągłe o szerokości 75, 100, 200 mm.
 • Glikolowy GWC - odwiert pionowy, o głębokości 100 m.
 • Lokalizacja wymiennika glikol–powietrze i centrali wentylacyjnej w ogrzewanej kotłowni.
Przeciwprądową centralę wentylacyjną zainstalowano w kotłowni
Przeciwprądową centralę wentylacyjną zainstalowano w kotłowni.
Na rurze z glikolem (z GWC) jest pompa obiegowa. Rurki białe odprowadzają skropliny do szamba
Na rurze z glikolem (z GWC) jest pompa obiegowa. Rurki białe odprowadzają skropliny do szamba.

Decyzja: Planując, z żoną, budowę energooszczędnego domu, wiedzieliśmy, że musimy wyposażyć go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ściślej ujmując - musieliśmy i jednocześnie sami od razu chcieliśmy mieć taką instalację, ponieważ w nowoczesnych obiektach to standard i nie zamierzaliśmy od niego odbiegać. Dodatkowy argument za jej posiadaniem to fakt, że córka jest alergiczką.

Oczywiście, najpierw głęboko zbadałem temat, czytając fachową literaturę. Dowiedziałem się z niej, że skoro w lecie absolutnie nie chcemy chłodzić powietrza w pomieszczeniach przy pomocy instalacji z klimatyzatorami (ze względu na możliwość gromadzenia się w niej chorobotwórczych drobnoustrojów i zarodników grzybów), to do tego celu powinniśmy zbudować GWC. Jestem lekarzem i kładę nacisk na wszelkie prozdrowotne rozwiązania, dlatego wybrałem glikolowy GWC, choć jest to opcja najdroższa takiego urządzenia. Przekonał mnie do niej fakt, że bakterie i grzyby nie rozwijają się w rurach.

Wykonanie instalacji oraz dobranie centrali oddałem w ręce poleconych specjalistów. Wskazali kilka modeli, razem wybraliśmy nowoczesny i wielofunkcyjny. Położyłem nacisk na wydajność, sprawność odzysku ciepła, cichą pracę, skuteczną filtrację (jest dwustopniowa, z filtrami klasy M5), możliwość bezprzewodowego sterowania przez aplikację.

Przewód z czerpnią, na niej wymiennik glikol-powietrze z doprowadzeniem rur z glikolem z pionowego GWC (w czarnej izolacji)
Przewód z czerpnią, na niej wymiennik glikol-powietrze z doprowadzeniem rur z glikolem z pionowego GWC (w czarnej izolacji).
W sypialniach celowo nie obudowano przewodów wentylacyjnych i anemostatów
W sypialniach celowo nie obudowano przewodów wentylacyjnych i anemostatów.

Wentylacja z odzyskiem ciepła i glikolowym GWC - rady i przestrogi:

 • Chociaż działka ma powierzchnię 1455 m2 i zmieściłaby duży poziomy GWC, nie chciałem jej rozkopywać i zniszczyć trawnik. Utworzeniem w gruncie glikolowej wersji, w formie pionowego odwiertu o głębokości 100 m, zajęła się firma od systemów wentylacji, którą wybrałem (jej podwykonawca ma specjalistyczny ciężki sprzęt). Odwiert z orurowaniem był gotowy po jednej dniówce (znajduje się w odległości 7 m od budynku). Ponieważ wcześniej trzeba było zgłosić jego budowę, firma wyręczyła mnie również w niezbędnych formalnościach urzędowych. Jesteśmy, z żoną, bardzo zapracowani, więc chętnie skorzystaliśmy z takiej usługi.

  Serce systemu wentylacyjnego instalatorzy ulokowali w obszernej kotłowni. Przez posadzkę wchodzą do niej rury GGWC z roztworem glikolu, krążenie cieczy roboczej wywołuje pompa obiegowa. Skierowano je do wymiennika glikol-powietrze, zamontowanego na rurze czerpni, tuż przed wejściem do centrali wentylacyjnej. Taka kolejność elementów układu sprawia, że do centrali wpada w lecie powietrze już dobrze schłodzone, w zimie - ogrzane. W efekcie tego, w najgorętszym okresie, temperatura na poddaszu nie przekroczyła 26°C, więc dało się spać i funkcjonować. Chociażby z tego powodu nie żałuję wydania na GGWC aż 17 000 zł, bo podobną cenę miałaby zapewne instalacja z klimatyzatorami, a bez ogniw fotowoltaicznych musielibyśmy dodatkowo dużo płacić za jej energochłonne użytkowanie.

  Jedną z przyczyn nagrzewania się poddasza jest promieniowanie ciepła z pokrycia dachowego, utworzonego z płaskiej blachy (łączonej na rąbek stojący) - proces ten zniwelują liczne panele fotowoltaiczne, które zamierzam założyć na południowej połaci w 2021 r. Natomiast na schładzanie powietrza w budynku pozytywnie wpływa automatycznie aktywowany w centrali, na noc, tryb by-pass. Ponadto na oknach dachowych zamontowałem markizy zewnętrzne, które skrupulatnie zaciągam w gorące dni (na oknach pionowych na parterze na razie nie ma osłon, ale to też wkrótce zmienię). Kolejna korzyść z posiadania GWC pojawia się w okresie grzewczym, bo powietrze docierające do domu jest już wstępnie ogrzane do kilku lub kilkunastu stopni Celsjusza. Wtedy następuje również odzysk ciepła z powietrza wyrzucanego.

  W efekcie opłaty za gaz nie przekraczają rocznie 3500 zł (łącznie z przygotowaniem c.w.u. dla czteroosobowej rodziny). Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, moim zdaniem, warto założyć wentylację z odzyskiem ciepła i glikolowym GWC.

 • Monterzy wprowadzili małe poprawki w przebiegu rurociągu, w stosunku do wersji w projekcie domu - wykonali własne obliczenia i projekt. Nie ingerowałem w to. Najważniejsze, że wszystko to, co zrobili, dotąd się sprawdza. Nadmuch i wyciąg powietrza działają efektywnie, bez nadmiernego szumu - cicha praca centrali i instalacji była dla mnie istotnym parametrem wyboru. Na co dzień ustawili obroty centrali na 30% (wtedy wcale nie słyszymy szumu, pojawia się dopiero po przekroczeniu 40%) i raz dziennie przez 10 minut - program "wietrzenie na 100%". Kiedy odwiedza nas dużo gości lub gotujemy, doraźnie zwiększam obroty nawet do 80-100%. Niekiedy podczas upałów włączam na noc tryb otwarte okna (jest taki do dyspozycji) i uchylam je.

  Do sterowania używam regulatora pokojowego i aplikacji (ta jest niezastąpiona w trakcie urlopu, dzięki niej mam podgląd pracy wentylacji w budynku, mogę ją przygotować na nasz przyjazd). Raz zdarzyła się awaria czujnika temperatury w centrali, serwisant natychmiast go zastąpił, koszt był śladowy - podobno to powszechna drobna usterka w tym modelu. Raz w roku wymieniam filtry M5 i dwa razy w roku przeciwpyłowe. Kupuję oryginalne, a nie zamienniki. Przypominam - przy wentylacji mechanicznej okna nie mogą mieć nawiewników (u niektórych producentów trzeba obecnie za taką wersję dopłacić!).

Koszty instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła i glikolowym GW:

 • (z montażem) glikolowy GWC - odwiert 8500 zł, wymiennik glikol-powietrze 8500 zł;
 • centrala 9200 zł;
 • przewody wentylacyjne 9500 zł;
 • komplet filtrów do wymiany 160 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje