Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 29-37 minut
Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Rolety, żaluzje, okiennice i markizy nie tylko chronią nas przed jaskrawym światłem w słoneczne dni, ale także zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza budynku, gwarantując przyjemny chłód. Niektóre osłony mogą dodatkowo ograniczać zimą straty ciepła, tłumić dochodzące z ulicy dźwięki, stanowić przeszkodę dla włamywaczy, a ponadto pełnić rolę elementu dekoracyjnego, wpływając zarówno na wygląd elewacji, jak i charakter pomieszczeń wewnątrz domu.

Oprócz wymienionych wyżej zalet osłony zapewniają przytulność, dają poczucie prywatności - zwłaszcza gdy mieszkamy przy ruchliwej drodze lub w gęsto zabudowanej okolicy - ale także przyczyniają się do realnych oszczędności. Latem skutecznie zastępują energochłonną klimatyzację (umożliwiają obniżenie temperatury nawet o 10°C w stosunku do tej, która panuje na zewnątrz budynku), a zimą - dotyczy to zwłaszcza rolet - pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania. Osłonami można sterować ręcznie, ale także podłączyć je do systemu domowej automatyki, precyzyjnie planując ich pracę.

Osłony zewnętrzne - rodzaje

Na zewnątrz budynku mieszkalnego, na wysokości okien i drzwi balkonowych, można montować cieszące się największą popularnością rolety, ale także żaluzje, markizy i okiennice. Absorbują one ciepło zanim dotrze do szyb, przeciwdziałając nagrzewaniu się wnętrza domu. Na konkretny rodzaj osłon najlepiej zdecydować się już na etapie projektowania budynku. Potem można zamontować je razem z oknami. Często skrzynki i prowadnice są wbudowane w elewację domu. Dlatego najlepiej zamocować je przed wykonaniem tynków.

  • ROLETY ZEWNĘTRZNE

Rolety zewnętrzne dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Warto wybrać takie, które będą pełniły jak najwięcej funkcji, a więc zminimalizują straty ciepła w chłodne dni, stłumią dochodzący z zewnątrz hałas, ochronią okna przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (a także promieniowaniem UV) i będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe (warto połączyć je z systemem alarmowym).

Rolety zewnętrzne przeważnie wykonane są z aluminium, stali bądź PVC. Drewniane stosuje się rzadko, bo są drogie i niepraktyczne. Złożony z paneli pancerz porusza się w prowadnicach bocznych, przytwierdzonych do ościeża okna. Gdy podnosimy roletę, płaszcz nawija się na umieszczoną w kasecie rurę nawojową. Szerokość paneli może być bardzo różna, podobnie jak ich forma (np. pełne, perforowane). Bywa, że są one wypełnione pianką poliuretanową, co podnosi ich izolacyjność cieplną i akustyczną.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej
Schemat: Budowa typowej rolety
Budowa typowej rolety

Rolety można montować na kilka sposobów, co jest uwarunkowane ich konstrukcją. Najpopularniejsze są podtynkowe. Kasetę takiej rolety osadza się na etapie stanu surowego w nadprożu, odpowiednio izoluje i zakrywa tynkiem, dzięki czemu jest ona praktycznie niewidoczna. Prowadnice znajdują się po bokach wnęki okiennej. Gdy dom nie jest jeszcze wykończony, można zdecydować się także na rolety nadprożowe. Ich skrzynki są skonstruowane w ten sposób, że stanowią gotowe nadproże okna. Zakłada się je dwuetapowo, najpierw osadzając kasetę, a po montażu okna - prowadnice.

Z kolei kasetę rolety naokiennej przytwierdza się do górnej części okna i razem z nim montuje w otworze okiennym, po czym izoluje i tynkuje. Wysokość okien, aby zmieściły się w otworze, powinna być obniżona o wymiar kasety.

  • ROLETY ELEWACYJNE

Inną grupę osłon stanowią rolety elewacyjne, które można założyć w dowolnym momencie, np. podczas remontu domu, i dopasować praktycznie do każdego okna fasadowego. Rolety takie można umocować do ramy okna (wówczas kaseta zasłania nieco od góry fragment szyby, ograniczając ilość wpadającego do domu światła) lub ściany budynku (w przypadku, gdy zewnętrzną warstwę elewacji stanowi ocieplenie, do montażu należy użyć odpowiednio dłuższych kotew) z prowadnicami znajdującymi się na bokach wnęki okiennej.

Montaż rolet zewnętrznych wymaga pewnej wprawy i doświadczenia, dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie fachowcowi. Sterować można nimi ręcznie lub elektrycznie. Rolety lżejsze, przesłaniające mniejsze okna, najczęściej obsługuje się za pomocą umieszczonego wewnątrz pokoju zwijacza z taśmą lub linką. Jeśli roleta jest większa i cięższa, można użyć nawijarki korbowej lub zainwestować w system automatyki. Umieszczony w wale rolety silnik obsługuje się albo za pomocą znajdującego się na ścianie włącznika, albo pilota. Oczywiście, rolety można podłączyć też do systemu automatyki domowej i zaprogramować scenariusze ich pracy.

Rolety warto dopasować kolorystycznie do stolarki i elewacji budynku
Rolety warto dopasować kolorystycznie do stolarki i elewacji budynku. (fot. Anwis)
Rolety zewnętrzne
Rolety są chętnie wybierane nie tylko jako osłony przeciwsłoneczne. Stanowią również zabezpieczenie antywłamaniowe, są barierą przed dobiegającym z zewnątrz hałasem, zimą izolują wnętrza. (fot. Krispol)
  • ŻALUZJE

Żaluzje, montowane po zewnętrznej stronie okien fasadowych, mają tę przewagę nad roletami, że dzięki możliwości zmiany kąta ustawienia lameli, pozwalają precyzyjnie kontrolować ilość wpadającego do pomieszczeń światła. Poza tym, gdy ich pióra nie są całkowicie pochylone, można przez nie zobaczyć, co dzieje się na zewnątrz budynku. Żaluzje chronią przed intensywnym słońcem, tłumią dochodzące z zewnątrz dźwięki, minimalizują skutki upału, ale także wpływają na wygląd budynku. Nie są natomiast skuteczną przeszkodą dla włamywaczy.

Lamele najczęściej wykonane są z taśmy aluminiowej, pokrytej lakierem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne i mogą mieć różną szerokość. Ich stabilność zapewniają sztywne prowadnice boczne lub stalowe linki. Jako że są stosunkowo lekkie, można mocować je zarówno do fasady domu, jak i bezpośrednio do okna. Aluminiową kasetę, w której znajduje się silnik elektryczny, przeważnie umieszcza się pod tynkiem lub zasłania maskownicą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Markizy i markizolety - charakterystyka

Kolejnym typem zewnętrznej osłony przeciwsłonecznej są markizy i markizolety. Mogą one być montowane na oknach fasadowych i dachowych, ale także na balkonach, loggiach lub tarasach. Markizy stosowane do przesłaniania okien pionowych wykonane są najczęściej z tkaniny, w skład której wchodzą akryl, PVC lub poliester. Są zaimpregnowane np. teflonem. Dzięki temu nie blakną i są odporne na niekorzystne działanie wiatru, deszczu czy śniegu.

Mogą występować w formie prostej, jednoczęściowej osłony (markizy), albo pod postacią łamanej markizolety, składającej się z dwóch płaszczyzn - dolną można odchylić i oprzeć na ruchomych belkach, tworząc nad częścią okna mini daszek.

Markizy fasadowe i markizolety
Markizy fasadowe i markizolety chronią przed przegrzewaniem wnętrze domu. (fot. Fakro)

Markizy nie pełnią funkcji antywłamaniowej, dlatego zwykle stosuje się je do przesłaniania okien w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach, znajdujących się od strony południowej i zachodniej. Nie tylko zatrzymują ciepło i promienie słoneczne, ale także stanowią barierę dla owadów i nie ograniczają widoku z okna. Nawijają się na wałek umieszczony w kasetonie osłonowym wykonanym przeważnie z proszkowanego aluminium i mocowanym do górnej ramy okna lub bezpośrednio nad nim. Tańsze modele rozwija się ręcznie i zahacza o zaczepy znajdujące się na dolnej ramie skrzydła, droższe są sterowane elektrycznie i przesuwają się wzdłuż metalowych prowadnic.

Markizy balkonowe zwykle opiera się na dwóch zakotwionych w murze wieszakach, z kolei cięższe i szersze tarasowe dobrze jest przytwierdzić do przykręconych wcześniej do elewacji budynku stalowych belek. Markizy zewnętrzne mogą być montowane także od spodu do balkonu lub nadproża oraz do krokwi dachowych.

Najprostsze konstrukcje rozkłada się i zwija za pomocą ręcznego mechanizmu korbowego. Można zastosować także napęd elektryczny i podłączyć markizy do inteligentnego systemu sterowania, ustalając stałe godziny ich rozkładania czy skonfigurować je z czujnikami wiatru, słońca bądź deszczu, co sprawi, że będą same reagowały na warunki pogodowe.

Osłony przeciwsłoneczne na dużych przeszkleniach
Osłony przeciwsłoneczne szczególnie warto założyć na dużych przeszkleniach, zwłaszcza na południowej elewacji, a także na poddaszu, czyli tam, gdzie najmocniej operuje słońce. (fot. Beclever)

Ochrona przed słońcem i... włamywaczami

Jedynymi osłonami przeciwsłonecznymi, które są w stanie skutecznie pokrzyżować plany włamywaczom, są rolety zewnętrzne i okiennice. Oczywiście muszą one spełniać określone normy i mieć odpowiednią klasę odporności. Choć nie różnią się bardzo od zwykłych rolet, są wykonane z mocniejszych, bardziej odpornych na zniszczenie elementów.

Skuteczne zabezpieczenie gwarantuje m.in. wzmocniona konstrukcja prowadnic, wzmocnienia w listwie dolnej i konstrukcji płaszcza, czy zamontowany u dołu mechanizm zapadkowy, uniemożliwiający podważenie zamkniętej rolety. Sforsowanie takiej osłony jest oczywiście możliwe, ale o wiele dłużej trwa, wymaga użycia większej siły i odpowiednich narzędzi.

Warto pamiętać, że decydując się na rolety antywłamaniowe należy zamontować je na wszystkich oknach i drzwiach balkonowych, nawet tych znajdujących się od północnej strony, gdzie nie dociera słońce.

Okiennice - charakterystyka

Okiennice zewnętrzne mogą być albo pełne, albo wykonane z ułożonych pod kątem lameli, które nie tylko nadają im lekkość, ale także - nawet gdy skrzydła są zamknięte - wpuszczają do środka trochę światła i powietrza. Zwykle robi się je z drewna (dąb, olcha, modrzew, meranti, mahoń), rzadziej z niewymagającego zabiegów pielęgnacyjnych aluminium czy tworzywa sztucznego, dobierając ich rozmiar, kolor i fakturę do kształtu i charakteru okien.

Szerokość skrzydła okiennicy nie powinna przekraczać 90 cm. Przy większych powierzchniach producenci stosują zwykle elementy łamane, złożone z kilku węższych modułów. Zawiasy mogą być mocowane w ścianie, ramie okna lub na otaczającej je, specjalnej opasce.

Okiennice nie tylko mają chronić domowników przed słońcem, upałem i stanowić ozdobę domu, ale także stanowić barierę dla wiatru i potencjalnych włamywaczy. Dlatego trzeba wyposażyć je w specjalne blokady, m.in. w postaci skobla lub zamknięcia drążkowego. Najczęściej obsługuje się je ręcznie. Ale można, oczywiście wspomóc się mechanizmem korbowym czy silnikiem elektrycznym.

Sterowanie osłonami przeciwsłonecznymi
Osłony sterowane elektrycznie to nie tylko większy komfort użytkowania. Takie rozwiązanie daje możliwość włączenia ich do systemu inteligentnego budynku. (fot. Becker Antriebe)

Sterowanie osłonami

Osłonami okiennymi możmy sterować ręcznie i mechanicznie. Wykorzystuje się tu proste mechanizmy (np. uchylny zwijacz z taśmą lub linką do obsługi rolet czy mechanizm korbowy do żaluzji), ale zdecydowanie większy komfort zapewni wyposażenie ich w napęd elektryczny. Dzięki niemu osłonami można wygodnie sterować za pomocą naściennego kontrolera lub pilota. Automatyka ma również tę zaletę, że osłony można podłączyć do systemu inteligentnego budynku. Przykładowo po zaprogramowaniu pracy rolet, będą się one samoczynnie podnosić i opuszczać, w zależności od pory dnia czy warunków pogodowych.

W sprzedaży są również markizy i rolety solarne wyposażone w panele słoneczne i akumulator, które nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej.

Redaktor: Tomasz Wojciuk
fot. otwierająca: Aluprof
Jesteśmy Partnerem Amazon i otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za naszym pośrednictwem.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

03 Lis 2021, 08:38

Choć najpopularniejszym rozwiązaniem są osłony okienne montowane w pomieszczeniach, to ich zewnętrzne odpowiedniki wykazują dużo większą skuteczność. Za pomocą rolet czy żaluzji zewnętrznych można łatwo zasłaniać np. okna tarasowe, które zwłaszcza od strony południowej ...

time image

14 Cze 2020, 18:05

Nazywaj jak chcesz panie kolego DWU TRZY ALBO CZTEROKROTNE PRZEWIETRZANIE W ZAL OD PORY ROKU - bo kazda ma inne wymagania by wentylowac :) W lazienkach dawno bylby grzyb na scianach gdyby nie bylo wentylacji, a tu od 10 lat i nic. Instalacje nawiew-wywiew robila firma i poki co dziala ...

time image

Gość

14 Maj 2020, 11:12

13 godzin temu, Dra6on napisał: jest went mechaniczna (działająca rano i wieczorem ok. godzinę/półtorej). To nie jest WENTYLACJA, tym bardziej mechaniczna, tylko CODZIENNE DWUKROTNE PRZEWIETRZANIE budynku...   13 godzin temu, Dra6on napisał: wystepował ...

time image

13 Maj 2020, 21:51

U mnie w budynku jest went mechaniczna (działająca rano i wieczorem ok. godzinę/półtorej). Dalem na okna dachowe początkowo rolety wewnętrzne + markize zewnętrzną zastosowałem - latem dają spore ochłodzenie.   W zimie markizę zwijałem i wystepował temat skroplin ...

time image

Gość Janusz

31 Sie 2019, 10:35

Ja założyłem markizy pionowe zewnętrzne, sterowane z pilota, z napędem elektrycznym. Jest to bardzo dobra ochrona przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń, mogą zastąpić klimatyzację.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

Fakro

Okna dachowe

Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!