Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe. Czy mogę zrobić szersze wyjście na taras?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe. Czy mogę zrobić szersze wyjście na taras?

Mam w projekcie wyjście na taras przez standardowe drzwi balkonowe wstawione między boczne stałe oszklenia, a łączna długość tego otworu wynosi ok. 2,5 m. Chciałabym zrobić szersze wyjście na taras, najlepiej w formie przesuwnej. Czy jest to możliwe i jakie zmiany trzeba by zrobić?

aktualizacja: 2017-09-11 10:25:21

Odpowiedź eksperta: Najprostszym i najtańszym wariantem poszerzenia wyjścia na taras będzie zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi rozwiernych poprzez zmianę wymiarów oszklenia bocznego. W przypadku zdecydowania się na montowanie drzwi przesuwnych, musi być zapewniona odpowiednia szerokość oszklenia stałego, aby przesuwne skrzydło mogło się za nim schować.

 

W opisanym przypadku można będzie zamontować pojedyncze drzwi przesuwne o szerokości nie większej niż ok. 120 cm, lub podwójne nie szersze niż 2 razy po 60 cm. Dostępne są jednak również drzwi w układzie schodkowym – dwa elementy przesuwne nakładają się na siebie podczas otwierania. W tym wariancie szerokość oszklenia stałego może być mniejsza – ok. 80 cm. Uzyskanie pełnego otwarcia na taras praktycznie bez większych przeróbek, umożliwią zaś drzwi harmonijkowe, składające się całkowicie po bokach otworu wyjściowego. Mogą składać się w całości do jednego boku, bądź symetrycznie lub niesymetrycznie po obu stronach. Podobnie jak drzwi przesuwne montowane są w szynach bezprogowych biegnących w płaszczyźnie podłogi.

 

Z kolei uzyskanie większej niż w projekcie szerokości oszklenia przy wyjścia na taras wymagać będzie zmiany długości nadproża. To musi zaprojektować konstruktor budowlany. Trzeba też brać pod uwagę ostateczny poziom wykończonej podłogi, gdyż najczęściej montowane szyny do przesuwania skrzydeł są bezprogowe i powinny licować się z posadzką. Z kolei od strony tarasu trzeba zapewnić zabezpieczenie przed przenikaniem wody opadowej i śniegu – obniżając poziom jego pokrycia i instalując fartuch ochronny.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Składane harmonijkowo przeszklone drzwi nie są popularnym rozwiązaniem, ale pozwalają na uzyskanie najszerszego przejścia. (fot. Solarlux)

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny